„Marihuanové ETF fondy“ predstavujú na burze obchodované fondy, ktoré investujú do spoločností zaoberajúcim sa pestovaním, vývojom, výskumom či produkciou marihuany pre lekárske či rekreačné účely. Ak chcete vedieť viac o tom čo sú to ETF fondy odporúčame prečítať náš článok Čo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF

Hoci nejde o úplne nový segment trhu, do popredia sa dostáva čoraz viac v posledných rokoch, keď silnejú tlaky na legalizáciu rekreačnej marihuany. Z toho profitovali najmä v minulom roku mnohé spoločnosti a ich akcie, keď investori špekulovali na rast dopytu a potenciálne svetlejšie zajtrajšky spojené s možnou legalizáciou.

Trh s konope by mal podľa výskumu Seaport Global Securities do roku 2040 vzrásť z 12 miliárd dolárov na 630 miliárd dolárov. To predstavuje dostatočnú príležitosť pre investorov a taktiež odôvodňuje prečo sme sa napriek stále výraznej miere špekulatívnosti rozhodli pozrieť na 3 najlepšie marihuanové ETF fondy, ktoré sú dostupné na burze.

Global X Cannabis ETF (POTX)

POTX investuje do spoločností z celého odvetvia marihuany. Patria sem spoločnosti zaoberajúce sa legálnou produkciou, rastom a distribúciou konope a priemyselného konope, ako aj spoločnosti zaoberajúce sa poskytovaním finančných služieb konopnému priemyslu, farmaceutickým aplikáciám kanabisu, kanabidiolu (CBD) alebo iným podobným použitiam. Fond sa prehodnocuje a vyvažuje štvrťročne. Skladá sa z 24 akcií a aktuálne spravuje 189 milónov dolárov.

Investovanie do fondu neponúka žiaden dividendový výnos a ročná miera výdavkov je na úrovni 0,51%. Na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív ETF fondu. Tými najväčšími sú GW Pharmaceuticals, Aphria, Tilray, Organigram, Aurora Cannabis, Cronos Group, Valens, Canopy Growth, RIV Capital a Sundial Growers. Koncentrácia fondu je veľmi vysoká, keď týchto 10 spoločností má celkovú váhu na úrovni 64,01%.

Marihuanové ETF fondy - Global X Cannabis ETF (POTX)
Marihuanové ETF fondy – POTX, zdrojové údaje: globalxetfs.com

Najväčšiu expozíciu má ETF voči firmám so sídlom v Kanade (66,16%), USA (20,59%) a Veľkej Británie (9,63%). Z hľadiska kapitalizácie 39,57% podnikov vo fonde je stredne kapitalizovaných, 21,64% nízko kapitalizovaných a 38,79% mikro kapitalizovaných.

Od svojho založenia v septembri 2019 sa cena ETF prepadla o -34,29%, avšak v tomto roku je v pluse o +45,86% napriek výraznému prepadu, ktorý zažíva od polovice februára.


Cannabis ETF (THCX)

THCX sleduje severoamerické konopné spoločnosti vybrané a vážené trhovou kapitalizáciou. Fond je zameraný na firmy, ktoré majú najmenej 50%-ný podiel výnosov z výroby a distribúcie konope alebo z farmaceutických a spotrebiteľských aplikácií marihuany. ETF je rekonštituované a vyvažované mesačne, pričom jeho správcom je spoločnosť OBP Capital. Skladá sa z 30 akcií a aktuálne spravuje 156 milónov dolárov.

Svojim investorom vypláca dividendový výnos vo výške 0,04%, zatiaľ čo miera výdavkov predstavuje 0,70%. Na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív ETF fondu. Najväčšie zastúpenie majú firmy Aphria, Village Farms, Fire & Flower Cannabis, Canopy Growth, GrowGeneration, RIV Capital, Cronos Group, Organigram, Hydrofarm a Valens. Koncentrácia fondu je oproti POTX nižšia, avšak stále pomerne vysoká, keď 10 najväčších firiem v ETF má celkovú váhu 49,30%.

Marihuanové ETF fondy - Cannabis ETF (THCX)
Marihuanové ETF fondy – THCX, zdrojové údaje: thcetf.com

Z hľadiska kapitalizácie 6,77% spoločností v ETF je klasifikovaných ako vysoko kapitalizované, 36,67% ako stredne kapitalizované, 19,05% nízko kapitalizované a 37,51% mikro kapitalizované.

Fond THCX bol založený iba mesiac pred tým ako jeho vyššie popisovaný konkurent POTX. Od založenia sa 2019 jeho cena poklesla o -22,49%. V tomto roku stúpol napriek korekcii o +41,92%.


Advisorshares Pure Cannabis ETF (YOLO)

YOLO sa stal vôbec prvým aktívne riadeným ETF so špecializovaným na oblasť marihuany. Investuje do globálnych spoločností so strednou a malou kapitalizáciou, ktoré získavajú najmenej 50% svojich výnosov z odvetvia konope a ktoré majú dominantné postavenie na svojich trhoch, resp. majú jedinečnú príležitosť na rast a expanziu.

Hoci marihuanové odvetvie je pomerne široký pojem (produkcia, distribúcia, výskum a vývoj,…), fond má sklon investovať najmä do firiem pôsobiacich v sektore zdravotnej starostlivosti a sústreďuje najmenej 25% svojich aktív do farmaceutických, biotechnologických a biologických vied. Skladá sa z 35 aktív a aktuálne spravuje 372,5 milónov dolárov, čo z neho robí najväčší marihuanový etf fond.

Marihuanové ETF fondy - Advisors Pure Cannabis ETF (YOLO)
Marihuanové ETF fondy – YOLO, zdrojové údaje: etf.com

Svojim investorom vypláca dividendový výnos vo výške 0,33%, pričom miera výdavkov je 0,75%. Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív ETF fondu. Patria tam spoločnosti Village Farms, Innovative Industrial Properties, Aphria, Canopy Growth, GrowGeneration, GW Pharmaceuticals, RIV Capital a Arena Pharmaceuticals.

Z hľadiska kapitalizácie 13,50% firiem v ETF je klasifikovaných ako vysoko kapitalizované, 48,7% ako stredne kapitalizované, 25,5% nízko kapitalizované a 12,4% mikro kapitalizované.

V mínuse je od svojho založenia aj najstarší marihuanový ETF fond – YOLO, ktorý poklesol o -15,16%. Od začiatku tohto roka sa vyšplhal vyššie +24,41%.


Marihuanové ETF fondy

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Etsy sa prepadli o 12%, boom spôsobený pandémiou končí
Ďalší článokAkcie Fastly sa prepadli už o 65%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno