Ako začať s tradingom?

Trading bol odjakživa jednou z najkontroverznejších disciplín finančného sveta. Z jednej strany úspešný trader môže dosahovať profitabilitu, o ktorej sa o dlhodobým investorom ani nesnívalo. Zo strany druhej je však aktívne obchodovanie disciplína, ktorá sa podarí ovládnuť len determinovaným obchodníkom. Avšak napriek na prvý pohľad zložito vyzerajúcim grafom za vysokou neúspešnosťou často nestojí zložitosť tradingu, ale skôr nepripravenosť začiatočníkov na postupný proces učenia sa a zdokonaľovania svojich obchodných schopností.

Pre záujemcov, ktorí nevedia, ako s tradingom začať, alebo už začali, ale bojujú so základmi, pripravil skúsený trader a senior account manager XTB Karol Hajduček svoj nový kurz Trading pre začiatočníkov, v ktorom sa nováčik dozvie všetko potrebné pre začínajúceho tradera. Je tento kurz vhodný práve pre Vás? A čo všetko obsahuje? Na tieto detaily sa pozrieme v dnešnom článku.

V prvom rade si treba trading definovať. Mnoho ľudí ho považuje za rovnakú vec ako investovanie, tieto dve disciplíny sa ale v mnohých veciach veľmi líšia. Investovanie je dlhodobé obchodovanie predovšetkým akcií a ETF, prípadne iných aktív (napr zlato). V prípade nakupovania indexových ETF investor teoreticky ani nemusí venovať finančným trhom príliš pozornosti. Stačí pravidelne prikupovať aktíva a pri dlhodobom časovom horizonte ho trhy za jeho trpezlivosť odmenia.

Pri tradingu žiadny pasívny spôsob neexistuje, je to aktívne obchodovanie v krátkodobých časových horizontoch (od minút po týždne/mesiace) väčšinou pri využití pákového efektu. Páve páka je ten povestný „strašiak“ odrádzajúci rad záujemcov od tradingu, pretože samozrejme funguje oboma smermi — násobí ako zisky, tak straty. Vzhľadom na to, že traderi obchodujú oveľa menšie a kratšie cenové výkyvy, páka je v mnohých prípadoch nevyhnutná, aby obchodovanie malo vôbec zmysel. Alternatívne môžeme využiť väčší finančný obnos, ale ak niekto chce obchodovať napríklad menové páry, kde sú pohyby minimálne, daný trader by potreboval obchodovať pokojne aj s miliónmi korún, aby bol jeho zisk prijateľný. Páka tým pádom umožňuje trading aj s malými obnosmi, je to však za cenu vyššieho rizika. Je teda jasné, že úspešný trader musí mať iný skillset ako investor. Nedávno sme pre Vás pripravili aj kompletný návod na to, ako kúpiť akcie v roku 2024:

Z kratšieho horizontu a pákového efektu vyplýva aj nutnosť aktívneho spravovania svojich obchodov. Oproti investíciám, kde často hrá hlavnú úlohu fundamentálna analýza, sa tak trading oveľa viac orientuje na technickú anylýzu – čítanie cenových grafov, používanie indikátorov atď. Pre netrénované oko tieto veci môžu vyzerať veľmi komplikovane, keď však človek pochopí základné aspekty, grafy nie sú nijako zložité. Jedna z hlavných myšlienok technickej analýzy je, že cena aktíva v sebe nesie všetky informácie potrebné na obchodovanie, pretože cena na tieto fundamenty vždy reaguje.

Z tohto pohľadu tak trading podľa technickej analýzy môže byť pre niektorých aj jednoduchší; namiesto spracovávania fundamentálnych reportov sa môžete pozrieť na cenový graf, ktorý má v sebe zanesené všetky aktuálne informácie. Toto je ale samozrejme iba jedna z interpretácií. Trading je zaujímavý v tom, že má mnoho podôb a de facto každý trader si postupom času vyvinie svoj vlastný štýl. Pokiaľ Vás láka možnosť vymyslieť si ten svoj, Karolov kurz je skvelým úvodom do tohto sveta.

Hlavné témy kurzu sú:

 • Základy tradingu
  • Vysvetlenie elementárnych funkcií a potrebné terminológie
 • Skupiny trhov a ich špecifiká
  • Ako vybrať ideálny trh pre Vás?
 • Základy technickej analýzy
  • Úvod do sveta grafov a indikátorov
 • Pokročilá technická analýza
  • Hľadanie priemernej ceny, aukčné výhody a mnoho ďalšieho
 • Základy fundamentálnej analýzy a jej indikátory
 • Riadenie rizika
 • Najčastejšie chyby pri obchodovaní
 • Psychológia v obchodovaní
 • Tvorba obchodného plán

Ďalšie informácie aj samotný kurz Trading pre začiatočníkov je dostupný na tomto odkaze: https://sk.xtb.com/trading-pre-zaciatocnikov

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMeta s historickým rekordom, hodnota firmy za jeden deň vzrástla o 204,5 miliardy USD
Ďalší článokFunguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno