ETF fondy sa v poslednej dekáde stali modlou pasívneho investovania a to predovšetkým vďaka diverzifikácií, ktorú so sebou prinášajú a lacným poplatkom oproti bežným fondom. Jedným z najprogresívnejších odvetví na trhu sú biotechnológie, ktoré prinášajú inovácie v oblasti starostlivosti o zdravie a nové metódy liečby chorôb. Preto sme sa rozhodli dnešnom článku zamerať na 3 najlepšie biotechnologické ETF fondy, ich kapitálovú výnosnosť v posledných rokoch a podielové aktíva, z ktorých sa dané fondy skladajú.

Ark Genomic Revolution (ARKG)

ARK Genomic Revolution ETF je aktívne riadený fond, ktorý investuje do biotechnologických akcií spoločností najmä s menšou trhovou kapitalizáciou a s výrazným rastovým potenciálom profitovať z technologického a vedeckého pokroku v úprave génov, genetickej terapie, molekulárnej diagnostiky a pokroku v oblasti kmeňových buniek. Najväčšími podielovými aktívami v tomto fonde sú akcie firiem: CRIPSR Therapeutics (9,28%), Arcturus Therapeutics (8,32%), Invitae Corp. (7,67%), Pacific Biosciences of California (6,98%), Twist Bioscience (5,36%), Teladoc Health (4,13%), CareDx (3,61%).


Cena ETF sa od 27. decembra 2019 zvýšila z 34,43 dolárov za akciu na aktuálnu hodnotu 109,42 dolárov na akciu, čo predstavuje výnos takmer 218%. Čisté aktíva vo fonde sú vo výške 7,67 mld. dolárov a dividendový výnos na úrovni 0,70%.

ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology (BIB)

Medzi najznámejšie a najväčšie biotechnologické ETF patrí fond ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology, ktorí má v správe čisté aktíva na úrovni 241,5 mil. dolárov. Fond sa snaží dosiahnuť investičné výsledky, ktoré zodpovedajú dvojnásobku dennej výkonnosti indexu Nasdaq Biotechnology prostredníctvom nákupu biotechnologických akcií rastových spoločností. Cena akcií tohto fondu sa za obdobie 1 roka takmer zdvojnásobila.


Najväčšími podielovými aktívami tohto fondu sú: Amgen (6,06%), Gilead Sciences (4,90%), Vertex Pharmaceuticals (3,62%), Illumina (3,35%), Regeneron Pharmaceuticals (3,27%), Moderna (3,07%), Biogen (2,43%).

iShares Genomic Immunology and Healthcare ETF (IDNA)^

Posledné biotechnologické ETF v našom zozname je fond so skratkou IDNA, ktorý je zložený z firiem s rôznymi úrovňami trhovej kapitalizácie a s potenciálom ťažiť z dlhodobého rastu a inovácií v genomike, imunológií a bioinžinierstve. Cena fondu od začiatku minulého roka vzrástla z cenovej úrovne 29,61 na dnešnú hodnotu 50,96 – nárast o 72,10%.


Fond s čistými aktívam v hodnote 236,67 mil. dolárov a dividendovým výnosom vo výške 0,14% sa z najväčšej miery skladá z akcií týchto spoločností: BeiGene (5,77%), Fate Therapeutics (5,62%), Twist Bioscience (4,49%), CRISPR Therapeutics (4,44%), Genmab A/S (3,99%), Exelixis (3,98%), Gilead Sciences (3,85%), Regeneron Pharmaceuticals (3,85%), Invitae Corp. (3,70%).

Prečítajte si tiež:

Investovanie do ETF podľa krajín je jednou z možností ako investovať rozvíjajúcich trhov

4 najlepšie technologické ETF v roku 2020, ktoré zdvojnásobili svoju hodnotu

xtb
xtb
Predchádzajúci článokIntel, IBM a Intuitive Surgical včera zverejnili kvartálne výsledky čím uzavreli rok 2020
Ďalší článokTOP 10: Najvýkonnejšie akcie uplynulého týždňa
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno