Smelý plán Stellantisu

Automobilka Stellantis, v ktorej v súčasnosti štrajkuje časť robotníkov, plánuje zvýšiť do štyroch rokov predaj ľahkých úžitkových vozidiel o 25 %. Cieľom je predstihnúť konkurenčný Ford, ktorý je v tejto oblasti lídrom. Uviedol to v stredu šéf divízie ľahkých úžitkových áut Stellantisu Jean-Philippe Imparato. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tretia najväčšia automobilka na svete predala minulý rok celkovo 1,6 milióna LCV pod značkami Fiat, Peugeot, Citroën, Opel, Vauxhall a Ram. Tržby z predaja týchto vozidiel dosiahli približne 60 miliárd EUR, čo bola zhruba tretina celkových ročných tržieb spoločnosti. Od začiatku roku 2023 predal Stellantis celkovo 1,1 milióna ľahkých úžitkových áut.

Predstavitelia firmy pred pár mesiacmi hovorili, že dávajú dokopy sieť verejných nabíjačiek pre elektrické vozidlá. Táto sieť by okrem ostatných značiek mohla zahŕňať aj nabíjačky od spoločnosti Tesla. Tá minulý týždeň oznámila, že verbuje konkurentov, ktorí budú využívať práve jej sieť elektronabíjačiek.

Vedúci pracovníci Stellantisu s istotou nepovedali, či spoločnosť bude nasledovať Ford a General Motors a zaregistruje sa v sieti Supercharger spoločnosti Tesla alebo akceptuje iba jej pripájaciu zástrčku. „Touto otázkou sa budeme čoskoro zaoberať,“ povedal Ricardo Stamatti, viceprezident obchodnej jednotky pre nabíjanie automobilky.

Stellantis

Koncern Stellantis vznikol začiatkom roku 2021 spojením skupín Fiat Chrysler a PSA. Pod novým názvom plánuje okrem vývoja nových elektrických modelov tiež vývoj vlastných batérií s cieľom znížiť náklady na jeden z najdrahších komponentov pre elektromobily.

Firma je v súčasnosti 10. najcennejšm výrobcom automobilov na svete s kapitalizáciou vo výške 54,8 miliárd eur a zastrešuje značky Peugeot, Fiat, Opel, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Chrysler, Dodge, Citroen, Lancia, Abarth, Ram, Vauxhall a DS Automobilés.

Firma sa zaviazala, že do roku 2025 ponúkne elektrifikovanú verziu takmer všetkých modelov vo svojej ponuke. Manažment očakáva, že do roku 2030 až 70% príjmov z predaja v Európe bude pochádzať z predaja EV a 40% z predaja v USA. Tieto ciele patria k najambicióznejším v celom odvetví.

Akcie Stellantis


Akcie Stellantis od začiatku roka vzrástli o +29,5 %. V súčasnosti sa sa obchodujú za 17,55 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 2,8 násobok zisku na akciu (P/E); 3,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 0,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBudúcnosť poľských akcií: naozaj sa stáva náš severný sused ekonomickou veľmocou?
Ďalší článokEurópsky dividendový aristokrat Roche kúpi výrobcu liekov Telavant za 7,1 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno