Finančné trhy tento týžden

Tento týždeň bude z pohľadu nových makroekonomických údajov pomerne pokojný. Posledná várka ekonomických údajov z USA jasne naznačuje, že by sme mohli očakávať zníženie úrokových sadzieb až neskôr než v marci, čo nedávno potvrdil aj Fed. Vo štvrtok sa všetky oči uprú na index ISM zo sektora služieb v Spojených štátoch. Príde nielen všeobecné info o celkovej aktivite v tomto sektore, ale aj naznačí, kam sa pohli ceny.

Hoci sa dá očakávať, že údaje z tohto týždňa budú mať na trhy len mierny dopad, pomôžu nám lepšie absorbovať a pochopiť kľúčové informácie, ktoré boli zverejnené minulý týždeň. Na dlhopisovom trhu sa výnosy po krátkom poklese opäť otáčajú smerom nahor a signalizujú jasný trend. Naopak akciový trh získal silnú podporu vďaka pozitívnym firemným výsledkom a zdá sa, že je pomerne odolný voči negatívnym očakávaniam týkajúcim sa politiky Fedu.

Európske trhy tento týždeň tiež nečaká úplne preplnený kalendár udalostí, a preto údaje z nemeckého priemyslu či maloobchodných tržieb v eurozóne pravdepodobne ovplyvnia trhy len krátkodobo alebo vôbec. V prípade nemeckej výroby trh očakáva ďalší medzimesačný pokles. Podľa agentúry Bloomberg bola práve priemyselná výroba hlavným dôvodom poklesu HDP v 4Q o 0,3 %. Aj index IFO naznačuje zlú klimu v tomto odvetví. Podľa neho spoločnosti podnikajúce vo výrobe a výstavbe hodnotia súčasnú situáciu v segmente horšie, než v tom predchádzajúcom.

vyroba nemecko

Z Číny dostaneme informácie o inflácii za január, ale oveľa viac sa trhy zameriavajú na vývoj kapitálových tokov, ktoré sa zdajú byť stále viac smerované predovšetkým do Spojených štátov. To vedie k postupnému odpojovaniu čínskeho trhu od amerického a zároveň znižuje význam čínskych ekonomických údajov pre západné trhy.

Vo štvrtok budú zverejnené týždenné hodnoty nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Analytici očakávajú ďalší rast nových žiadostí, a to z oznámeného zníženia počtu zamestnancov zo strany hneď niekoľkých nadnárodných spoločností.

davky nezam

U našich susedov v Českej republike bude vo štvrtok zasadať banková rada ČNB, ktorá rozhodne o ďalšom smerovaní menovej politiky. Odhady počítajú so znížením sadzieb o 25 bázických bodov. Očakáva sa, že ich pokles bude na určitú dobu bežným javom. Kľúčovým faktorom bude ale hlavne ich tempo.

Hybné síly trhu

Ak bol niekto na pochybách, minulý týždeň jasne ukázal, na čích ramenách stojí akciový trh. Na rozdiel od impozantného záveru minulého roku je súčasná rally, ktorá dennodenne posúva historické maximá, podložená silnými fundamentmi a nie len poklesom výnosov. Tie sa naopak v reakcii na silný trh práce a komentáre Powella v závere týždňa výrazne zvýšili. Skupina Mag 7, tentoraz skôr Mag 6, pretože Tesla sa od tohto trendu odchyľovala ako vývojom akcií, tak slabším fundamentom, si z toho hlavu nerobí, predovšetkým vďaka Amazonu a Meta Platforms, ktoré predstavili vynikajúce finančné výsledky.

Akcie týchto spoločností vo piatok výrazne posilnili, čo v prípade Mety znamenalo najväčší absolútny denný nárast trhovej hodnoty v histórii. Celkovo táto skupina, s výnimkou Tesly, predviedla veľmi solídne výsledky a ak bude trend pokračovať, očakávame, že tieto veľké technologické spoločnosti postupne dorastú do svojich súčasných valuácií.

Tento týždeň si výsledková sezóna určite udrží tempo. V USA bude reportovať viac než pätina spoločností z S&P 500. Investori sa môžu tešiť na reporty veľkých titulov ako sú McDonald’s, Eli Lilly & Comp, Ford, Illumina, PayPal a ďalšie. Zaujímavé reporty však ponúkne aj Európa.

vysledky 2 5 2023

Aj keď máme za sebou hlavnú časť výsledkovej sezóny, stále sa môžeme tešiť na zaujímavé výsledky od spoločností ako napríklad platebný gigant PayPal. Pokles aktívnych účtov, marží a nižšie poplatky za platby viedli k odpisu akcií o 80 % od ich maxím z júla 2021. To ale nemusí byť tak negatívne, ako to na prvý pohľad vyzerá. PayPal si totiž udržiava zdravý rast celkového objemu platieb a od septembra 2023 vedie spoločnosť nový manažment. Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa PayPalu podarí riešiť kľúčové výzvy a či sa mu podarí stabilizovať marže a zastaviť odliv aktívnych používateľov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokFunguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Ďalší článokStrategické kroky firmy Alibaba: Zbavenie sa nezmyselných aktív a zameranie sa na elektronický obchod
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno