TSMC postaví nový výrobný závod v USA

Americká vláda oznámila, že poskytne taiwanskému výrobcovi čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) dotáciu vo výške 6,6 miliardy USD na pokročilú výrobu polovodičov v Phoenixe. Dotácia bude realizovaná formou nízkorizikových vládnych úverov. TSMC, ktorého akcie sa obchodujú na historickom maxime, sa zaviazal rozšíriť svoju plánovanú investíciu o 25 miliárd USD na 65 miliárd USD a do roku 2030 pridať tretí výrobný závod v Arizone.

Podľa údajov hovorcu vlády USA, taiwanská spoločnosť bude vyrábať najmodernejšiu technológiu s veľkosťou 2 nanometre vo svojom druhom závode v Arizone. Produkcia čipov s touto technológiou sa začne v roku 2028. „Tieto čipy tvoria základ všetkej umelej inteligencie a sú nevyhnutnou súčasťou technológií, ktoré potrebujeme na posilnenie našej ekonomiky, ale úprimne povedané, aj na 21. storočie vojenského a národného bezpečnostného aparátu,“ povedala ministerka obchodu Spojených štátov amerických Gina Raimondo.

TSMC, najväčší subdodávateľ čipov na svete a hlavný dodávateľ pre Apple a Nvidiu, predtým oznámil plány na investíciu 40 miliárd USD v Arizone. Teraz očakáva, že v prvom polroku 2025 začne s vysokovýkonnou výrobou vo svojom prvom americkom závode. Investícia vo výške viac ako 65 miliárd USD je najväčšou priamou zahraničnou investíciou do úplne nového projektu v histórii USA.

Kongres schválil v roku 2022 Chips and Science Act na zvýšenie domácej produkcie polovodičov, s celkovou dotáciou 52,7 miliárd USD na výskum vývoj. Zákonodarcovia tiež schválili ďalších 75 miliárd USD vo forme vládnych pôžičiek. Najnovšie vláda oznámila, že udelí spoločnosti Intel 8,5 miliárd USD vo forme grantov a až 11 miliárd USD vo forme pôžičiek na podporu rozšírenia jej polovodičových závodov. Cieľom je posilniť domácu produkciu čipov a znížiť závislosť od zahraničných výrobcov.

Niektorí analytici načrtli, že obchodné oddelenie USA oznámi budúci týždeň ďalšiu dotáciu pre juhokórejskú spoločnosť Samsung Electronics, ktorá sa pomaly zotavuje po sérií niekoľko klesajúcich kvartálov po sebe. Avšak ani predstavitelia vlády ani manažment spoločnosti sa zatiaľ nevyjadrili k týmto špekuláciám.

Očakáva sa, že projekt Chips and Science Act vytvorí 6 000 priamych výrobných pracovných miest a 20 000 stavebných pracovných miest. Predstavitelia vlády USA uviedli, že 14 priamych dodávateľov aiwan Semiconductor Manufacturing Co. plánuje postaviť alebo rozšíriť závody v USA.

Závod taiwanského výrobcu čipov ta sa tiež zaviazal podporovať rozvoj pokročilých obalovacích schopností prostredníctvom partnerov v USA, aby zákazníci mohli nakupovať pokročilé čipy vyrobené výhradne na americkom území. Firma plánuje v Arizone dosiahnuť úroveň recyklácie vody až 90 % a preto spustila fázu návrhu výstavby vodného rekreačného zariadenia. V plnej kapacite budú tri závody TSMC v Arizone vyrábať desiatky miliónov najmodernejších čipov v 5G/6G smartfónoch, autonómnych vozidlách a serveroch umelej inteligencie.

Akcie TSMC


Akcie TSMC od začiatku tohto roku vzrástli o +37,4 % za posledných 12 mesiacov vzrástli o +55,5 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 114,2 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 28,3 násobok zisku na akciu (P/E), 18,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 2,1 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 740,6 miliárd USD, čo robí z TSMC najhodnotnejšiu taiwanskú firmu, podľa trhovej kapitalizácie a 9. najhodnotnejšiu vôbec, keď sa nedávno dostala do klubu TOP 10 najhodnotnejších spoločností sveta.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokJohnson & Johnson kúpi Shockwave Medical za 13,1 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno