Stávka Berkshire na Occidental

Berkshire Hathaway v posledných dňoch pokračovala vo zvyšovaní svojho podielu v Occidental Petroleum a teraz je jeho hodnota 7,2 miliardy dolárov. Iba od pondelka do stredy spoločnosť Warrena Buffeta kúpila 18,1 milióna akcií, čím zvýšila svoj podiel na 136,4 milióna akcií, čo predstavuje 14,6 % podiel v danom podniku.

Akcie Occidental Petroleum pritom už zažili výrazný rast a získali si pozornosť Wall Street, keď vyšla najavo správa, že Berkshire kúpil od 2. marca viac ako 100 miliónov akcií. Išlo o pomerné veľké stávky, pretože Buffet zvyčajne akumuluje podiely vo firmách ticho a pomaly. V investičných kruhoch sa začalo špekulovať, že sa možno snaží získať celú spoločnosť.

Keďže v súčasnosti vlastní Berkshire viac ako 10 % akcií Occidental Petroleum, bude musieť oznámiť akékoľvek zmeny vo svojom podiele do 2 pracovných dní prostredníctvom formulára podanom Komisii pre cenné papiere a burzu (SEC). Berkshire podľa podania zaplatila za najnovšie akcie Occidental Petroleum za $53 až $55. Včera akcie firmy pritom uzavreli obchodovanie na cene $52,99 a v dnešnom pre-market obchodovaní stúpajú o +2,60 % na $54,37.

Akcie Berkshire sa včera dokonca dostali na svoju rekordnú úroveň $504 036 a vôbec prvýkrát ukončili obchodovanie nad hranicou pol milióna. Keď Buffet pôvodne prevzal textilnú firmu Berkshire Hathaway, jej cena akcií stála zhruba $20. Akcie Berkshire triedy B sa obchodujú na cene $336,11.

Occidental Petroleum

Americká ropná firma denne vyprodukuje približne 1,2 milióna barelov ropy a je zároveň lídrom v oblasti zachytávania uhlíka na tamojšom trhu. Investori sa dlho k nej stavali negatívne, keďže bola zaťažená vysokým dlhom z akvizície spoločnosti Anadarko Petroleum v roku 2019. Ten však teraz rýchlo spláca vďaka rastu cien energií. Generálny riaditeľ spoločnosti Occidental, Vicki Holub vo februári uviedla, že cieľom spoločnosti je do konca prvého štvrťroka znížiť svoj čistý dlh pod 25 miliárd dolárov.

Occidental Petroleum to cut capital spending to pay down debt | Financial Times
Zdroj obrázku: Financial Times

V súčasnosti je Occidental najväčšou stávkou Warrena Buffeta na ropné odvetvie. V portfóliu Berkshire Hathaway však má svoje miesto aj ropný gigant Chevron, ktorého hodnota podielu je na úrovni 4,49 miliardy dolárov a ide o 10. najväčšie aktívum.

TOP 10 Warrena Buffeta

 • Apple – 47,60 %
 • Bank of America – 13,58 %
 • American Express – 7,50 %
 • Coca-Cola – 7,16 %
 • Kraft-Heinz – 3,53 %
 • Moody´s – 2,91 %
 • Verizon Communications – 2,49 %
 • US Bancorp – 2,15 %
 • Occidental Petroleum – 1,61 %
 • Chevron – 1,36 %

Akcie Occidental Petroleum


Akcie Occidental Petroleum za posledných 12 mesiacov stúpli o +88,11 % na $52,99 a za posledné 2 roky dokonca o +417,99 %. Výkonom tak jednoznačne prekonávajú index S&P 500 a širší trh. Aktuálne sa akcie podniku obchodujú za 33,9 násobok zisku na akciu (P/E), 6,5 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 6,6 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií ja vo výške 0,90 %.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokInditex sa spamätal z pandémie a zvyšuje dividendu, výhľad však zatemňuje odchod z Ruska
Ďalší článokFED zvyšuje úrokovú sadzbu o 0,25%. Počas roka by malo prísť 6 ďalších zvýšení
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno