Kvartálne výsledky

Tretí kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako Coca Cola, Microsoft, Meta, Amazon, Visa či Alphabet. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa v tomto štvrťroku darilo spoločnosti Intel, ktorá nedávno oznámila plány na IPO pre svoju divíziu Altera. V posledných kvartálnych výsledkoch firma prekvapila Wall Street nečakaným ziskom, ako sa im darilo tento štvrťrok?

Firma Intel svojimi výsledkami za tretí štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a tiež zisku, na základe výsledkov si akcie Intelu pripísali v rozšírenom obchodovaní o +8 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartály roku 2023 firma zaznamenala tržby vo výške $14,2 MLD., z $15,3 MLD., čo predstavuje medziročný pokles o -8 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Wall Street očakávalo tržby na úrovni $13,54 MLD.

Prevádzkový zisk/strata: Prevádzková strata spoločnosti oproti minulému roku klesla z $175 MIL. na $8 MIL.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesla o -71 % z $1 MLD. na $0,3 MLD. Upravený čistý zisk na akciu bol $0,41 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $0,21 na akciu.

„Dosiahli sme výnimočný tretí štvrťrok, podčiarknutý celkovým pokrokom v našich procesných a produktových plánoch, dohodami s novými zákazníkmi zlievarní a dynamikou, s ktorou prinášame AI,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Intelu Pat Gelsinger. A dodal, „Pokračujeme v zmysluplnom pokroku v našej transformácii IDM 2.0 neúnavným presadzovaním našej stratégie, prestavbou nášho vykonávacieho nástroja a plnením našich záväzkov voči našim zákazníkom.“

Intel s poklesom tržieb, ale s dobrým výhľadom. Akcie si pripisujú 8 %
Zdroj: FinanceYahoo

Najdôležitejšie novinky

Tržby a zisk spoločnosti v treťom štvrťroku výrazne prekonali očakávania analytikov, pretože spoločnosť uviedla, že „ťažila zo silnej prevádzkovej páky a nákladovej disciplíny“. Tržby spoločnosti Intel Client Computing vykázali tržby 7,9 miliardy USD v porovnaní s očakávanými 7,4 miliardy USD. Dátové centrum a AI spoločnosti Intel medzitým priniesli 3,8 miliardy USD. Zisky Intelu medziročne klesali už osem kvartálov za sebou. Jeho tržby klesajú už sedem štvrťrokov po sebe.

Intel sa snaží zarobiť na oživení trhu s počítačmi, ktorý bol brzdený poklesom predaja za posledné dva roky. A hoci najnovšie čísla sú stále nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ide o zlepšenie oproti druhému štvrťroku Intelu, keď vykázal stratu 2,8 miliardy USD.

Firma tiež naznačila, že vidí budúcnosť v oblasti AI. Spoločnosť v septembri oznámila, že do konca roka predstaví nový čip, o ktorom tvrdí, že bude schopný spustiť generatívny chatbot AI na notebooku, čím v mnohých prípadoch použitia odstráni potrebu cloudových dátových centier.

Intelu sa tiež podarilo kontrolovať náklady v čase, keď mnohé technologické spoločnosti zrušili tisíce pracovných miest. Spoločnosť minulý rok dokončila odčlenenie svojej dcérskej spoločnosti Mobileye a potvrdila, že aj v nasledujúcich rokoch má v úmysle zaviesť svoju skupinu programovateľných riešení na burzu.

Intel teraz očakáva za štvrtý kvartál príjmy medzi 14,6 a 15,6 miliardami USD, čo je 8% nárast oproti minulému roku. Hrubá marža je pevne stanovená na 46,5 %, zatiaľ čo EPS sa očakáva strojnásobenie na 44 centov.

Intel predpovedal pre aktuálny štvrťrok upravený zisk 44 centov na akciu pri tržbách 15,1 miliardy USD. Wall Street modelovala vo štvrtom štvrťroku zisk 33 centov na akciu z predaja 14,36 miliardy USD. V predchádzajúcom období Intel zarobil 10 centov na akciu z predaja 14,04 miliardy USD.

Akcie Intel


Akcie Intel si od začiatku roku pripísali +21,5 % a ich aktuálna cena je 32,47 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 18,5 očakávaného násobku zisku na akciu (FP/E); 13,8 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 18,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny


Amazon viac ako strojnásobil zisk a vidí v AI príležitosť za desiatky miliárd
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokPsychológia a trading: rozhoduje logika alebo emócie?
Ďalší článokZisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno