Pomôže Peltz Unileveru?

Akcie spoločnosti Unilever v utorok vyskočili až o +7,5 % po tom, čo sa do predstavenstva pripojil aktivista Nelson Peltz, ktorý sa zaviazal pomôcť posilniť firemnú stratégiu, prevádzku, udržateľnosť a tiež aj hodnotu pre akcionárov. Oznámenie poslalo akcie spotrebiteľského giganta, ktorý je súčasťou britského akciového indexu FTSE 100, na najvyššie ročné hodnoty a vymanili sa z doterajšieho výrazného zaostávania voči svojim konkurentom.

Nelson Peltz je miliardár a výkonný riaditeľ Trian Fund Management. K Unileveru sa pripojí ako nevýkonný riaditeľ v júli tohto roka, len niekoľko mesiacov po tom, čo sa prvýkrát ukázalo, že jeho fond získal podiel vo firme. Aktuálne je Trian Fund Management 4. najväčším akcionárom Unileveru s 1,5 % podielom, čo zodpovedá 37,4 miliónom akcií, resp. trhovej hodnote 1,6 miliardy dolárov.

„Investičný manažér informoval predstavenstvo spoločnosti s vierou, že Unilever má významný potenciál a Trian sa teší na spoluprácu s vedením a predstavenstvom podniku s cieľom pomôcť posilniť firemnú stratégiu spoločnosti, prevádzku, udržateľnosť a hodnotu pre akcionárov v prospech všetkých zainteresovaných strán,“ Trian uviedol v krátkom vyhlásení.

Nelson Peltz má skúsenosti

Investičná spoločnosť, ktorá spravuje 5,9 miliardy libier, je známa svojimi aktivistickými ťahmi, ktoré pomáhajú zvyšovať výkonnosť podnikov a zlepšovať ich hodnoty pre akcionárov. V minulosti zorganizovala úspešné aktivistické kampane u konkurentov Unileveru vrátane spoločností Procter & Gamble, Kraft-Heinz a Mondelēz.

Pred 5 rokmi sa stal Peltz súčasťou Procter & Gamble (P&G) a jeho cieľom bolo odstrániť byrokraciu, o ktorej on aj vedúci predstavitelia spoločnosti povedali, že ich brzdí. Počas jeho pôsobenia, ktoré sa skončilo v auguste 2021, spoločnosť prepracovala svoje prevádzkové operácie, čoho výsledkom bolo zrýchlenie rastu tržieb. Vďaka tomu sa P&G tiež dostalo do pozície, v ktorej dokázala využiť pandémiu a pravidelne prekonávalo svojich konkurentov.

Akcie Unilever
Produktové portfólio spoločnosti Unilever

Problémy Unileveru

Spoločnosť Unilever má v poslednej dobe problémy v dôsledku neúspešného prevzatia spotrebiteľskej divízie zameranej na zdravie firmy GSK. Investori podobne ako analytici potenciálnu akvizíciu pre jej predraženosť podnik kritizovali a manažment sa dostal pod paľbu kritiky aj z dôvodu spomínaného výrazného zaostávania za konkurenciou. Unilever, ktorý vlastní globálne populárne značky ako Hellman´s, Magnum, Dove, Axe, Vaseline, Knorr, Persil, Cif či Rexona, nedokázal v posledných rokoch rásť podobným tempom ako konkurenti a tiež ziskovosť nedosahovala požadované úrovne. Akcie firmy sa tak dostali na 5 ročné minimum.

Manažment sa preto nedávno rozhodol transformovať svoj biznis model. Ten by mal byť po novom kategoricky zameraný, pričom ráta s prepustením veľkého množstva stredného manažmentu. Unilever taktiež optimalizuje svoje produktové portfólio, keď sa rozhodol predať svoj čajový biznis vrátane značky Lipton, s cieľom zamerať sa viac na kategórie s vyšším rastom. Spoločnosť si od zmien sľubuje aj úsporu nákladov.

Akcie Unilever


Akcie Unilever sa aktuálne obchodujú na cene £3,705, pričom za posledných 12 mesiacov klesli o -12,6 %, čím zaostávajú za širším trhom, keďže index S&P 500 v rovnakom období klesol o -1,7 %. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 18,3 násobok zisku na akciu (P/E), 12,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 12,7 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je 3,89 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRozhovor s Jaroslavom Brychtom o aktuálnom dianí a jeho investičnej stratégií
Ďalší článokInditex, majiteľ Zary, by mal benefitovať z rastúcich cien
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno