Warren Buffet a investície v Japonsku
Neočakávané rozhodnutie Warrena Buffetta investovať do Japonska počas pandémie v roku 2020 sa vyplatilo a podpredseda Berkshire Hathaway Charlie Munger nemôže byť spokojnejší. Stratégia sa líšila od toho známych krokov, investovať do amerických podnikov ako sú Apple, Coca-Cola, Bank of America a American Express.
Portfólio spoločnosti bolo často dôkazom jej dôvery v americký trh. V podcaste Acquired však Munger poukázal na to, že japonská investícia bola lukratívnou príležitosťou, ktorú nemožno premeškať. „Ak ste taký chytrý ako Warren Buffett, možno dva, trikrát za storočie dostanete takýto nápad,“ povedal Munger. Ako kľúčový faktor uviedol prostredie nízkych úrokových sadzieb v Japonsku a povedal, že „úrokové sadzby v Japonsku boli 0,5 % ročne počas 10 rokov a tieto obchodné spoločnosti boli zakorenené staré spoločnosti.“
Stratégia Berkshire Hathaway zahŕňala požičiavanie si peňazí v Japonsku len za 0,5 % úrok a investovanie do tamojších spoločností, ktoré ponúkali 5% dividendový výnos. „Bolo to, ako keby Boh otvoril truhlicu a len do nej nasypal peniaze,“ povedal Munger. Spoločnosť Berkshire Hathaway pôvodne v auguste 2020 deklarovala investíciu 6 miliárd USD v piatich japonských obchodných spoločnostiach, Itochu International, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Company a Sumitomo Group.
Táto investícia výrazne vzrástla a má teraz hodnotu približne 17 miliárd USD, čiastočne vďaka dodatočným nákupom akcií a prudko rastúcim cenám akcií zainteresovaných spoločností. Munger uviedol viac podrobností o mechanizme investície, čo naznačuje, že nešlo o úspech cez noc, ale skôr o výsledok trpezlivých postupných akcií.
„Jediný spôsob, ako ste to mohli získať, bolo byť veľmi trpezlivý a vyberať si po malých kúskoch. Trvalo večnosť investovať 10 miliárd USD, ale boli to strašne jednoduché peniaze,“ povedal Munger. Na rozdiel od toho, americké úrokové sadzby od minulej jari eskalovali na viac ako 5 %, čo len potvrdzuje genialitu Warrena Buffeta v rámci tohto obchodu.
Munger zdôraznil, že vysoký úverový rating Berkshire im umožnil prístup k takým výhodným podmienkam pôžičiek v Japonsku. V rozhovore s podcastom Acquired moderátor poukázal na paradox. Zatiaľ čo vynikajúci kredit Berkshire Hathaway umožňuje prístup k pôžičkám s nízkym úrokom, obrovský rozsah spoločnosti sťažuje investovanie dostatočne vysokých súm.
Pred podcastom na výročnom stretnutí akcionárov Berkshire Hathaway v máji sa Buffett podelil o postrehy o týchto investíciách a poznamenal, že vybrané spoločnosti boli „smiešne“ lacné a kompatibilné s dlhodobou víziou Berkshire.
Japonské investície Berkshire Hathaway, ako ich opisuje Munger, predstavujú špeciálny druh príležitosti. Vysoké odmeny za nízke riziko. Zdá sa, že investícia by sa mala stať prípadovou štúdiou pre úspešné finančné stratégie, ktorá spája alokáciu kapitálu s horlivým pozorovaním trhu.
Akcie Berkshire Hathaway
Spoločnosť Berkshire Hathaway iba pre pár dňa oznámila svoje kvartálne výsledky. Akcie Berkshire Hathaway v priebehu tohto roka stúpli o +13,5 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú na cene 351,8 USD respektíve za 15,9 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 30 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,7 násobok EV/EBITDA.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové