Tesla predstaví robotaxi

Tesla predstaví robotaxi 8. augusta tohto roku, uviedol to CEO automobilky Elon Musk na sociálnych sieťach. Musk už niekoľko rokov sľubuje robotaxi, ale zatiaľ sa aj tento sľub, podobne ako mnoho ďalších v podaní Muska, radí medzi nerealizovateľné. Elon Musk tak reaguje na nedávne správy o poklesu dodávok za prvý štvrťrok, ktoré boli nižšie ako celkový počet v štvrtom štvrťroku minulého roka a čo je najprekvapujúcejšie, klesli dokonca v porovnaní s rokom predtým.

Americký výrobca elektrických vozidiel tak zažíva katastrofálny štart do nového roka. Akcie známej automobilky sa od začiatku roku prepadli už o viac ako tretinu, čo je horší výkon ako predvádza problémami zmietaný Boeing. Report o dodávkach z prvého kvartálu bol pre mnohých nepríjemným prekvapením.

Prepad Tesly stál Elona Muska titul najbohatšieho človeka na svete. Cenová vojna v Číne sa stupňuje a americká automobilka nie je jediná, ktorá na to dopláca. Tesla stratila takmer 250 miliárd USD trhovej kapitalizácie a zatiaľ je titulovaná ako najväčší prepadák v S&P 500 v tomto roku.

Tento nepriaznivý stav sa snaží zvrátiť Musk aj predstavením robotaxi. Avšak generálny riaditeľ Tesly akcionárom sľubuje robotaxi už niekoľko rokov. Určený termín na odhalenie prichádza v čase, keď niektorí investori vykazujú obavy o budúci rast spoločnosti. Po Muskovom tweete akcie Tesly vzrástli o viac ako 3 %.

Poďme si spoločne spraviť menšiu rekapituláciu. V roku 2015 povedal Elon Musk akcionárom, že autá Tesly dosiahnu „plnú autonomiu“ do troch rokov. V roku 2016 oznámil, že Tesla bude schopná poslať auto na cestu cez celý kontinent bez potreby akéhokoľvek ľudského zásahu do konca roka 2017. V roku 2019 počas hovoru o získavaní finančných prostriedkov Musk investičným spoločnostiam povedal, že Tesla očakáva, že o rok neskôr bude mať 1 milión vozidiel na cestách, ktoré budú schopné fungovať ako „robotaxi“.

Tesla toto leto predstaví robotaxi, sľubovaný už v roku 2018

Aká je realita? Tesla stále nepriniesla robotaxi, samo riadiace vozidlá alebo technológiu, ktorá by dokázala premeniť jej autá na „úroveň 3“ automatizovaných vozidiel, alebo hocičo podobné, čo by sa aspoň dalo považovať za autonómne vozidlo. Avšak treba uznať, že Tesla ponúka pokročilé systémy asistencie vodičovi (ADAS), vrátane štandardnej možnosti Autopilotu alebo prémiovej možnosti plného samo-riadenia „FSD“, ktorá stojí 199 USD mesačne pre amerických predplatiteľov alebo 12 000 USD celkovo.

Musk stále vsádza na to, že zákazníci a akcionári Tesly budú verní značke bez ohľadu na oneskorený vývoj samo-riadiacich vozidiel a bez ohľadu na jeho provokatívnu rétoriku na sociálnej sieti X. Tú získal v roku 2022 a teraz ju riadi ako CTO, pričom zároveň vedie Teslu a raketovú a satelitnú internetovú spoločnosť SpaceX.

Čo konkurencia?

Niektorí konkurenti v oblasti autonómnych vozidiel získavajú na dôležitosti. Autonómna divízia spoločnosti Alphabet, Waymo, prevádzkuje komerčné, samo-riadiace zdieľanie jazdy vo Phoenixe, San Franciscu a Los Angeles a rozširuje sa aj v Austine. Nedávno Waymo uzavrelo viacročnú spoluprácu s Uberom a svoje robotaxi využíva na doručovanie jedla pre Uber Eats v Arizone.

V októbri minulého roka automobilky Ford Volkswagen ukončili vývoj svojho startupu Argo AI so zdieľaným autonómnym riadením po tom, čo dospeli k záveru, že masové nasadenie komerčného systému autonómneho pohonu si vyžiada viac času a peňazí, ako spoločnosti predpovedali, keď spojili svoje sily v roku 2019.

V Číne, začiatkom minulého roka, startup Pony.ai podporovaný firmou Baidu začal v Pekingu testy robotaxíkov bez vodičov. Organizácia predpovedá, že jazda robotickou taxislužbou bude nakoniec stáť asi polovicu toho, čo v úžitkovom aute s vodičom. Podľa slov predstaviteľov startupu, v tomto roku firma pridá do svojej siete v celej Číne 200 robotických áut.

Spoločnosti Wayve vo Veľkej Británii a Zoox v USA stále testujú svoje robotaxi. Iné spoločnosti mali ťažkosti na preplnenom trhu. Nedávno spoločnosť Apple zatvorila svoju divíziu samo-riadiacich vozidiel a prepustila asi 600 ľudí, ktorí boli s projektom spojení. Služba GM Cruise predtým ponúkala služby samo-riadiacich sa áut v San Franciscu, ale po nehode bola zastavená pod dohľadom regulačných orgánov. Od tejto udalosti bol flotilový park robotaxi spoločnosti Cruise pozastavený.

Akcie Tesla


Akcie Tesly od začiatku roku klesli o -33,56% a ich aktuálna cena je 164,9 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 38,3 násobok zisku na akciu (P/E); 43,1 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 40,9 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 525,2 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokApple cieli na robotiku s cieľom nájsť nové možnosti rastu
Ďalší článokSľubné správy v boji proti rakovine: Akcie firmy Moderna rastú
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno