Súčasná globalizácia finančných trhov nám dáva možnosti o akých sa našim rodičom ani nesnívalo. Investori z celého sveta dnes môžu takmer zadarmo nakúpiť nielen akcie spoločností, dlhy štátov, meny rôznych krajín, kryptomeny, zlato, striebro, ropu či iné komodity ale dokonca aj kúpiť obchodované fondy priamo na burze – fondy ETF. Vďaka týmto fondom sa môžu napr. aj slovenskí investori stať akcionármi celého balíka brazílskych alebo japonských spoločností a to za minimálne poplatky. Fondy ETF sa zvyčajne skladajú z podkladových akcií niekoľkých desiatok spoločností podľa zamerania fondu.

Fondy ETF podľa zamerania

  • indexové – fond kopíruje konkrétny akciový index
  • podľa veľkosti – niektoré fondy sa zameriavajú iba na veľké spoločnosti, iné zasa iba na tie malé,…
  • trhové/podľa krajiny – fond kopíruje iba podkladové aktíva spoločností, ktoré pochádzajú z jednej krajiny
  • sektorové – fond sa skladá z podielových aktív firiem, ktoré pôsobia v jednom sektore (napr. biotechnológie)
  • podľa charakter – zameranie fondu na dividendové podniky/ zameranie na rastové spoločnosti,..

V tomto článku sa zameriame na posledný príklad. Takéto investovanie do ETF, ktoré sa skladá z akcií firiem z určitého štátu má zmysel, ak investor predpokladá ekonomický rozmach v danej krajine. Tento rozmach by sa mal odraziť taktiež na rastúcich výnosoch jednotlivých spoločností, ich akciách a teda v konečnom dôsledku aj na cene samotného fondu, keďže ten sa skladá z akcií týchto spoločností. Typickým príkladom takýchto očakávaní bola Čína, keďže tá zaznamenávala vysoký ekonimický rast ako aj vzostup životnej úrovne.

Ako sa teda darilo takýmto fondom v poslednej dekáde? Poďme sa pozrieť na jednotlivé ETF troch rozvojových krajín, v ktorých sa očakáva vysoký rast HDP, životnej úrovne a technologického pokroku. Treba ešte poznamenať, že fondov ETF, ktoré kopírujú akcie firiem z jednotlivých štátov môže byť viacero. My sme pre potreby tohto článku vybrali tie od spoločnosti MSCI, ktoré patria medzi najznámejšie a najpopulárnejšie.

Investovanie do ETF – Čína


Na základe grafu možno vidieť ako sa darí ETF, ktoré kopíruje vybrané čínske podkladové aktíva. V priebehu takmer 10 rokov sa cena fondu dostala z úrovne $51,9 za akciu na súčasné hodnoty cca $83,30. Tento nárast predstavuje kapitálový výnos 60,56% za uplynulú dekádu čo rozhodne nie je zlý výsledok, avšak nestačí na výkon akciového indexu S&P 500, ktorý za za rovnaké časové obdobie svojim akcionárom vrátil 183,86% z pôvodnej investície.

Aktuálne sa nachádza toto „čínske ETF“ na historicky najvyššej úrovni s dividendovým výnosom 1,02% a s hodnotou P/E = 17. Nevýhodou takéhoto ETF je, že ak sa celá krajina dostane do ekonomických problémov, napr. obchodná vojna s USA, tak poklesnú všetky akcie v rámci fondu a tým pádom klesne aj cena samotného fondu a preto by investor nemal mať portfólio zamerané iba na investície v rámci jednej krajiny. Naopak výhodou je, že ak investor správne predpokladá, že trhy prehliadajú akcie z určitej krajiny a nechce riskovať investíciu do 1 alebo 2 spoločností môže si vybrať investovať do ETF, ktoré kopíruje akcie firiem z tejto krajiny a získava výhodu diverzifikácie.

Pre príklad, keď prebiehala obchodná vojna medzi USA a Čínou pred 2 rokmi, akcie čínskych spoločností tak poklesli, že ak by ste ich kúpili a držali dodnes váš výnos by bol na úrovni 40,45%. Na grafoch nižšie sú zobrazené údaje o tom z akých podkladových aktív sa skladá tento fond, v akom pomere a taktiež zloženie fondu z hľadiska jednotlivých sektorov. V rámci fondu sa nachádzajú s najväčším zastúpením technolickí giganti ako Alibaba, Tencent, Meituan, JD, Xiaomi či raketovo rastúca elektromobilka NIO.

Investovanie do ETF – India


„Indické ETF“ vzrástlo za 9 rokov z ceny $26,01 na 40,85$. To predstavuje nárast o 57,05% čo je vzhľadom na mierne kratší časový úsek takmer identický výsledok s „čínskym ETF“. Aj tu teda možno konštatovať, že kapitálový výnos je oproti hlavným akciovým indexom výrazne nižší. Tento fond ponúka svojím akcionárom dividendový výnos na aktuálnej úrovni 0,32% za rok. Podobne ako pri prvom príklade je fond na historicky najvyššej úrovni, pričom od výrazného poklesu akciových trhov spôsobeného koronavírusom sa akcie rýchlo spamätali a vystrelili za 9 mesiacov o 85,56%.

Rozloženie podkladových aktív vo fonde z hľadiska sektoru je výrazne iné ako oproti čínskemu ETF, pričom najvyššie zastúpenie tu majú najmä spoločnosti z finančných služieb (23,41%), technológii (19,57%) a energetického priemyslu (17,29%). Podľa nášho názoru, aktuálne tento cenný papier mierne dopláca na to, že napriek tomu, že fond sa skladá takmer z 20% z akcií technologických spoločností, India zatiaľ nedokázala vyprodukovať globálneho technologického giganta, ktorý by výraznejšie ťahal cenu fondu nahor ako v prípade Číny, napr. Alibaba či JD.com. Napriek tomu druhá najľudnatejšia krajina by mala byť v nasledujúcich dekádach najrýchlejšie rastúcim trhom s obrovským ekonomickým potenciálom.

Investovanie do ETF – Indonézia


Posledným príkladom v rámci nášho článku je ETF skladajúce sa z podkladových aktív indonézskych spoločností. Indonézia ako štvrtá najľudnatejšia krajina na svete sa zaraďuje medzi rozvojové trhy s vysokým potenciálom, avšak fond, ktorý kopíruje aktíva jej firiem má doterajšie výsledky veľmi neuspokojivé. Cena ETF vrástla z $22,21 na súčasnú hodnotu $24,05 (+8,28%). S takýmto výsledkom určite nemôže byť spokojný žiaden investor. „Idonézske ETF“ aktuálne ponúka svojím akcionárom dividendový výnos 1,26%.

Súčasné P/E je na úrovni 13,84, čo je najnižšia hodnota čo môže znamenať, že fond sa aktuálne obchoduje najlacnejšie, ale zdá sa, že investori majú na to dôvod v historicky nedobrých výsledkoch ako aj absencii technologických inovátorov rovnako ako India. V rámci rozloženia podkladových aktív možno vidieť, že najväčšie zastúpenie má finančný sektor s viac ako 39%, nasledovaný spotrebným priemyslom s 15,6% a telekomunikačným odvetvím s 11,5%.

Investovanie do ETF na základe trhového rozloženia podkladových aktív je výbornou možnosťou pre skúsených investorov, ktorí vedia nájsť príležitosť na trhu.

Pozrite si tiež 4 najvýkonnejšie technologické ETF v roku 2020

xtb
Predchádzajúci článokNajočakávanejšie IPO v roku 2021
Ďalší článok„Marihuanové akcie“ včera vystrelili viac ako o 10%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno