Európske Indexy v prepade

Módna skupina Inditex, do ktorej patria značky ako ZARA, Bershka, PULL&BEAR a ďalší, udržuje rast predaja aj po roku 2022, keď aj napriek vysokej inflácií obehol konkurentov v oblasti maloobchodného predaja. Módnemu domu sa dačí aj napriek tomu že, európske akcie sú v posledných dňoch v poklese. Najviac strácajú akcie v zdravotníctve, celkovo sú však investori v obavách o vyhliadky úrokových sadzieb v eurozóne.

Väčšina regionálnych trhov v Európe klesla, ale španielsky index IBEX 35 vzrástol o 0,5 % a včera sa uzavrel na šesťtýždňovom maxime. Paneurópsky index STOXX 600 však klesol o 0,2 %, pričom Wall Street tiež zápasí s odlevom likvidity pred údajmi o inflácii a budúco týždňovým rozhodnutím Federálneho rezervného systému. Stratégovia známej investičnej banky Morgan Stanley očakávajú rýchly pokles akcií v USA.

Inditex vyskočil o +5,7 % na takmer šesťročné maximum po tom, čo firma vykázala lepší ako očakávaný 54 % nárast štvrťročného zisku a jej predstavitelia uviedli, že predaj kolekcií na jar a leto sa v máji ešte zrýchlil. „Dvojciferný rast tržieb prekonal rastúce náklady a pomohol udržať marže a hotovostné zostatky zdravé,“ poznamenal Aarin Chiekrie, akciový analytik spoločnosti Hargreaves Lansdown. Výsledky Inditexu sú po výsledkoch spoločností LVMH a H&M ďalším faktom, že luxus je aj napriek horším časom nedotknuteľný.

Údaje tiež ukázali, že čínsky export klesol v máji oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo, keď sa zastavilo nedávne oživenie globálnych akcií. Nemecká priemyselná produkcia medzitým v apríli vzrástla menej, ako sa očakávalo, čo ešte viac zhoršilo vyhliadky najväčšej ekonomiky eurozóny.

Benchmark STOXX 600 bol tento týždeň obmedzený v súvislosti s ďalším zvyšovaním úrokových sadzieb zo strany hlavných centrálnych bánk vrátane ECB a Federálneho rezervného systému USA. Trhy očakávajú, že Fed na svojom júnovom zasadnutí vynechá zvyšovanie sadzieb, zatiaľ čo očakávania ďalšieho zvyšovania ECB zostávajú v pláne. ECB bude potrebovať minimálne ďalšie dve zvýšenia sadzieb o 25 bázických bodov v júni a júli a mala by byť pripravená ďalej zvyšovať sadzby, ak inflácia zostane príliš vysoká, uviedol člen Rady guvernérov ECB Klaas Knot.

Akcie v zdravotníctve klesli v Európe najviac, čím kompenzovali zisky v ekonomicky citlivých sektoroch, ako je ropa/plyn a banky. Spomedzi jednotlivých akcií najviac klesol holandský výrobca polovodičových zariadení BE Semiconductor a to o -6,3 %. Hlavným dôvodu poklesu bol fakt, že BofA Global Research znížil rating spoločnosti na „neutrálny“ keď firma odložila prijatie „hybridného spájania“ na ich kľúčovom trhu so smartfómi.

Danske Bank si pripísala zisk +8,0 %, keďže najväčší dánsky veriteľ zvýšil svoj dlhodobý cieľ príjmov a uviedol, že plánuje odpredať svoje nórske retailové podnikanie. Medzitým Deutsche Bank zefektívňuje svoje hypotekárne podnikanie, čo je krok, ktorý zruší niekoľko stoviek pracovných miest prostredníctvom odbúravania a preraďovania, uviedol Handelsblatt, CEO známej banky.

Akcie Inditex


Akcie spoločnosti Inditex si od začiatku roka pripísali výnos +34,4 % a za posledný rok +40,9 % v súčasnosti sa ich cena obchoduje za 35,89 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 26,2 násobok zisku na akciu (P/E); 19,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,7 násobok EV/EBITDADividendový výnos Inditex predstavuje 2,74 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSpoločnosť BAE Systems vďaka rekordnému dopytu expanduje na Ukrajinu
Ďalší článokV ktorých odvetviach by AI mohla nahradiť ľudskú prácu?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno