Najhodnotnejšie spoločnosti

V tomto článku si predstavíme 50 najhodnotnejších verejne obchodovaných spoločností na svete podľa trhovej kapitalizácie. Trhová kapitalizácia je mierou hodnoty spoločnosti, ktorú určuje akciový trh. Dá sa ľahko vypočítať vynásobením počtom akcií spoločnosti a aktuálnou cenou akcií. Firmy v ponúkanej grafike sú oddelené podľa sektorov v ktorých pôsobia.

V súčasnosti existuje len mála skupina firiem, ktoré spadajú do takzvaného klubu bilionárov, a teda ich trhová kapitalizácia je väčšia ako jeden bilión USD. Najnovším prírastkom klubu bilionárov sa stala len tento rok firma NVIDIA, ktorá tento významný míľnik dosiahla v júny tohto roka. Ďalšími členmi v tomto klube sú firmy ako Apple, ktorá je podľa trhovej kapitalizácie 2,8 miliardy USD najhodnotnejšou firmou na svete, Microsoft (2,4 miliardy USD), Saudi Aramco (2,2 miliardy USD), Amazon (1,4 miliardy USD), a Alphabet (1,6 miliardy USD).

Dvaja bývalí členovia biliónového klubu sú Meta a Tesla, ale obe spoločnosti sa v súčasnosti pohybujú okolo 700 miliárd USD z hľadiska trhovej kapitalizácie. V roku 2022 spoločnosť Meta stratila významnú hodnotu, pretože jej príjmy klesli, zatiaľ čo Tesla trpela obavami z dopytu.

Celkovo 50 najhodnotnejších spoločností predstavuje viac ako 26,5 bilióna USD v hodnote pre akcionárov. Na sektorovej úrovni sú informačné technológie najviac zastúpené v top 50 s 9,3 bilióna USD v kombinovanej trhovej kapitalizácii. Ďalšími najväčšími sektormi sú spotrebný tovar (4,0 miliardy USD) a zdravotná starostlivosť (3,3 miliardy USD).

TOP caomanies

Geografické členenie

Na geografickej úrovni väčšina z 50 najhodnotnejších spoločností sú americké. Po organizáciách z USA, ktoré tvoria až 62% trhovej hodnoty kapitalizácie v rámci týchto 50 firiem, sú tromi najviac zastúpenými krajinami Švajčiarsko (6%), Francúzsko (6%) a Čína (6%).

Firmy v Európe predstavujú takmer jednu pätinu tohto lukratívneho zoznamu, pričom zo Švajčiarska pochádzajú spoločnosti ako Nestlé, Roche a Novartis, ktorá nedávno oznámila kúp Chinook Therapeutics, špecialistu na liečbu obličiek, za 3,5 miliardy USD. Novartis podobne ako firma Roche sú dvaja hlavný hráči v sektore zdravotníctve. Všetky francúzske spoločnosti v zozname 50 najlepších patria do sektora spotrebného tovaru a zahŕňajú módnych gigantov LVMH a Hermès, ako aj L’Oréal, svetového lídra v oblasti kozmetiky. Začiatkom tohto roka bol generálny riaditeľ LVMH Bernard Arnault oficiálne najbohatším človekom na svete s majetkom 215 miliárd USD.

Napokon, z čínskej strany sú v zozname dve celosvetovo uznávané mená Tencent a Alibaba, do ktorej vo veľkom zainvestoval aj známy investor Michael Burry. Treťou čínskou spoločnosťou na tomto zozname je Kweichow Moutai, čiastočne štátom vlastnený výrobca alkoholických nápojov. Firmy, ktoré pochádzajú zo stredného východu, predstavujú štyri percentá tohto zoznamu a najznámejšou firmou je bezkonkurenčne Saudi Aramco, ktorá v júly tohto roka odložila dlho plánovanú počiatočnú verejnú ponuku (IPO) svojho podnikania v oblasti obchodovania s energiou, dohoda by sa tento rok zaradila medzi najväčšie na svete.

top companies 2

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: koniec leta
Ďalší článokNa burzu vstupuje Instacart skrz IPO
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno