Kvartálne výsledky

Včera svoje štvrťročné výsledky vykázala aj technologická a rýchlo rastúca spoločnosť Fastly. Tej sme sa bližšie venovali v našom článku 3 rastové akcie, ktoré sa prepadli o viac ako 50%. V čase písania tohto článku sa akcie Fastly prepadli zhruba o -50%, avšak po včerajších výsledkoch sa prepadli ešte nižšie. Dnes v pre-market obchodovaní sa cena akcie pohybuje na úrovni $48, čo predstavuje pokles o ďalších -17% a súhrnný prepad z najvyšších úrovní o -65%. Strmý pád pre jednu z najvýkonnejších akcií minulého roka.

Napriek tomu, že výnosy potvrdili očakávania analytikov a rástli rýchlym tempom, čistá strata na akciu bola výrazne vyššia ako predpokladala Wall Street. Investori boli sklamaní taktiež zo slabého výhľadu manažmentu a odstúpenia finančného riaditeľa spoločnosti, ktorý odstúpi z funkcie po 5 rokoch bez udania dôvodu. Akcie Fastly poslal nižšie aj znížený rating analytika Roberta Majeka z Raymond James, ktorý očakáva, že dopyt po niektorých službách Fastly by mohol stagnovať.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom štvrťroku 2021 spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške $85 mil., čo predstavuje medziročný nárast o +35%, čo je v súlade s očakávaniami analytikov, ktorých odhad bol na úrovni $85,1 mil.

Operatívna strata: Operatívna strata medziročne vzrástla o 320% a dosiahla výšku $49,96 mil.

Čistá strata: Čistá strata Fastly sa oproti predchádzajúcemu roku prehĺbila z $11,99 mil. na $50,68 mil. Strata na akciu sa zvýšila o 228%, z -$0,13 na -$0,44 a vysoko zaostala za analytickými odhadmi (-$0,11)

Cashflow: Operatívny cashflow dosiahol úroveň -$10,87 mil., čo je mierne horší výsledok ako v minulom roku (-$9,79 mil.) Voľný cashflow bol na úrovni -$19,94 mil.

Počet zákazníkov: Počet zákazníkov sa v porovnaní so štvrtým kvartálom roku 2020 zvýšil z 2 084 na 2 207.

Akcie Fastly
Zdroj obrázku: Medium

Manažment očakáva v druhom štvrťroku 2021 tržby vo výške 84 miliónov až 87 miliónov dolárov a stratu -$0,16 až -$0,19 na akciu podľa non-GAAP účtovných pravidiel. Toto usmernenie vedenia spoločnosti hlboko pod konsenzom analytikov, ktorí v priemere očakávali výnosy vo výške 91 miliónov dolárov a -$0,09 na akciu.

Za celý rok teraz Fastly predpokladá príjmy v rozmedzí od 380 miliónov do 390 miliónov dolárov, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcej predpovedi, ktorá sa pohybovala od 375 miliónov do 385 miliónov dolárov. Strata na akciu podľa non-GAAP by mala dosiahnuť výšku -$0,35 až -$0,44 na akciu.

Akcie Fastly


Akcie Fastly patrili medzi tie najvýkonnejšie v predošlom roku, keď vzrástli o výborných +301,5% a z najnižšej hodnoty v priebehu roka sa dostali z úrovne $17,12 na akciu za $136,50 za akciu, čo predstavuje nárast o takmer +800%. Súčasná korekcia však vymazala veľkú časť predošlých ziskov.

Slovo manažmentu

„Dopyt po platforme Fastly zostáva silný, pretože spoločnosti sa naďalej zameriavajú na svoju digitálnu transformáciu a začínajú si uvedomovať obrovský potenciál platformy Edge,“ uviedla spoločnosť v liste akcionárom. „V tomto štvrťroku sme zaznamenali rozšírenie jej využitia a nové obchodné dohody vo viacerých odvetviach a regiónoch vrátane hier, špičkových technológií, vzdelávania, elektronického obchodu a finančných služieb.“

„Mali sme ďalší vynikajúci štvrťrok, ktorý priniesol príjmy vo výške takmer 85 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 35%,“ uviedol Joshua Bixby, generálny riaditeľ spoločnosti Fastly. „Pozorujeme, že mnohé z trendov, ktoré sa objavili minulý rok, sa javia ako trvalé a to aj napriek tomu, že sa svet začína znovu otvárať. Fastly má jedinečnú pozíciu, aby mohla slúžiť podnikom, ktoré sa prispôsobujú tejto novej realite, plynulým kombinovaním dodávok, edge computingu, a bezpečnosti. Sme si viac ako kedykoľvek predtým istí, že dokážeme splniť naše poslanie v oblasti cloudu a budeme do tejto oblasti naďalej investovať, aby sme zabezpečili pozíciu našej spoločnosti pre budúci rast.“ Akcie Fastly

xtb
xtb
Predchádzajúci článok3 najlepšie marihuanové ETF fondy
Ďalší článokSpoločnosť Yearn Finance s rekordnými výnosmi za apríl 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno