Október na trhoch

„Október: Toto je jeden z mimoriadne nebezpečných mesiacov na špekulácie s akciami. Ostatné sú júl, január, september, apríl, november, máj, marec, jún, december, august a február.“ Povedal Mark Twain. V tomto článku sa bližšie zameriame na niekoľko historicky podložených dát, na ktoré poukazujú analytici spoločnosti Carson, a podľa ktorých by v októbri nemuselo dôjsť k ďalšiemu prepadu trhu.

Akcie majú od vrcholu koncom júla klesajúcu tendenciu. Avšak podľa historických dát, by trend posledných pár mesiacov na akciovom trhu nemal byť až takým prekvapením. Podľa údajov spoločnosti Carson, totiž tretí štvrťrok zvykne byť časom, keď sa investori pozastavia, aby si vydýchli. V súčasnosti čoraz častejšie počúvame, že ďalší októbrový krach trhov je za rohom. Horúca ekonomika, geopolitické obavy a možnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb, to všetko prispieva k obavám z nasledujúcich mesiacov.

Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z najpozoruhodnejších krachov v histórii, ktoré sa uskutočnili v októbri. Roky 1929 a 1987 vynikajú, ale rok október 2008 bol taktiež jeden z najhorších. Najhorším mesiacom v histórii bol pokles o 31 % v septembri 1931, čo je len jeden z mnoho prípadov, ktoré poukazujú na to, že jesenné mesiace môžu byť vo všeobecnosti na trhoch náročné. Pravda je však taká, že aj keď október vyzerá byť ako „zlý“ mesiac, v skutočnosti je považovaný ako mesiac vysokej volatility.

Podľa historických štatistík, od roku 1950 sa index S&P v októbri zvýšil v priemere o 1 %, čo je siedmy najlepší mesiac v roku. Tiež sa radí ako 3. najlepší mesiac za posledné desaťročie a 4. najlepší za posledných 20 rokov. Keďže sa takto o rok budú konať prezidentské voľby v USA, štatistika poskytnutá nižšie obsahuje aj pohyb akciového trhu v predvolebných rokoch. Ako môžeme vidieť, predvolebné roky nie sú také skvelé, ale celkovo október historicky nebol taký zlý, ako to znie v médiách.

Pozitívne je, že podľa historických dát, v septembri podľa priemeru boli zaznamenané poklesy a to by mohlo znamenať, že podľa historickej štatistiky by október mal zaznamenal nemalé zisky. Najlepšie sa trhu darilo v októbri v roku 1974, keď získal 16 % a v rokoch 1974, 1982 a 2011 si pripísal 11 %. Hlavnou pointou je, že ak niekto hľadá krach na trhoch len na základe toho, že v minulosti sa v októbri stalo niekoľko krachov, tak štatisticky je to menej pravdepodobné. Poďme sa ale pozrieť na 4 hlavné dôvody, prečo by trh nemusel tento október zažiť krach.

4 dôvody, prečo veríme, že akcie v októbri neklesnú

Október ukončuje medvedí trh

Podľa historických ukazovateľov, 7 z posledných 18 medvedích trhov indexu S&P 500 skončilo v októbri a to aj vrátane minuloročného medvedieho trhu. Podľa informácií od spoločnosti Bespoke, zo 60 väčších poklesov (poklesy o 10 % alebo viac) od roku 1945 sa 18 z nich skončilo v októbri. Pointa je, že na základe historických dát je oveľa pravdepodobnejšie, že v októbri dôjde k minimám na trhu ako k pádu celého trhu. Tento rok by nemusel byť výnimkou, keďže viacero sektorov ekonomiky už je alebo sa blíži k tohtoročným minimám, ako napríklad luxusný index STOXX Europe Luxury 10, ktorý zaznamenal najväčší prepad od roku 2020.

Nedarí sa ani Fintech spoločnostiam, keďže minulý týždeň ETF fond Global X Fintech klesol o -6% a uzavrel obchodovanie na najnižšej úrovni od mája. Od najvyššej hodnoty prišiel pritom až o dve tretiny hodnoty. Akcie firiem, ktoré sa špecializujú na obnoviteľné zdroje, sa taktiež v poslednej dobe trápia. Je to spôsobené tým, že prechod na ekologizáciu bude trvať dlhšie a bude vyžadovať viac kapitálu. Nedarí sa ani čínskym akciám, čo je spôsobené stratenou dekádou Číny. Jej akcie sa obchodujú na úrovniach spred 15 rokov uprostred finančnej krízy a nad jej ekonomickým rozmachom niektorí ekonómovia lámu palicu.

To nám potvrdzuje aj grafika od spoločnosti Carson, na základe ktorej môžeme konštatovať, že ak sa pozrieme na posledných 10 predvolebných rokov, akcie majú tendenciu klesať práve v týchto mesiacoch, tesne pred koncoročným nárastom. Väčší prepad akcií v nasledujúcich mesiacoch by bol preto, na základe týchto štatistík, nezvyčajný.

Október ukončuje medvedí trh

Slabý september = lepší október

September je historicky „zlý“ mesiac pre akcie, keďže podľa dát, keď prvá polovica mesiaca výrazne klesá, druhá polovica má tendenciu byť ešte horšia. Tento rok nebol výnimkou. V prípade septembrového efektu sa ukazuje, že nejde len plané reči. Pri pohľade na historickú výkonnosť indexu S&P 500 zistíme, že september je naozaj najhorším mesiacom. Za posledných 30 rokov je priemerná výkonnosť za mesiac september – 0,67 %.

Tabuľka nižšie nám preto môže indikovať niekoľko dobrých správ. Ak index S&P 500 v minulosti v septembri klesol o viac ako 3 %, ale od začiatku roku trhy zaznamenali rast, je dosť pravdepodobné, že v októbri by mohlo dôjsť k odrazu. Stalo sa tak 5 krát zo 6 ta posledných 60 rokov, pričom akcie neboli v štvrtom štvrťroku nikdy nižšie a priemerný výnos v októbri a štvrtom štvrťroku sa výrazne zvýšil.

Jedno z najvyšších pomerov put/call za posledných 13 rokov

Ďalším dôležitým faktorom je, podľa analytikov spoločnosti Carson, že sme blízko vrcholu negatívneho sentimentu, čo by mohlo byť ďalším vodítkom, že akcie v októbri neklesnú. Jedným z indikátorov tohto sentimentu, ktorý sledujeme, je pomer put/call. V stredu minulého týždňa sme videli obrovský nárast v pomere CBOE Composite put/call, jeden z najväčších nárastov, aké kedy boli dve desaťročia dozadu.

Pomer put/call je finančný ukazovateľ, ktorý porovnáva počet obchodovaných predajných opcií s počtom obchodovaných call opcií na konkrétnom trhu, zvyčajne v konkrétnom časovom rámci. Tento pomer používajú investori a obchodníci na meranie nálady na trhu a potenciálnych budúcich cenových pohybov.

Jedno z najvyšších pomerov put/call za posledných 13 rokov

Existuje hneď niekoľko príkladov, kedy sme od roku 2010 zaznamenali prudký nárast pomeru put/call CBOE Composite nad 1,5. Ako vidíte, ide o pomerne vzácny signál, no zároveň nám veľa napovie, pretože za posledných 13 rokov keď tento pomer vyskočil nad hodnotu 1,5, tak akcie nikdy za 12 mesiacov neboli nižšie. V skutočnosti sú v priemere o viac ako 20 % vyššie.

Tento sentiment nám potvrdzujú aj údaje od Bank of Amerika. Ich analytici taktiež tvrdia, že negatívny sentiment na trhu sa stupňuje a čo nevidieť by mal byť na maxime. Tieto signály by mali opäť tendenciu priblížiť sa k významným trhovým minimám.

Jedno z najvyšších pomerov put/call za posledných 13 rokov

Záver

V tomto článku sme sa Vám snažili priblížiť niekoľko dôvodnou, prečo by nálada na akciovom trhu mohla zmeniť kurz. Avšak treba mať na pamäti, že tieto údaje sú podložené na historických faktoch a neexistuje žiadna záruka toho, že tie isté indikátory, ktoré fungovali v minulosti budú fungovať aj v súčasnosti. Svet sa neustále mení a trh sa tomu prispôsobuje, v minulosti sme boli neraz svedkovia toho, že ekonomické poučky v praxi nefungovali.

Pozri tiež:

3 dynamické akcie, ktoré majú skvelé momentum
Herný priemysel a 3 najlepšie herné akcie z odvetvia
3 akcie športových klubov, ktoré si môžeš kúpiť
Rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti
3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste
3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať
3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
3 francúzske akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu
3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Carson Group, Bank of America
Predchádzajúci článokAkcie Adobe rastú vďaka dobrému výhľadu AI
Ďalší článokAkcie spoločnosti Spirit AeroSystems prudko stúpajú po veľkej dohode s Boeingom
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno