V poslednej dekáde zažívame éru rozmachu pasívneho investovania, pričom v strede pozornosti sú najmä fondy obchodovateľné na burze, tzv. fondy ETF, ktorých popularita stúpa najmä vďaka nízkym poplatkom. Tie pribúdajú naprieč všetkými sektormi trhu, avšak každého zaujíma ktoré je to najlepšie ETF. To sa nedá jednoznačne posúdiť rovnako ako pri samotnom investovaní do akcií, ale vieme sa pozrieť na tie fondy, ktoré priniesli svojim investorom najvyšší výnos.

Do pozornosti by sme taktiež dali naše články z minulých týždňoch, v ktorých sme sa im venovali 3 biotechnologickým ETF4 technologickým ETF, ktoré zdvojnásobili svoju hodnotu v roku 2020, investovaniu do ETF fondu podľa jednotlivých krajín či 3 lacným dividendovým ETF.

Je potrebné ešte dodať, že viacerým ETF fondom sa vďaka dobrým ekonomickým časom, ktoré sprevádzali minulú dekádu darilo veľmi dobre. Pre príklad, pravdepodobne najznámejšie ETF fondy, ktoré kopírujú populárne akciové indexy, SPDR S&P 500 ETF (SPY) a Dow Jones Industrial Average ETF (DIA) poskočili za predchádzajúcich 10 rokov o 193,87%, resp. o 156,72%. Avšak na trhu sú také, ktorým sa darilo i viac a preto sa v tomto článku pozrieme na tie najlepšie ETF fondy za uplynulých 10 rokov z hľadiska kapitálového výnosu.

najlepšie etf
Najlepšie ETF – 5 najvýkonnejších ETF fondov za 10 rokov

1.SPDR S&P Biotech ETF (XBI): +699,90%

Najlepšie ETF uplynulej dekády je SPDR S&P Biotech, ktorého cieľom je kopírovať výsledky akciového indexu S&P Biotechnology Select Industry Index, ktorý sa skladá z akcií biotechnologického a farmaceutického priemyslu. Výnimočný rast poháňali fúzie, akvizície, pozitívne údaje o liekoch či rôzne schválenia od FDA. Toto ETF sa skladá z 172 spoločností, spravuje aktíva v hodnote takmer 8,5 mld. dolárov, ponúka ročný výnos 0,17% a miera výdavkov je 0,35%.


Podkladové aktíva sú v rámci fondu rozložené výnimočne rovnomerne o čom svedčí váha siedmich najväčších firiem v ňom: Novavax (1,80%), Vir Biotechnology (1,62%), Ligand Pharmaceuticals (1,52%), Sorrento Therapeutics (1,42%), Clovics Oncology (1,33% Agios Pharmaceuticals (1,17%), Alexion Pharmaceuticals (1,20%) či Emergent BioSolutions (1,12%).

MSCI ESG Rating: BB

2.Invesco Nasdaq Internet ETF (PNQI): +570,44%

Na druhom mieste sa umiestnil fond zameraný na investovanie do širokej skupiny „internetových“ spoločností. Do ETF sú zahrnuté softvérové firmy, vyhľadávače, webhostingy, webdizajny či podniky zaoberajúce sa maloobchodným predajom na internete. Fond sa skladá z 87 spoločností, spravuje aktíva v hodnote viac ako 1 mld. dolárov, ponúka ročný výnos na úrovni 0,02% a miera výdavkov je na 0,60%.


Prudký rast hodnoty fondu poháňal rozvoj internetu, ktorý bol ešte v roku 2008 dostupný iba pre 23,5% populácie, zatiaľ čo v októbri minulého roka už pre 59%. Medzi najväčšie podkladové aktíva ETF patria akcie týchto spoločností: Alphabet (8,58%), Amazon (7,63%), Alibaba (7,30%), Facebook (7,02%), Adobe (6,87%), Shopify (4,10%) či Netflix (4,01%). Aktuálny pomer P/E je 119,85.

MSCI ESG Rating: BB

3.Invesco S&P SmallCap Health Care ETF (PSCH): +570,33%

Pomyslený stupeň víťazov uzatvára fond, ktorý sa zameriava na malé spoločnosti v oblasti zdravotnej starostlivosti. Viac ako 3/4 firiem, ktoré sú zahrnuté vo fonde majú trhovú kapitalizáciu pod 2,7 mld. dolárov. Fond zahŕňa 71 spoločností, spravuje iba niečo viac ako 0,5 mld. dolárov, neponúka ročný výnos a miera výdavkov je vo výške 0,29%.


Najvýznamnejšie podkladové aktíva v rámci fondu sú: NeoGenamics (4,94%), Omnicell (4,50%), Ensign Group (3,82%), Glaukos Corp (3,51%), AMN Healthcare (2,93%), Covetrus (2,79%) a CONMED Corporation (2,74%).

MSCI ESG Rating: A

4.iShares PHLX Semiconductor ETF (SOXX): +550,22%

Toto ETF investuje do firiem pôsobiacich v oblasti „semiconductor“, čo môžeme preložiť ako oblasť polovodičov a môžeme si pod tým predstaviť čipy, ktoré poháňajú technológie, napr. počítače či inú výpočtovú techniku. Keďže tento trh je pomerne výrazne koncentrovaný, fond sa skladá iba z 32 spoločností a má pod správou aktíva v hodnote 5,5 mld. dolárov. Svojím investorom ponúka tiež ročný výnos 0,76% pri miere výdavkov 0,48%.


Zdrojom rastu tohto odvetvia ako aj samotného fondu v poslednej dekáde bol rozmach technológií, zavádzanie 5G sietí, rozvoj smartfónov, internet vecí či nastupujúca umelá inteligencia. Najväčšie zastúpenie v ETF majú najvýznamnejšie spoločnosti z daného odvetvia: Intel (8,39), Broadcom (8,30%), Qualcomm (7,83%), Texas Instruments (7,58%), Nvidia (7,07%), Taiwan Semiconductors (4,63%) a Micron Technology (4,45%). Súčasné P/E fondu je na úrovni 34,13.

MSCI ESG Rating: BBB

5.Invesco QQQ Trust (QQQ): +474,79%

Medzi najlepšie ETF fondy sa zaradilo i jedno z najpopulárnejších a najaktívnejšie obchodovaných ETF na svete. Je jedným z mála, ktorý je štruktúrovaný ako podielový fond a investuje iba do akcií nefinančných spoločností kótovaných na burze Nasdaq. Hlavnú expozíciu ma v oblasti technológií, pričom jeho koncentrácia je najmä vo svojich najväčších pozíciách. Skladá sa zo 99 spoločností a spravuje aktíva vo výške viac ako 150 mld. dolárov, čo z neho robí jednoznačne najväčší fond v tomto rebríčku. Ročný výnos ponúka na úrovni 0,53% a miera výdavkov je 0,20%.


Z hľadiska sektorov má najvýznamnejšie zastúpenie vo fonde sektor technológií s 62,31%, nasleduje spotrebiteľský trh 23,04% a oblasť zdravotníctva s 6,24%. Čo sa týka podkladových aktív, ako sme spomínali vyššie, tie najväčšie aktíva majú veľmi vysoké zastúpenie v ETF: Apple (11,89%), Microsoft (9,59%), Amazon (8,68%), Alphabet (6,8%), Tesla (5,23%), Alphabet, Facebook (3,35%) či Nvidia (2,66%). Aktuálny pomer P/E je na hodnote 34,13.

MSCI ESG Rating: BBB

V prípade, že sa Vám náš článok páčil, pozrite si aj ďalšie zaujímavosti od nás. najlepšie ETF

etoro
ZDROJNasdaq
Predchádzajúci článokMáš rád dividendy? 3 lacné dividendové ETF fondy
Ďalší článokAkcie Palantir vyskočili o ďalších 13% vďaka dohode s IBM
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno