Krach do 12 mesiacov?

Akcie výrobcu vodíka Plug Power klesli až o 40 % po minulo týždňových kvartálnych výsledkoch. Čo je najväčší jednodňový pokles od roku 2013. Tento pokles prišiel po tom, čo výrobca vodíka a výrobca palivových článkov varoval, že v budúcom roku bude mať problémy, ak nezíska ďalšie peniaze.

Najmenej päť analytikov znížilo rating akcií spoločnosti, pričom analytici Oppenheimer & Co píšu, že nedostatok vodíka a oneskorenie pri prijímaní očakávaného financovania podporovaného ministerstvom energetiky sa podpísalo v znížení výkonnosti. Plug, ktorý tento rok oznámil stavbu vodíkových závodov vo Fínsku v hodnote 6 miliárd USD, bol medzi spoločnosťami zapojenými do projektov vybraných na získanie finančných prostriedkov ako súčasť investície DOE vo výške 7 miliárd USD, aby sa USA stali lídrom v tejto oblasti.

Predstavitelia spoločnosti po kvartálnych výsledkoch uviedli, že „nedostatok hotovosti vyvoláva pochybnosti o schopnosti spoločnosti pokračovať v nepretržitej činnosti“. Odhaduje sa, že jej existujúca hotovosť a cenné papiere dostupné na predaj a majetkové cenné papiere nebudú postačovať na financovanie jej podnikateľských operácii počas nasledujúcich 12 mesiacov.

„Predstavitelia firmy poznamenali, že spoločnosť bude potrebovať prístup ku kapitálu na financovanie svojich aktivít v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov, ale neustále naznačovali, že existuje len málo spôsobov, ktorými sa môže vydať cez podnikový dlh, pôžičky DOE alebo financovanie projektov,“ napísali analytici TD Cowen.

Crash čistej energie

Problémy v spoločnosti Plug Power sú posledným zo série neúspechov v sektore čistej energie, ktorý v posledných týždňoch zaznamenal opätovný pokles. Najväčší výrobcovia veterných turbín, solárnych panelov a iných obnoviteľných zdrojov energie čelia najvážnejším finančným problémom za posledné roky, keďže úrokové sadzby stúpajú a náklady stúpajú. Nedarí sa

Rastúce geopolitické napätie zasiahlo komoditné trhy, čo môže spomaliť prechod k obnoviteľným zdrojom energií a ohroziť boj proti zmene klímy. Od roku 2021 sa nové obmedzenia v obchode s komoditami zdvojnásobili. Medzinárodný menový fond odhaduje, že vážne narušenia svetového obchodu by mohli do roku 2030 znížiť investície do obnoviteľných zdrojov energií a elektrických vozidiel až o 30 %.

NuScale Power, prvá spoločnosť s americkým schválením pre návrh malého jadrového reaktora, uviedla, že ruší plány na výstavbu elektrárne pre poskytovateľa z Utahu v dôsledku vyšších nákladov. A nedávno Orsted, najväčší svetový developer veterných fariem, oznámil, že zastavuje vývoj niektorých amerických projektov. O tom prečo sa vodíkovým firmám nedarí, sme písali v článku TU.

Akcie iných vodíkových spoločností vrátane FuelCell Energy a Ballard Power Systems po oznámení výsledkov tiež klesli. Plug sa roky zameriaval na predaj vysokozdvižných vozíkov a zariadení na manipuláciu s nákladom, ktoré poháňali vodíkové palivové články. V posledných rokoch však vybudovala sériu závodov na výrobu vodíka a vyrába stroje, ktoré oddeľujú plyn od vody. Vďaka tomu sa spoločnosť stala hviezdou vznikajúceho vodíkového hospodárstva, to však prinieslo značné náklady.

Akcie Plug Power


Akcie Plug Power od začiatku roka klesli o -65,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 4,23 USD. Globálny index čistej energie S&P klesol tento rok približne o 33 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokNiekdajšieho ázijského miláčika Wall Street Sea drtí konkurencia, akcie klesli o 22 %
Ďalší článokWarren Buffett a jeho portfólio: Veštec z Omahy drží hotovosť vo výške 157 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno