Odloženie IPO

Saudi Aramco odkladá plánovanú počiatočnú verejnú ponuku (IPO) svojho podnikania v oblasti obchodovania s energiou, dohoda by sa tento rok zaradila medzi najväčšie na svete. Štátom kontrolovaná ropná spoločnosť v posledných mesiacoch výrazne spomalila prípravné práce na dohode. Nestanovila nový časový plán pre zaradenie, ktorá môže byť odložený na budúci rok, pokiaľ sa trh nezlepší.

Aramco plánovalo uvedenie podniku na burzu koncom roka 2022 alebo začiatkom tohto roka a zvažovalo získanie ocenenia vo výške viac ako 30 miliárd dolárov. Ľudia sa teraz domnievajú, že by mohlo byť ťažké uviesť taký veľký podnik na burzu v Rijáde. Saudskoarabská firma chce tiež venovať viac času dokončeniu integrácie svojej hlavnej obchodnej jednotky s obchodnou odnožou svojho amerického rafinérskeho podniku Motiva Enterprises pred pokračovaním v IPO.

Saudská Arábia, ktorá je zvyčajne jedným z najväčších a najrušnejších kótovaných trhov v Perzskom zálive, bola tento rok veľmi pokojná v dôsledku obáv z globálneho hospodárskeho rastu, zatiaľ čo iné burzy ako Abú Zabí sa dostali do centra pozornosti. Na burzách v Rijáde sa vyzbieralo len 72 miliónov dolárov, čo je najmenej od roku 2014, ukazujú údaje zostavené agentúrou Bloomberg. Minulý rok predstavoval IPO v hodnote takmer 4 miliard dolárov.

Aramco spolupracovalo s bankami vrátane Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley pri skúmaní potenciálnej IPO. Prebiehajú rokovania a detaily ponuky sa môžu zmeniť. Zisky z obchodovania s ropou, plynom a rafinovaným palivom v poslednom čase prudko vzrástli. BP, Shell a TotalEnergies za minulý rok spolu zarobili 37 miliárd dolárov, keďže ceny energií a volatilita vyskočili po ruskej invázii na Ukrajinu a keď sa ekonomiky zotavili z pandémie Covid-19.

Napriek tomu je kótovaných len veľmi málo obchodníkov s energiou a veľké ropné spoločnosti nezverejňujú veľa informácií o svojich obchodných jednotkách. Vlastní obchodníci spoločnosti Aramco mali malé nadšenie pre IPO, keď boli zverejnené plány kótovania. Obchodníci môžu mať obavy z obchodov, ktoré nejdú podľa ich predstáv, pričom straty kompenzujú ešte väčšími ziskami neskôr v priebehu roka, čo sťažuje dôkladnú kontrolu, ktorej čelia kótované spoločnosti.

Akcie Saudi Aramco


Akcie Saudi Aramco od začiatku roka stúpli o +32,9 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +34,2 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 124,8 SAR, resp. za 10,4 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF). Dividendový výnos je v súčasnosti 3,53 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokGoogle to myslí s umelou inteligenciou vážne, predstavil množstvo noviniek
Ďalší článokGenerálny riaditeľ spoločnosti JD po roku nečakane odchádza
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno