3 najlepšie blockchain ETF fondy

Pozrite si vývoj, zloženie a informácie o troch najlepších blockchain ETF fondoch.

0
1072

Inováciu menom blockchain si väčšina ľudí spája najmä s nástupom kryptomien a tie sú síce stále viac a viac populárne medzi investormi i verejnosťou, existuje aj mnoho ich odporcov kvôli vysokej volatilite a dávke špekulácií. Blockchain sa však nemusí nevyhnutne spájať s kryptomenami, keďže Blockchain ETF fondy investujú do akcií spoločností, ktoré prevádzkujú obchodné operácie prostredníctvom technológie blockchain alebo z nej nejakým spôsobom profitujú. A tu patria mnohé veľké technologické spoločnosti ako Visa, IBM či Oracle, čo výrazne znižuje riziko v porovnaní s kryptomenami.

Táto technológia je tvorená komplexnými blokmi digitálnych informácií a čoraz viac nachádza využitie, napr. v bankovníctve, investovaní a pri ďalších finančných službách. Hoci je blockchain relatívne nová inovácia, mnoho spoločností, ktoré ju používajú, resp. ju posúvajú ďalej sú plne etabolované na trhu a majú na to silu i prostriedky. My sa pozrieme na 3 najlepšie blockchain ETF fondy za obdobie jedného roka, ich zloženie a vývoj.

Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK)

BLOK je aktívne riadený ETF fond, ktorý bol založený len v roku 2018 a investuje najmenej 80% svojich aktív do akcií zaoberajúcich sa vývojom a využívaním technológie blockchain. Portfólio fondu sa skladá z mixu rastových a hodnotových akcií rôznych trhových kapitalizácií po celom svete. ETF spravuje aktíva v hodnote 918 mil. dolárov, ponúka ročný výnos na úrovni 1,22% a miera výdavkov je 0,70%.

xtb

Fond sa skladá z 55 akcií, ktoré väčšinou pôsobia v oblasti softvéru a finančného sektora a aktuálne jeho hodnota P/E ukazovateľa je vo výške 606,79. Medzi 10 najväčších podkladových aktív patria spoločnosti: MicroStrategy (8,02%), Galaxy Digital (5,52%), Marathon Patent (4,34%), Riot Blockchain (3,94%), Hut 8 Mining (3,76%), Silvergate Capital (3,63%), Square (3,39%), PayPal (3,12%), Canaan (3,05%) a HIVE Blockchain (3,05%). Týchto 10 spoločností má váhu až 41,82%.

Blockchain ETF - BLOK
Blockchain ETF – BLOK

Na obrázku vyššie je možno vidieť taktiež rozloženie portfólia z geografického hľadiska. Takmer 50%-né zastúpenie má USA a významné zastúpenia majú všetky technologicky pokročilé krajiny. Za obdobie jedného roka je toto najúspešnejší blockchain ETF fond, keď vzrástol o 184,05%.


MSCI ESG Rating: BBB

Siren Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN)

Na druhom miestne sa umiestnil fond, ktorý sleduje index Reality Shares Nasdaq Blockchain Economy merajúci výkonnosť spoločností zapojených do vývoja, výskumu, inovácie alebo využívania blockchainovej technológie. Toto ETF nie je aktívne riadené a investuje do spoločností s veľkými kapitálovými zdrojmi na rozvinutých trhoch. Fond bol založený taktiež v roku 2018 a aktuálne riadi cca 260 mil. dolárov. Ročná miera výnosu je vo výške 0,57%, miera výdavkov je 0,68%.

Jeho zloženie tvorí 73 firiem, pričom jeho diverzifikácia je väčšia ako v prípade BLOK ETF v rámci sektorového zloženia ekonomiky, ale i váhy TOP 10 akcií. Desať akcií s najväčším zastúpením vo fonde pokrýva 26,07 fondu, pričom najväčšie zastúpenie majú tieto firmy: Galaxy Digital (5,16%), Canaan (4,68%), Baidu (2,88%), Square (2,21%), Signature Bank (2,18%), Overstock.com (1,88%), Taiwan Semiconductors (1,82%), Samsung (1,78%), Daimler (1,78%) a Barclays (1,71%).

Blockchain ETF - BLCN
Blockchain ETF – BLCN

Z geografického pohľadu môžeme vidieť, že jednotlivé krajiny sa takmer vôbec nezmenili oproti predchádzajúcemu prípadu, iba sa zmenilo percentuálne rozloženie. Jediný prípad zmeny je Španielsko, ktoré nahradilo Švajčiarsko. Za obdobie jedného roka k tomu dňu ETF BLCN vzrástlo o 82,22%.


MSCI ESG Rating: A

First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR)

Rebríček uzatvára ETF – LEGR sledujúci index Indxx Blockchain, ktorý sa zameriava na spoločnosti, ktoré buď aktívne využívajú, investujú, vyvíjajú produkty využívajúce technológiu blockchain. Fond investuje minimálne 90% aktív do akcií, ktoré tvoria spomínaný index, pričom investuje do rastových i hodnotových akcií predovšetkým veľkých spoločností so zameraním na oblasť technológií a finančného priemyslu. Zo spomínaných blockchainových fondov je tento najmenší, keď spravuje „iba“ 62 mil. dolárov, akcionárom ponúka ročný výnos 0,88% a miera výdavkov je na úrovni 0,65%.

Aktuálna výška ukazovateľa P/E je na hodnote 22,52. Fond sa skladá z 98 podkladových aktív, pričom desať najväčších má váhu iba 18,55%, to znamená, že je najdiverzifikovanejší. Týchto akcií tvoria akcie spoločností: Baidu (2,95%), Micron Technology (2,20%), Taiwan Semiconductors (1,96%), Equity Other (1,89%), PayPal (1,76%), Xilinx (1,66%), Infosys (1,61%), Tata Consultancy (1,55%), JD.com (1,50%) a Texas Instruments (1,47%).

Blockchain ETF - LEGR
Blockchain ETF – LEGR, zdrojové údaje: ETF.com

Podľa obrázku môžeme vidieť, že toto ETF je najdiverzifikovanejšie aj z hľadiska geografie, pričom veľké zastúpenie má najmä Európa a jej spoločnosti. Z hľadiska výkonnosti však za predchádzajúcimi fondami výrazne zaostáva, keď za jeden rok vzrástlo o 22,38%.


MSCI ESG Rating: AA

Ďalšie zaujímavosti

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno