TSMC je na roztrhanie
Tržby spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) vzrástli v poslednom štvrťroku najrýchlejším tempom za viac ako rok. Potvrdili sa tak očakávania, že globálny boom v oblasti vývoja umelej inteligencie podporuje dopyt po vysoko výkonných čipoch a serveroch. Najväčší subdodávateľ čipov na svete a hlavný dodávateľ pre Apple a Nvidiu, oznámil lepší než očakávaný 16 % nárast tržieb v marcovom štvrťroku na približne 18,5 miliardy USD. Konsenzus na Wall Street bol na úrovni 18,1 miliardy USD.
Tento výkon posilňuje očakávania, že najcennejší výrobca čipov na svete sa tento rok vráti k pevnému rastu po prekonaní poklesu predaja smartfónov a počítačov po pandémii COVID-19. TSMC plánuje investovať do kapitálových výdavkov 28 až 32 miliárd USD a očakáva, že tržby tento rok porastú aspoň o 20 %.
Trhová kapitalizácia najväčšej ázijskej spoločnosti sa od októbra 2022 zdvojnásobila, keď investori stavili na trvalý dopyt po pokročilých čipoch pre umelej inteligenciu. V súčasnosti trhová kapitalizácia firmy predstavuje 754,2 miliardy USD, čo robí z výrobcu čipov 9. najhodnotnejšiu verejne obchodovanú firmu na svete. Akcie firmy v tomto roku vzrástli už o +37,4 % a predstavitelia firmy odhaľujú plány na výrobu čipov v Japonsku, Arizone a Nemecku. Prvé z nich začnú sériovo vyrábať koncom roka 2024, čo výrazne posilní globálnu stopu taiwanskej spoločnosti.
Manažment nedávno oznámil, že TSMC sa zaviazal rozšíriť svoju plánovanú investíciu o 25 miliárd USD a do roku 2030 pridať tretí výrobný závod v Arizone. Organizácia chce stíhať vyrábať čipy pre umelú inteligenciu používanú v dátových centrách prevádzkovaných internetovými gigantmi ako Amazon.com či Microsoft.
Celková investícia taiwanského výrobcu čipov vo výške 65 miliárd USD je najväčšou zahraničnou investíciou do úplne nového projektu v histórii USA. Americká vláda oznámila, že poskytne taiwanskému výrobcovi čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. dotáciu vo výške 6,6 miliardy USD na pokročilú výrobu polovodičov v Phoenixe.
Širší trh taktiež vykazuje náznaky oživenia. Zisk ázijského konkurenta Samsung Electronics sa v prvom štvrťroku prudko zvýšil, čo v istej miere odráža zvrat v kľúčovej čipovej divízii spoločnosti. Najväčší svetový výrobca pamäťových čipov oznámil nárast prevádzkového zisku a ukončil tak nepriaznivú sériu šiestich klesajúcich kvartálov po sebe.
Avšak niektorí investori varujú, že súčasný dopyt po čipoch pre AI je dlhodobo neudržateľný. Iní zostávajú opatrní vzhľadom na neistotu nad Taiwanovým prielivom, úzkym morom medzi pevninou Číny a ostrovom, ktorý čínska vláda považuje za odtrhnutú provinciu. Viacero analytikov varuje nad týmto potenciálnym geopolitickým rizikom. Ďalším zdvihnutým prstom je aj rast predaja iPhonov spoločnosti Apple v Číne. Konkurent Huawei Technologies totiž neustále zvyšuje svoj podiel na najväčšom trhu na svete.
Akcie TSMC
Akcie TSMC od začiatku tohto roku vzrástli o +37,4 % za posledných 12 mesiacov vzrástli o +55,5 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 1145,4 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 28,9 násobok zisku na akciu (P/E), 18,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 2,1 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 740,6 miliárd USD, čo robí z TSMC najhodnotnejšiu taiwanskú firmu, podľa trhovej kapitalizácie a 9. najhodnotnejšiu vôbec, keď sa nedávno dostala do klubu TOP 10 najhodnotnejších spoločností sveta.najhodnotnejších spoločností sveta.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.