Kvartálne výsledky

Minulý týždeň nám opäť začala výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať svoje štvrťročné výsledky spoločnosti kótované na burze. Už tradične sezónu otvorili veľké americké banky a ich výsledky naznačili oživenie na Wall Street. Tento týždeň už ohlásili kvartálne výsledky svetoznáme firmy ako LVMHASMLJohnson & Johnson, Netflix či Adidas. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa darilo lídrovi na trhu chirurgickej robotiky – Intuitive Surgical.  

Táto americká spoločnosť, ktorá sa špecializuje na robotickú chirurgiu a je známa svojím da Vinci Surgical System, predviedla svoj ďalší silný štvrťrok, keď prekonala odhady analytikov na všetkých frontoch. Firma tak pokračuje v rastovom trende a v posledných mesiacoch teší svojich investorov. Veď len v poslednom štvrťroku 2023 ohlásila nárast zisku o 100%. V reakcií na reportovanie kvartálnych výsledkoch 1. kvartálu 2024 si akcie pripísali ďalších +3,5 % v rozšírenom obchodovaní. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najdôležitejšie čísla a novinky spoločnosti.

Najdôležitejšie čísla

Celkové tržby výrobcu chirurgických systémov medziročne vzrástli o +11,8 % na 1,89 miliardy USD. Tržby tak prekonali konsenzus Wall Street, ktorý bol na úrovni 1,86 miliardy USD. Tržby už tradične poháňal rast počtu chirurgických zákrokov. Počet zákrokov churirguckého robota sa medziročne zvýšil až o 16 %. Tento ukazovateľ je dôležitou metrikou v tomto odvetví aj pre spoločnosť, pretože čím viac procedúr je vykonaných, tým silnejšie sú príjmy podniku z jednorazových doplnkov a príslušenstva.

Tieto príjmy tvoria podstatnú časť tržieb Intuitive Surgical a v prvom kvartáli 2024 dosiahli úroveň 1,16 miliardy USD. To je opäť mierne nad očakávaniami analytikov (1,15 miliardy USD). Spoločnosť zarába aj na servise svojich systémov a na predaji samotných systémov. Tržby so servisu medziročne vzrástli o 10,7 % a z predaja systémov klesli o 2,2 %, avšak aj tak prekonali očakávania Wall Street.

Americká organizácia v prvom štvrťroku umiestnila 313 nových systémov da Vinci a celkový počet týchto systémov sa tak vyšplhal na 8 887. Tieto čísla prekonali konsenzus analytikov, ten bol na úrovni 313 systémov, respektíve 8 775 systémov da Vinci. Priemerné predajné ceny systému v prvom kvartáli boli 1,39 milióna USD v porovnaní s 1,47 milióna USD v minulom roku.

Intuitive Surgical si pripisuje 3,5 %, da Vinci dominuje

Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o 20,5 % na 0,47 miliardy USD, čo sa podpísalo aj pod zvýšenie prevádzkovej marže, ktorá v súčasnosti predstavuje 24,9 %. Rast čistého zisku spoločnosti v posledných kvartáloch je neuveriteľný. V prvom kvartáli medziročne vzrástol o 52,8 % a upravený zisk na akciu medziročne vzrástol o 51 % na 1,51 USD. Tým firma prekonala očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že zisk na akciu bude na úrovni 1,41 USD. Spoločnosť tak porazila očakávania Wall Street na všetkých frontoch.

Najdôležitejšie novinky

V januári 2024 organizácia získala certifikáciu CE pre jednoportový chirurgický systém da Vinci na použitie pri endoskopických abdominopelvických, torakoskopických, transorálnych otolaryngologických, transanálnych kolorektálnych a prsníkových chirurgických zákrokoch. V marci získala tiež povolenie FDA na da Vinci 5, svoj viacportový robotický systém novej generácie. Manažmentu plánuje komercializáciu tohto systému vo vybraných hlavných európskych krajinách počas roku 2024.

Počas prvého kvartálu firma umiestnila 8 systémov novej generácie da Vinci 5 v Európe. V súčasnosti sa čaká na testovanie týchto systémov, ale reakcie sú zatiaľ pozitívne. Očakáva sa, že nemocnice budú nielenže umiestňovať novú generáciu systémov da Vinci, ale aj transformovať svoju flotilu starších systémov. Najvyšší predstavitelia spoločnosti odpovedali na otázky novinárov, ktorí sa pýtali, kedy bude najnovšia generácia chirurgického robota úplne spustená v predaji.

CEO spoločnosti Intuitive Surgical, Gary Guthart, oznámil, že chcú čo najskôr optimalizovať dodávateľský reťazec pre systém da Vinci 5. „Chceme zahrnúť spätnú väzbu od našich zákazníkov. Chceme sa uistiť, že upravujeme veci, ktoré musíme upraviť, aby boli veľmi spokojní. A potom posledná vec je, že máme ďalší obsah funkcií a vylepšenia hardvéru, ktoré sú plánované, na ktorých sa chystajú vykonať naše dizajnérske tímy vylepšenia. Či už ide o softvér alebo iné aktualizácie alebo niektoré z vecí, ktoré môžeme urobiť v oblasti zobrazovania.“

CFO doplnil, že „vzhľadom na obmedzenú ponuku da Vinci 5 môže byť umiestnenie systému tento rok slabšie, pretože niektorí zákazníci, ktorí majú záujem o da Vinci 5, sa rozhodujú, či si zaobstarajú systém štvrtej generácie, ktorý im vieme nainštalovať v podstate hneď, alebo počkajú na adekvátnu dodávku novej generácie. “

Akcie Intuitive Surgical 


Akcie firmy Intuitive Surgical v tomto roku vzrástli o +12,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +24,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 372,61 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 74,1 násobok zisku na akciu (P/E), 50,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 58,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 132,6 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokTSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Ďalší článokNetflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno