V súčasnosti zažívame éru rozmachu pasívneho investovania a tento rozmach poháňajú najmä fondy obchodovateľné na burze, resp. fondy ETF, ktorých popularita stúpa najmä vďaka nízkym poplatkom. Tie pribúdajú naprieč všetkými sektormi trhu a v minulých týždňoch sme sa v našich článkoch venovali 3 biotechnologickým ETF, 4 technologickým ETF, ktoré zdvojnásobili svoju hodnotu v roku 2020 či investovaniu do ETF fondu podľa jednotlivých krajín. dividendové etf
V tomto článku zahráme na strunu investorom, ktorých investičná stratégia je zameraná na pravidelný príjem prostredníctvom vyplácania divendy. Predstavíme lacné dividendové ETF fondy, ich podkladové aktíva, zameranie a výkon.
3 dividendové ETF
1.iShares Core High Dividend ETF (HDV)
Tento ETF fond sa snaží kopírovať investičné výsledky indexu Morningstar Dividend Yeld Focus IndexSM zloženého z amerických akcií, ktoré vyplácajú vysoké dividendy. Spoločnosti v rámci tohto indexu sú preverované z hľadiska finančného zdravia i kvality. Fond investuje najmenej 90% svojich prostriedkov do cenných papierov podkladového indexu a 10% do rôznych derivátov ako sú opcie či swapy. Ročný dividendový výnos ETF je na úrovni 4,07% a ročný poplatok (Expense Ratio) iba vo výške 0,08%, čo z neho robí jeden z najlacnejších dividendových fondov na trhu.
Na obrázku možno vidieť zameranie fondu z hľadiska sektoru. Najväčšie zastúpenie má zdravotníctvo, energetika, spotrebiteľský sektor a komunikačné služby. Z hľadiska podkladových aktív majú najväčšie zastúpenie akcie týchto spoločností: Exxon Mobil (9,10%), AT&T (8,70%), Johnson & Johnson (7,02%), Verizon (6,37%), Chevron (5,96%), Procter & Gamble (5,16%), Pfizer (4,77%), Coca-cola (4,19%), Cisco Systems (3,92%) a Merck (3,88%).
Cena ETF za poslednú dekádu stabilne rástla až do vypuknutia koronakrízy, ktorá zatriasla akciovým trhom, kedy poklesla o cca 27%. Odvtedy sa fond opäť vrátil k postupnému rastu, avšak výraznejší posun v hodnote fondu momentálne bráni charakter podnikania väčšiny firiem, z ktorých sa ETF skladá, pretože tie sa nedokázali tak výrazne prispôsobiť súčasnej situácii ako technologické spoločnosti.
2.SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF
Cieľom fondu je sledovať výkonnosť indexu S&P 500 High Dividend Index. Toto ETF investuje v podstate všetky, ale minimálne 80% prostriedkov do osemdesiatich akcií, z ktorých sa skladá daný index. Fond má aktuálne ročný dividendový výnos je na úrovni 4,95%, ročný poplatok 0,07% a vo veľkej miere sa spolieha na sektory s vysokým generovaním príjmov, ktoré preukázali historickú zraniteľnosť voči rastu úrokových sadzieb.
Na rozdiel od prvého ETF, sa tento fond najviac zameriava na finančné služby, ktoré majú expozíciu na úrovni 28,06%, nasleduje sektor nehnuteľností, energetický priemysel a infraštruktúra. Medzi najväčšie podkladové aktíva ETF patria akcie týchto firiem: Invesco (1,81%), NetApp (1,66%), Viacom (1,63%), Comerica (1,62%), Xerox (1,61%), Regions Financial (1,60%), Broadcom (1,55%), Fifth Third Bancorp (1,53%), Simon Property Group (1,53%) a Citiziens Financial Group (1,52%).
Cena fondu sa počas eskalujúcej paniky v marci minulého roka prepadla o viac ako 40%, čo je omnoho výraznejší prepad ako v predchádzajúcom prípade, avšak vďaka povahe fondu sa aj rýchlejšie vracia späť. Od svojho minuloročného minima sa cena akcií zvýšila o cca 50%.
3.Vanguard High Dividend Yield ETF
Fond investuje do akcií, ktoré vyplácajú dividendy, ktoré sú zvyčajne vyššie ako priemer a mal by odrážať výkonnosť referenčného indexu. Toto ETF s celkovými aktívami vo výške 40,02 mld. dolárov patrí medzi najväčšie dividendové fondy vôbec. Špecifické je preň aj to, že sa neskladá z akcií v rámci sektora nehnuteľností a ďalšie zvyčajne pre dividendové fondy dôležité oblasti telekomunikačného sektora či infraštruktúry, majú expozíciu iba na úrovni cca 15%. Investor pri investícií môže očakávať ročný dividendový výnos vo výške 3,19% a poplatok 0,06%.
Najväčšie zastúpenie v rámci fondu Vanguard High Dividend Yield ETF majú sektory finančných služieb, spotreby, zdravotníctva a technológií. Čo sa týka zloženia akcií, medzi 10 najväčších aktív patria: Johnson & Johnson (3,74%), JP Morgan Chase (3,47%), Procter & Gamble (3,06%), Verizon (2,20%), Comcast (2,14%), Bank of America (2,11%), Coca-Cola (1,91%), Merck (1,86%), PepsiCo (1,86%) a AT&T (1,85%).
V rámci vývoja ceny je tento fond ETF z nášho výberu jednoznačne najstabilnejší, keď za poslednú dekádu svoju hodnotu viac ako zdvojnásobil a počas minuloročného prepadu jeho cena poklesla iba o cca 20%.