Akvizícia

Spoločnosť Roche, štvrtá najcennejšia európska spoločnosť oznámila, že získa práva v USA a Japonsku na vývoj a predaj lieku známeho ako RVT-3101. Roche tiež poskytne krátkodobú míľnikovú platbu vo výške 150 miliónov dolárov. Spoločnosť Telavant bola založená v roku 2022 špeciálne na vývoj a komercializáciu lieku RVT-3101 v USA a Japonsku. Roivant vlastní 75 % Telavant a Pfizer vlastní zvyšok. Dohoda v hodnote 7,1 miliardy USD je najväčšou akvizíciou Roche od kúpy InterMune.

Protilátková terapia RVT-3101 sa zameriava na zápal aj fibrózu, čo jej dáva potenciál na použitie pri mnohých ďalších ochoreniach. Liek, ktorý je možné podávať doma injekčne, zatiaľ ukázal, že ho môžu bezpečne používať pacienti v klinických štúdiách. Už dlhší čas priťahuje záujem „big farma spoločností“ a jej predaj by mohol dosiahnuť viac ako 7 miliárd USD.

Roche pod tlakom

Spoločnosť Roche, ktorá sa radí medzi európskych dividendových aristokratov, sa dostala pod tlak, aby rozšírila toky príjmov zo svojich liečív predtým, ako jej vypadnú príjmy z produktov používaných počas pandémie Covid-19. Roche uviedla, že sa bude snažiť čím skôr začnť globálnu tretiu fázu klinického testovania pre liek RVT-3101.

Európska firma pritom aj naďalej hľadá „najlepšie ponuky pre portfólio“ a aktíva v neskorej aj počiatočnej fáze, uviedla v rozhovore Teresa Graham, šéfka farmaceutickej jednotky Roche. „Z pohľadu túžby ísť von a nájsť najlepšiu možnú ponuku si myslím, že toto je absolútne ten druh obchodu, od ktorého môžete očakávať, že urobíme viac.“

Zápalové ochorenie čriev je skupina chronických gastrointestinálnych porúch, ktoré postihujú takmer 8 miliónov ľudí na celom svete a väčšina z nich, asi 80 %, nevie nájsť trvalú liečbu. Spoločnosť Roivant predpokladá, že len v USA trh so zápalovým ochorením čriev má hodnotu 15 miliárd USD.

RVT-3101 je protilátka, ktorá funguje tak, že blokuje proteín nazývaný TL1A, o ktorom sa predpokladá, že zohráva úlohu pri autoimunitnom ochorení. Záujem o triedu liekov prudko vzrástol, odkedy spoločnosť Merck & Co. v apríli vytlačila konkurentov vrátane AbbVie a Bristol-Myers Squibb, aby kúpila Prometheus Biosciences za 10,8 miliardy USD, predovšetkým na liečbu IBD, ktorá by mala generovať miliardy USD. Talianska spoločnosť Sanofi sa zas začiatkom tohto mesiaca dohodla, že zaplatí spoločnosti Teva Pharmaceutical Industries až 1,5 miliardy USD za pomoc pri vývoji a predaji svojho experimentálneho lieku na zápalové ochorenie čriev.

Je cena príliš vysoká?

Niektorí analytici označili akvizíciu za pridrahú. „Cena vyzerá byť vysoká, keďže predstavuje len práva na liek v USA a Japonska, teda v oblasti, kde má švajčiarska spoločnosť obmedzené skúsenosti. Toto aktívum ukázalo vyššiu mieru remisie v štúdiách 2. fázy zápalového ochorenia čriev v porovnaní s inými nedávno získanými aktívami,“ uviedol John Murphy, farmaceutický analytik BI.

Akcie Roche


Akcie Roche od začiatku roku odpísali -19,4 %, ich aktuálna cena je 236,7 CHF. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 17,5 násobok zisku na akciu (P/E); 15,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Roche je 3,89 %.

Ďaľšie novinky zo sveta investovania

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokStellantis chce zvýšiť predaj o 25 % a stať sa lídrom na trhu
Ďalší článokAmazon viac ako strojnásobil zisk a vidí v AI príležitosť za desiatky miliárd
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno