Pomalé oživenie

Tencent zaznamenal najrýchlejšie tempo rastu tržieb za viac ako rok, pričom zisk tiež prekonal odhady, čo odráža oživenie internetového sektora počas opätovného otvorenia Číny po pandémii. Príjmy najhodnotnejšej čínskej spoločnosti v oblasti online reklamy stúpli o 17 %, pretože postupné ekonomické oživenie v Číne zvyšuje marketingové výdavky tamojších firiem.

Investori sú ale po roku, počas ktorého Tencent a jeho konkurenti sotva rástli, opatrní po tom, ako regulačné zásahy a obmedzenia prijaté počas pandémie Covidu priškrtili spotrebiteľské a firemné výdavky. Výnimkou je ale napr. svetoznámy investor Michael Burry, ktorý sa tento rok vrhol na čínske technologické akcie pre vieru, že Peking stimulmi oživí čínske hospodárstvo.

Čínski internetoví giganti, najmä v oblasti reklamy a hier, sa až teraz vynárajú zo svojich historických miním. Podobne ako aj ďalšie tamojšie veľké technologické firmy boli nútené agresívne znižovať náklady, aby prestáli neisté makroekonomické prostredie.

Tencent mieri aj na AI

Na oživenie podnikania sa Tencent snaží taktiež integrovať aj možnosti umelej inteligencie (AI) do svojho portfólia produktov, kde sa radí populárna sociálna sieť WeChat, ale aj online médiá. AI je v súčasnosti téma číslo 1 na celom svete a v Číne nevynímajúc. ChatGPT, globálny fenomén, tak spustil preteky medzi čínskymi technologickými firmami a Tencent nechce zostať pozadu. Zdá sa však, že organizácia zaostáva za súpermi ako Alibaba a Baidu, ktoré oznámili platformy v štýle ChatGPT.

Prezident Martin Lau sa pripojil k množstvu technologických manažérov vrátane Sama Altmana z OpenAI pri verejnom vítaní regulácie rastúceho priestoru v Číne. Spoločnosť dbala na to, aby zdôraznila súlad s usmerneniami Pekingu, keďže hrozilo, že herné zásahy v minulých rokoch oslabia jej podnikanie. „Robíme dobrý pokrok, a ak sa pozriete na rôzne komponenty, budovanie modelu napreduje dobre,“ povedal Lau analytikom.

Kvartálne výsledky

Tržby Tencentu v poslednom štvrťroku vzrástli o 11 % na takmer 150 miliárd juanov (21,4 miliardy USD), čím prekonali prognózy analytikov, ktoré boli vo výške 146,3 miliardy juanov. Čistý zisk vo výške 25,8 miliardy juanov však zaostal za očakávaniami. Tencent, ktorý minulý rok zvýšil svoj podiel v Ubisofte, svoj ďalší veľký herný úspech po hrách Honor of Kings a Peacekeeper Elite zatiaľ nenašiel.

Tencent a jeho konkurenti ako Alibaba, JD.com a Baidu sú v súčasnosti ostro sledovaní, práve kvôli očakávaniam investorov po zrušení pandemických opatrení, aby dokázali odhadnúť ako na tom Čína je. Výnosy spoločnosti JD.com, ktorá pred pár dňami nečakane prišla o svojho generálneho riaditeľa, sa počas marcového štvrťroka sotva zvýšili, ale Baidu sa vrátil k dvojcifernému rastu.

Akcie Tencent


Akcie Tencent od začiatku roka vzrástli o +0,2 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -0,5 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 44,65 USD, resp. za 15,6 násobok zisku na akciu (P/E); 19,6 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 13,4 násobok EV/EBITDADividendový výnos je v súčasnosti 0,71 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Microsoft (2023): Nejznámější příběh počítačové historie
Ďalší článokČínska automobilka Geely sa stala 3. najväčším akcionárom Aston Martin
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno