Roadmapa nádeje obchodníkov

Trhy a hlavne fundamentálne ukazovatele naznačujú, že obrat reštriktívnych menových politík môže byť za rohom a to konkrétne v budúcom roku 2024. V poslednom mesiaci ma najviac zaujal report od Bank of America, ktorý nám dovolí nahliadnúť do zákulisia veľkých investičných obchodníkov. Bežnému retailovému investorovi alebo obchodníkovi by to mohlo dať akési “vodítko”, či je jeho obchodná myšlienka na správnom mieste. V posledných dňoch nás mohla prekvapiť pomerne vysoká pozitívna reakcia na výsledky inflačných indexov CPI a PPI z USA, ktoré naznačili výraznejšie než očakávané spomalenie. To podporuje ideu “soft landingu” a teda mäkkého pristátia ekonomiky, čo by znamenalo miernejšie dopady na podniky a firmy, než si investičné banky mysleli ešte pred pár mesiacmi. V obrázku nižšie môžeme vidieť roadmapu indikátorov, ktoré začínajú reagovať na spomalenie ekonomiky ako prvé, napríklad trh nehnuteľností a bývania alebo objednávky nových tovarov, alebo naopak ako posledné, ku príkladu jadrová inflácia a trh práce

Stagnujúca inflácia nasadila obchodníkom ružové okuliare
Zdroj: twitter.com, Schéma predstihových a zaostávajúcich ekonomických dáta

Obchodníci a analytici po októbrových číslach inflácie už nepredpokladajú ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb a pravdepodobnosť tak klesla blízko 0. Ako kontrast si môžeme uviesť, že ešte pred vyhlásením dát na trhu panovala zhruba 30% pravdepodobnosť ďalšieho navýšenia. Zároveň trhy očakávajú hneď 4 zníženia sadzieb v budúcom roku.

Stagnujúca inflácia nasadila obchodníkom ružové okuliare
Zdroj: cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool, Očakávania vývoja základnej sadzby FEDu

ONLINE INVESTIČNÁ KONFERENCIA 2023

AKTUÁLNE SKRYTÉ PRÍLEŽITOSTI & VÝHĽAD TRHOV

V SOBOTU 25. 11. OD 13:00

Prudká zmena v očakávaniach sa prejavila aj v nadpriemerných pohyboch, napríklad taký index amerického dolára zaznamenal jeden z najnegatívnejších obchodných dní za posledných 5 rokov. Na hlavných pároch voči Euru alebo Libre sa tak dolár obchodoval so stovkami bodov straty.

image 23
Zdroj:  twitter.com, Medzidenné zmeny dolárového indexu vyjadrené v %

Analytika profesionálov

Bank of America pravidelne vo svojom prieskume medzi vyše 220 manažérmi zisťuje ich aktuálne nastavenie, príležitosti ale tiež aj ich obavy a potenciálne body rizika. Z posledného prieskumu v skratke vychádza, že rok 2024 by mohol byť rokom dlhopisov, ekonomiku čaká mäkké pristátie alebo tiež to, že obchodníci vnímajú riziká primárne v geopolitike alebo novej-nečakanej vlne inflácie.

V obrázku nižšie vidíme výsledky prieskumu medzi manažérmi a to, v ktorom segmente trhov vidia v budúcom roku najväčší potenciál.

image 24
Zdroj:  BofA prieskum, Triedy aktív pre rok 2024 podľa atraktivity

Veľmi hodnotným poznatkom tiež môže byť to, že obchodníci z radov top manažérov investičných bánk, podobne ako v pokrízovom roku 2009, vstupujú vo vyššej miere do trhov s dlhopismi. Preložené do ľudskej reči, očakávanie je skôr naklonené k monetárnemu uvoľneniu, zníženiu sadzieb, čo by výraznejšie ovplyvnilo trhovú cenu dlhopisov

Zdroj: BofA prieskum, Vývoj toku kapitálu do dlhopisových trhov
Zdroj: BofA prieskum, Vývoj toku kapitálu do dlhopisových trhov

Ďalšou zaujímavou informáciou je pomerne výrazný percentuálny pokles hotovosti pod správou AUM (assets under management), podiel hotovosti sa pri tom ešte pred rokom nachádzal na 20-ročných maximách. Obchodníci majú zrejme v hľadáčiku lepšie miesto pre zhodnotenie cashu než tomu bolo minulý rok.

image 26
Zdroj: BofA prieskum, Priemerná % úroveň hotovosti voči kapitálu pod správou fondov

Nesmieme zabúdať ani na riziká. Žiadnym prekvapením nebude, že na prvé miesto sa za posledné mesiace prepracoval strach z geopolitického zhoršenia situácie vo svete, hneď za ním nasleduje obava novej vlny inflácie, ktorá by donútila centrálne banky udržať sadzby na vyšších úrovniach a to by znamenalo pokračovanie ťažšieho úverovania pre firmy. Výrazným rizikom je tiež podľa obchodníkov aj potenciálna globálna recesia alebo tzv. hard landing.

image 27
Zdroj: BofA prieskum, Aké riziká považujú obchodníci za najzásadnejšie v aktuálnej dobe

Risk je zisk, alebo aj strata

Nebudeme však maľovať čerta na stenu, ak budeme pracovať so všetkými dostupnými fundamentami, tak môžeme v budúcom roku očakávať postupné uvoľňovanie lacnejšieho kapitálu do trhov. Ideálne prostredie pre rizikové aktíva, akými sú napríklad trhy kryptomien. V grafe nižšie je krátka pohľadová analýza likvidity futures kontraktu na Bitcoin. Môžeme vidieť, že silný rastový impulz neobišiel ani tento trh, ktorému najviac nahráva aj blížiaci sa halving – zníženie odmeny za vyťažený blok na polovicu. Po tomto období býva zväčša trh vo výraznom rastovom trende. Momentálne budú zásadné ďalšie pohyby, pretože najdôležitejšie úrovne sa nachádzajú až na cene 43.420 $, respektíve v poklese by sme mohli zasiahnuť až úrovne 30.400 $. V prípade, že sa táto pozitívna vlna z trhov nevytratí, tak v najbližšie roky môžu byť výrazne kritické pre rast kryptomien a možno z hrobu vystúpi nie jeden altcoin.

image 28
Zdroj: Tradingview.com, Analýza likvídnych zón futures BTC

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokWarren Buffett a jeho portfólio: Veštec z Omahy drží hotovosť vo výške 157 miliárd USD
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno