Dopyt po luxuse pokračuje

Tržby francúzskej spoločnosti Hermés vzrástli oproti minulému roku v treťom kvartáli o 24 % na 3,1 miliardy eur, čo prekonalo odhady analytikov. Akcie firmy v reakcii na parížskej burze stúpajú až o +1,57 % na €1 325,50. Štvrťročná správa je ďalším dôkazom toho, že výrobcovia luxusného tovaru zostávajú do značnej miery imúnni voči rastúcim cenám, ktoré postihujú iných maloobchodníkov a spoločnosti so spotrebným tovarom.

„Zatiaľ nemáme žiadne známky spomalenia na žiadnom z našich trhov,“ povedal novinárom finančný riaditeľ Eric du Halgouet. Finančný riaditeľ podniku však uviedol, že Hermés zostáva ostražitý vzhľadom na geopolitický a makroekonomický kontext. Ale ako ďalší znak sebavedomia oznámil, že spoločnosť plánuje urýchliť nábor pracovnej sily v druhej polovici roku.

Spoločnosť tiež plánuje koncom tohto mesiaca otvoriť novú predajňu v Šanghaji. Len minulý mesiac pritom otvorila nový vlajkový obchod v New Yorku.

hermes

Zvyšovanie cien

Tržby v divízii koženého tovaru a sedlárskeho tovaru Hermés, ktorá je najväčšou jednotkou, vzrástli v minulom štvrťroku o 13 %. Spoločnosť zaznamenala silný nárast v Číne „napriek dočasným lockdownom v dôsledku sanitárnych opatrení“. Tržby v ázijsko-pacifickom regióne bez Japonska vzrástli o tretinu.

Nad očakávanie sa darí aj rivalovi LVMH, majiteľovi značiek Louis Vuitton a Christian Dior. Gigant so sídlom v Paríži podľa du Halgoueta ťažil z nakupujúcich v USA, ktorí míňali luxusný tovar v Európe, pričom im pomohol silný dolár, rovnako ako Hermés. Zdá sa, že je tu dokonca priestor na zvýšenie cien. Finančný riaditeľ potvrdil, že luxusná skupina plánuje v roku 2023 celosvetovo zvýšiť ceny produktov o 5 % až 10 % v porovnaní so zdražením o 4 % v roku 2022.

Hermés je považovaná za jednu z najexkluzívnejších značiek v luxusnom odvetví, pričom výroba jej tašiek je obmedzená kapacitnými obmedzeniami. Sotheby’s minulý mesiac predala na aukcii v Paríži svoju najdrahšiu kabelku vôbec, krokodíliu kožu Hermesa Kellyho, za 352 800 eur. Materská firma značky Gucci, spoločnosť Kering SA, zverejní svoje štvrťročné čísla dnes po ukončení obchodovania.

Akcie Hermés


Akcie Hermés v priebehu tohto roku klesli o -13,87 % na €1 325,50, čím jednoznačne prevyšujú výkon širšieho trhu. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 47,4 násobok zisku na akciu (P/E); 38,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 28,5 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií predstavuje 0,68 %.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Tesla v Q3 22 nedosiahla očakávania v dôsledku rôznych problémov a tak Musk zasahuje
Netflix prekvapil trhy a vracia sa k rastu
Farmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
ASML prekonáva všetky očakávania
Mnoho ďalších v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB; IG a Twitter

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTesla v Q3 22 nedosiahla očakávania v dôsledku rôznych problémov a tak Musk zasahuje
Ďalší článokAkciové indexy sú v pohybe. Oplatí sa s nimi v krátkodobom horizonte obchodovať? A ak áno, ako?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno