Nová akvizícia na linke Synopsys-Ansys

Americká spoločnosť Synopsys, zaoberajúca sa návrhom čipov, súhlasila s kúpou softvérového vývojára Ansys za približne 34 miliárd USD v hotovosti a akciách, čo predstavuje jednu z najväčších akvizícií na svete za posledný rok. Akcionári Ansys dostanú 197 USD v hotovosti a 0,35 akcií Synopsysu na akciu. To oceňuje akcie Ansys na približne 390,19 USD na základe záverečných cien akcií 21. decembra, predtým, ako predstavitelia firiem začali spolu rokovať. Dohoda sa má uzavrieť v prvej polovici roku 2025.

Cieľom akvizície je rozšíriť zákaznícku základňu firmy na jej sadu produktov. Americká organizácia je jednou z mála veľkých spoločností, ktoré vyrábajú softvér používaný na navrhovanie polovodičov, pričom konkuruje predovšetkým Cadence Design Systems. Ansys sa zameriava na výrobu simulačného softvéru, ktorý používajú inžinieri, aby pomohli predpovedať, ako budú produkty fungovať v reálnom svete. Inžinieri používajú tento softvér štrukturálnej analýzy pred projektom na zníženie výrobných nákladov, zníženie rizika a rýchlejšie uvedenie produktov na trh.

Akcie Ansys po správe klesli o 5,4 % na 327,95 USD. Mierny pokles prišiel po prudkom náraste cien akcií po správach z minulého mesiaca, že spoločnosť so sídlom v Canonsburgu v Pensylvánii zvažuje predaj. Ansys má v súčasnosti trhovú hodnotu približne 29,9 miliardy USD. Akcie Synopsysu na správu reagovali rastom 3 % na 517,3 USD.

Spoločnosť tak kupuje ďalšiu pridanú hodnotu k dizajnovým systémom, ktoré predáva. Jej súčasní zákazníci vyrábajú najmä elektronické súčiastky, predovšetkým polovodiče. Ansys prinesie výrobcom všetkého, od lietadiel až po priemyselné stroje, efektívnejšiu automatizáciu. Vedenie spoločnosti Synopsys vsádza na to, že rastúce používanie umelej inteligencie rozšíri potrebu systémov, ktoré dokážu zmapovať čoraz zložitejšie elektronické systémy, čím ich udržia bezpečné a cenovo dostupné.

Táto akvizícia spoločnosti Ansys v roku 2024 je podľa mnohých príjemným oživením po nevýraznom období fúzií a akvizícií v roku 2023. Niraj Patel, analytik Bloomberg Intelligence, označil dohodu za „silne strategicky vhodnú“ pre Synopsys. Napriek tomu Patel sa domnieva, že dlhý regulačný proces, ktorý sa bude ťahať do roku 2025, by mohol signalizovať určité problémy.

V auguste firma dokončila kúpu PikeTec GmbH, nemeckej softvérovej spoločnosti, ktorá sa zameriava na autonómne riadenie, za 200 miliónov USD. V rozhovore pre Bloomberg Television, vtedajší výkonný riaditeľ Aart de Geus Brisk povedal, že spoločnosť by mohla predávať ešte viac produktov do Číny, ak by neexistovali súčasné zavedené vývozné obmedzenia.

Spoločnosť Synopsys vygenerovala tržby vo výške 5,84 miliardy USD vo fiškálnom roku končiacom sa 31. októbra a analytici predpokladajú 13 % nárast tržieb vo fiškálnom roku 2024. Očakáva sa, že Ansys v roku 2023 vyprodukuje tržby vo výške 2,26 miliardy USD, pričom analytici odhadujú 10 % nárast v tomto roku.

Akcie Synopsys


Akcie Synopsys za posledných 12 mesiacov vzrástli o +47,6 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 517,3 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 65,2 násobok zisku na akciu (P/E), 35,7 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 50,3 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 78,9 miliárd USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokNajlepšie európske akcie v roku 2023 a výhľad na rok 2024
Ďalší článokVýhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno