PayPal sa snaží kúpiť Pinterest, trhy nie sú nadšené

V reakcii na potenciálnu najväčšiu technologickú akvizíciu tohto roka akcie PayPal poklesli o 4,91%. a naopak akcie Pinterest poskočili o 12,91%.

0
666

Akvizícia Pinterestu?

Včera zaskočila investorov správa, že platobný gigant by mohol diverzifikovať svoje podnikanie kúpou obľúbenej sociálnej siete Pinterest za približnú cenu $70 za akciu, resp. 45 miliardy dolárov s cieľom hrať väčšiu úlohu v nákupnom správaní zákazníka. Rozhovory by mali byť stále iba v ranej fáze a nemusia viesť k dohode, ak by však k nej došlo, išlo by o najväčšiu akvizíciu v histórií PayPalu, keďže trhová hodnota Pinterestu dosahuje zhruba 40 miliárd dolárov.

Pinterest je sociálna sieť, na ktorej používatelia zdieľajú fotografie a peniaze generuje z reklám, ktoré sa zobrazujú na platforme, ale aj prostredníctvom svojho elektronického obchodu, ktorý bol vyvinutý v rámci partnerstva so Shopify. Sociálnu sieť využíva aktuálne 454 miliónov mesačných používateľov a v tomto roku by jej tržby mali dosiahnuť hodnotu 2,65 miliardy dolárov.

Oveľa väčší PayPal, ktorého súčasná trhová hodnota dosahuje 303,5 miliardy dolárov nedávno informovala investorov, že mení svoju stratégiu. Manažment sa tak díva za hranice platobného odvetvia a chce aby bola spoločnosť vnímaná ako tzv. „SuperApp“ čiže komplexná super-aplikácia, ktorá bude združovať pre zákazníkov viacero služieb podobne ako čínsky Alipay či WeChat.

xtb

Súčasťou tejto super-aplikácie by mali byť taktiež nové služby ako sporiace účty s vysokým výnosom, možnosť investovania do akcií či BNPL riešenia. Kúpa Pinterestu by taktiež mohla priniesť k službám PayPalu nových zákazníkov, čo by viedlo k väčšiemu objemu platieb.

Investori však na potenciálnu dohodu reagovali chladne, keď akcie PayPal sa počas včerajšieho obchodného dňa prepadli o -6% a obchodovanie uzavreli nižšie o -4,91%. Na druhej strane akcie Pinterest poskočili o +12,91%.

Super-aplikácia

Vďaka plánovaným zmenám, ktorých cieľom je urobiť z PayPalu ďalšiu super aplikáciu, vedenie podniku oznámilo predpoklad, že počet aktívnych používateľov na jeho rozľahlej platforme sa do konca roku 2025 vyšplhá na 750 miliónov zo súčasných 403 miliónov. Ak to firma skutočne dokáže, PayPal sa stane ešte ústrednejšou súčasťou života spotrebiteľov ako je to dnes v prípade napríklad Facebooku alebo Amazonu

V rámci dosiahnutia tohto cieľa sa spoločnosť čoraz viac obzerá aj po možných akvizíciách. Minulý mesiac spoločnosť PayPal súhlasila s kúpou japonskej spoločnosti Paidy, ktorá poskytuje BNPL riešenia za približne 2,7 miliardy dolárov. V roku 2019 zas podnik uskutočnil svoju doposiaľ najväčšiu akvizíciu v hodnote 4 miliárd dolárov, keď kúpil firmu Honey Science. Tá prevádzkuje rozšírenie prehľadávača, ktoré agreguje a automaticky uplatňuje online kupóny na webových stránkach elektronického obchodu.

Akcie Pinterest


Akcie Pinterest debutovali na burze v apríli 2019 a odvtedy ich cena stúpla o +156,89% na dnešnú úroveň $62,68 za kus. V tomto roku však s poklesom o -4,89% zatiaľ zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorý vzrástol o +20,77%. Spoločnosť sa obchoduje za 298,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 109 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Konsenzus analytikov ohľadom Pinterestu je momentálne skôr priemerný, keď k včerajšiemu dňu väčšina analytikov, ktorí pokrývajú akcie podniku má určený rating HOLD. Ich priemerný cenový cieľ je vo výške $70, čo je o +11,7% viac ako je ich súčasná cena.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno