Akvizícia

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis, ktorú sme v minulom roku zaradili medzi 26 európskych dividendových aristokratov, súhlasila s kúpou Chinook Therapeutics, špecialistu na liečbu obličiek, za 3,5 miliardy USD. Hlavným dôvodom tejto akvizície je posilniť vývoj liekov na zriedkavé závažné ochorenie obličiek. Predstavitelia organizácie uviedli, že očakávajú dokončenie transakcie v druhej polovici roku 2023.

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť zaplatí 40 USD za akciu v hotovosti za Chinook. Ďalšie 4 USD na akciu by mohli byť vyplatené v prípade, ak lieky dosiahnu určité regulačné míľniky. Generálny riaditeľ Vas Narasimhan bol tento rok skôr aktívnejší v zoštíhľovaní nákladov Novartisu, než v posilňovaní jeho distribúcie liekov prostredníctvom akvizícií. Dva lieky Chinook by sa mohli rýchlo speňažiť, ak budú úspešné, pričom sa očakáva, že jeden ohlási kľúčové výsledky už v tomto roku.

Výrobcovia liekov od AstraZeneca po Amgen sa zamerali na kúpu menších spoločnosti vyvíjajúce rôzne typy liekov. Biotechnologický gigant Amgen sa snaží kúpiť Horizon Therapeutics za približne 28 miliárd USD v rámci svojej najväčšej akvizície. Novo Nordisk, firma stojaca za niektorými najpredávanejšími liekmi na obezitu a cukrovku, minulý rok uviedla, že jej cieľom je vybudovať reťazec transformačných liekov pre pacientov so „vzácnymi a ničivými chorobami“, po oznámení prevzatia spoločnosti Forma Therapeutics Holdings. Začiatkom roka chcel Pfizer kúpiť spoločnosť Seagen za 30 miliárd USD.

Celkovo sa akvizície v oblasti zdravotnej starostlivosti tento rok zvýšili o 24 % na 157 miliárd USD. Narasimhan sa minulý rok rozhodol odčleniť divíziu Sandoz spoločnosti Novartis, čím vytvoril najväčšiu európsku spoločnosť vyrábajúcu generické a biologicky podobné lieky. Novartis tiež zvažuje predaj niektorých oftalmologických aktív. Taktiež plánuje znížiť počet pracovných miest a spojiť svoje farmaceutické a rakovinové jednotky.

Liečba obličiek

Dve liečby spoločnosti Chinook sa zameriavajú na progresívne, zriedkavé ochorenie obličiek nazývané IgAN, ktoré väčšinou postihuje mladých aj dospelých a v súčasnosti mu chýbajú možnosti cielenej liečby. Najpokročilejšia liečba je vo vývoji aj pre iné zriedkavé ochorenia obličiek. Kúpa by bola najväčšia, odkedy švajčiarska spoločnosť kúpila Medicines za približne 9,7 miliardy dolárov v roku 2020.

Liečba obličiek sa zvyčajne zameriava na liečbu základnej príčiny problému a zmiernenie symptómov. V niektorých prípadoch sa môže vyžadovať chirurgický zákrok, napríklad pri odstraňovaní obličkových kameňov alebo pri transplantácii obličiek. Okrem chirurgických zákrokov existujú aj rôzne lieky používané pri liečbe obličiek. Niektoré z najbežnejších typov liekov sú:

  • Diuretiká: Tieto lieky zvyšujú tvorbu moču a pomáhajú odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela. Používajú sa na liečbu stavov, ako je vysoký krvný tlak a edémy (opuchy).
  • ACE inhibítory: Tieto lieky sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku a ochrany obličiek u pacientov s diabetesom. Pôsobia na znižovanie hladiny hormónu nazývaného angiotenzín II, čo vedie k rozšíreniu krvných ciev a zlepšeniu prietoku krvi do obličiek.
  • Antagonisti receptorov angiotenzínu II (ARB): Podobne ako ACE inhibítory, aj ARB lieky pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku a ochrane obličiek u pacientov s diabetesom. Blokujú účinky angiotenzínu II a prispievajú k relaxácii krvných ciev.
  • Imunosupresíva: Tieto lieky sa používajú u pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu obličiek, aby potláčali imunitný systém a zabránili odmietnutiu transplantátu.

Novartis

Novartis je medzinárodná farmaceutická spoločnosť založená vo Švajčiarsku a so svojou trhovou kapitalizáciou na úrovni 211,9 miliardy USD je 9. najcennejším podnikom vo svojom odvetví. Do jeho portfólia patria populárne produkty ako Voltaren, Theraflu, Otrivin, Procto-Glyvenol či Orofar. Hoci okolo spoločnosti nie je tak veľa vzruchu ako o amerických konkurentoch typu Pfizer či Merck, Novartis je veľmi úspešná spoločnosť, ktorej ročné tržby dosahujú výšku takmer 52 miliárd USD.

Koncom roka 2021 Novartis informoval, že do roku 2026 tržby porastú v priemere o viac ako 4% ročne, pričom až 20 nových liekov by mohlo byť v nasledujúcich 5 rokoch schválených. Každý z nich má potenciál generovať tržby presahujúce 1 miliardu dolárov. Spoločnosť taktiež v súčasnosti reorganizuje svoju organizačnú štruktúru, pričom v rámci tejto iniciatívy plánuje zrušiť až 8 000 pracovných miest v snahe ušetriť do roku 2024 najmenej 1 miliardu dolárov.

Akcie Novartis


Akcie Novartis v tomto roku stúpli o +8,5 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +24,2 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za $100, respektíve za 30,8 násobok zisku na akciu (P/E); 15,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 13,3 násobok EV/EBITDA. Ročný dividendový výnos akcií Novartis je vo výške 3,56 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNio znižuje ceny všetkých elektrických vozidiel v Čine o viac ako 4 000 USD
Ďalší článokUSA chce zablokovať kúpu Activision Blizzard Microsoftom
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno