Adobe na vlne AI

Spoločnosť Adobe koncom minulého týždňa poskytla niekoľko konkrétnych aktualizácií o svojom krátkodobom finančnom výhľade. Analytikov potešil hlavne výhľad firmy v oblasti umelej inteligencie. Na stretnutí, ktoré sa konalo minulý týždeň v Los Angeles, predstavitelia firmy kládli dôraz na rastúcu šírku a hĺbku generatívnych nástrojov umelej inteligencie. Analytici z Wall Street ocenili najmä debut druhej generácie generatívneho obrazového modelu AI. Akcie spoločnosti po tejto konferencii vzrástli o viac ako 4 %.

Fiškálny rok Adobe sa končí v novembri, spoločnosť investorom neposkytne prognózu na fiškálny rok 2024, kým v polovici decembra neoznámi výsledky za štvrtý štvrťrok. Komentár finančného riaditeľa spoločnosti Adobe Dana Durna však napriek tomu znel pre investorov dosť optimisticky. „Hovorili sme o tom, že rok 2023 bude pre spoločnosť mimoriadne silným rokom a povedali sme tiež, že štvrtý štvrťrok zatiaľ je silným štvrťrokom,“ povedal.

Analytik UBS Karl Keirstead poukazuje na to, že predstavitelia Adobe na stretnutí „pri niekoľkých príležitostiach povedali že očakávajú „ďalší skvelý rok“ a „naozaj silný“ štvrtý štvrťrok. Upozornil investorov, aby boli opatrní. Upozorňuje na fakt, že predstavitelia firmy hovorili viac-menej to isté pred rokom, zatiaľ čo výsledky boli skromné. Dodal však, že komentár „pravdepodobne obmedzuje riziko poklesu“, a to aj napriek len miernemu zvýšeniu od jeho snahy začať účtovať zákazníkom prístup k jeho generatívnemu softvéru AI Firefly. Dodávame len fakt, že akcie firmy od začiatku roka vzrástli o +66 %.

V rozhovore Durn zopakoval, že Adobe očakáva „mierny vplyv“ od AI v novembrovom štvrťroku, a omnoho viac očakáva vo fiškálnych rokov 2024 a 2025. Pravdou však je, že firma zvýšila prognózu predaja vďaka generatívnej AI už v minulom štvrťroku.

Ako ovplyvní marže AI Firefly?

Keirstead tiež poznamenal, že na Wall Street sa objavili určité obavy z toho, ako by prijatie Firefly mohlo ovplyvniť marže spoločnosti. Prevádzkovanie veľkých jazykových modelov je drahé a analytikom nie je úplne jasné, či je cenová stratégia Adobe pre Firefly dostatočne agresívna, aby zabránila poklesu marži.

Durn však dodal, že Adobe podniká kroky na „zvýšenie efektivity“ a zároveň prináša technológie AI na trh. Taktiež dodal, že „Neuvidíme degradáciu marže, ako si mnoho analytikov myslí.“ Durn okrem iného tvrdí, že modely vytvárania obrázkov spoločnosti sú efektívnejšie ako modely vo veľkých jazykoch s oveľa širším rozsahom údajov.

Pokiaľ ide o končiacu sa akvizíciu spoločnosti Figma pre softvér na spoluprácu v oblasti dizajnu, Durn povedal, že predstavitelia spoločnosti „stále veria v opodstatnenosť transakcie“ a očakáva, že v najbližších mesiacoch dostanú odpoveď od európskych aj britských regulačných orgánov.

Analytik spoločnosti Evercore Kirk Materne odišiel z konferencie ohromený a zopakoval svoje hodnotenie, že akcie Adobe vidí na cieľovej cene 605 USD. „Zatiaľ čo prvá iterácia Firefly bola uvedená do beta verzie pred šiestimi mesiacmi, Adobe pokračovalo v investíciách do pokračujúcich inovácií, pretože spoločnosť verí, že generatívna umelá inteligencia je nastavená tak, aby prevýšila tvorbu digitálneho obsahu, pričom konkrétne poznamenáva, že boli vytvorené viac ako tri miliardy kreatívnych aktív, počas tohto šesťmesačného obdobia.“

Analytik Bernstein Mark Moerdler bol podobne nadšený z prezentácií spoločnosti o jej vyvíjajúcom sa softvérovom portfóliu AI. „Adobe používa AI inak ako väčšina svojich konkurentov, AI sa používa na zlepšenie tvorivého procesu a skrátenie času potrebného na opakované kroky, a nie len na vytvorenie rýchleho obrazu,“ píše v poznámke. „Okrem toho spoločnosť Adobe prináša na trh obraz, video, zvuk a 3-D generatívnu AI a hĺbka a šírka funkčnosti je jedinečná a bude poháňať rast v nasledujúcich rokoch.“

Akcie Adobe


Akcie Adobe od začiatku tohto roka vzrástli o +66,3 % a v súčasnosti sa pri cene 560,09 USD obchodujú za 50,4 násobok zisku na akciu (P/E); 33,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 33,1 násobok EV/EBITDA

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

____________________________________

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokNovo Nordisk ako najhodnotnejšia európska spoločnosť
Ďalší článok4 dôvody, prečo by akcie v októbri nemuseli klesať
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno