Kvartálne výsledky

Americká spoločnosť Etsy, ktorá prevádzkuje internetový obchod s unikátnymi, remeselnými a ručne vyrobenými produktmi, zaznamenala počas pandémie obrovský vzostup, keď na jej platforme sa vo veľkom predávali mimo iné aj rúška a iné „masky“ chrániace tvár. Popularita Etsy vyskočila tak, že v roku 2020 sa jej tržby zvýšili z 818 miliónov dolárov na 1,73 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o +111%. Akcie Etsy

Včera mala firma naplánované zverejnenie štvrťročných výsledkov po uzavretí trhu, ktoré prekonali očakávania analytikov ako z hľadiska predaja, tak z hľadiska zisku, avšak výhľad manažmentu na ďalší kvartál výrazne sklamal a akcie Etsy sa tak v after-market obchodovaní prepadli o -12%. Výrazne spomalenie rastu v druhom štvrťroku 2021 tiež značí koniec veľkého pandemického rozmachu Etsy, ktorý so sebou strhol i viacero investorov.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom štvrťroku 2021 spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške $550,6 mil., čo predstavuje medziročný nárast o +141,5% a prekonanie analytikov, ktorých odhad bol na úrovni $530,4 mil.

GMS: Hodnota tovarov predaných cez platformu Etsy vzrástla o +132%, z $1,35 mld. na $3,1 mld. Wall Street očakávala GMS vo výške $3,04 mld.

Čistý zisk: Čistý zisk Etsy sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o +1048%, z $12,5 mil. na $143,8 mil. Čistý zisk na akciu (EPS) dosiahol úroveň $1,00, čím firma prevýšila očakávania analytikov, ktorí predpokladali EPS $0,88.

Cashflow: Operatívny cashflow a voľný cashflow poskočil medziročne o +400% na $148 mil.

Počet predajcov a kupujúcich: Počet predávajúcich na platforme stúpol v porovnaní s prvým kvartálom roku 2020 o +67,1% na 4,7 mil. a počet aktívnych kupujúcich o +89,9% na 90,6 mil..

etsy2
Platforma Etsy, zdroj obrázku: Zibbet

Vedenie spoločnosti poskytlo taktiež spomínaný výhľad na druhý štvrťrok končiaci v júni. V druhom kvartáli manažment predpokladá tržby v rozmedzí 493 až 536 miliónov dolárov, zatiaľ čo analytici predpovedali 493,7 milióna dolárov. To predstavuje medziročný rast v rozpätí od 15% do 25%, čo je výrazne pomalšie tempo aké firma dosiahla v tomto štvrťroku (141%).

Slovo manažmentu

„Minulý rok si svet všimol vysoko diferencovanú hodnotu Etsy a toto momentum pokračovalo aj v prvom štvrťroku 2021,“ uviedol Josh Silverman, generálny riaditeľ Etsy. „Posunuli sme sa tým, že sme rozšírili náš tím, aby sme dodali vzrušujúci produktový plán zosúladený s našou stratégiou Right to Win a realizujeme dynamickú marketingovú stratégiu zameranú na zvýšenie frekvencie a udržanie angažovanosti našich kupujúcich. V čase, keď je ľudské spojenie také dôležité, Etsy poskytuje jedinečnú komunitu, v ktorej sú predajcovia podporovaní rozvíjať svoje podnikanie a oslovujú kupujúcich, ktorí vedia oceniť položky vyjadrujúce ich jedinečnú identitu a zároveň peniaze umiestňujú tam, kde je ich srdce.“

„Naše disciplinované investície do produktov aj do marketingu nám umožnili výrazne pokročiť vo frekvencii,“ uviedla Rachel Glaser, finančná riaditeľka spoločnosti. „Hodnota GMS na aktívneho kupujúceho za posledných dvanásť mesiacov vzrástla medziročne o 20%, čo bolo spôsobené angažovanosťou našich najcennejších skupín, konkrétne obvyklých kupujúcich, ktorí v priemere predstavujú asi 40% GMS na trhu Etsy a náš najrýchlejšie rastúci kupujúci segment. Vďaka zvýšenému povedomiu spotrebiteľov o značke Etsy a širokej škále jedinečných produktov, ktoré zvyšujú inventár kľúčových slov, náš marketing naďalej prináša pozitívne výnosy, o čom svedčí výška EBITDA a marží v prvom štvrťroku.“

Akcie Etsy


Akcie Etsy naplno ťažili z pandemického boomu, ktorý výrazne zvýšil povedomie o jej platforme a predaje výrazne poskočili. Za rok 2020 vzrástli o +291,20% a svoju najvyššiu hodnotu dosiahli vo februári súčasného roka, keď sa vyšplhali až na úroveň $251,86 za akciu. Odvtedy však stratili -27% zo svojej hodnoty a včerajšie after-market obchodovanie naznačilo, že dnes by mohli akcie Etsy klesnúť pod cenu $165 za akciu.

Spoločnosť aktuálne nevypláca žiaden dividendový výnos, keďže všetok zisk vráža naspäť do podnikania na zabezpečenie ďalšieho rastu. Akcie Etsy

Ďalšie kvartálne výsledky z predchádzajúcich dní:

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Honest, firmy Jessicy Alba bude možné obchodovať už dnes
Ďalší článok3 najlepšie marihuanové ETF fondy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno