Zelené energie

Žijeme v dobe, ktorú výrazne poznačuje enviromentálna kríza. Čoraz viac ľudí a odborníkov vyzýva na technologický pokrok v oblasti čistej energie, aby svetové korporácie nezaťažovali Zem v takej vysokej miere. Väčšina krajín už má vypracovanú stratégiu s ambicióznymi plánmi na zníženie emisií a k nim sa pripájajú inovatívne spoločnosti s riešeniami, ktoré zelené energie výrazne zlacňujú a robia ich tak dostupnejšími. zelené etf

Asi najväčší pokrok je vidieť v oblasti elektromobility, ktorú spopularizoval úspech menom Tesla. Svedčí o tom i fakt, že v uplynulom roku sa predalo viac automobilov s elektrickým pohonom ako so spaľovacím. Potenciál a potreba čistej energie láka investorov a tak sa stali akcie firiem v tejto oblasti žiadanou komoditou. Preto sa pozrieme na 3 „zelené ETF“, ktoré sa zameriavajú na obnoviteľnosť a udržateľnosť.

zelené ETF
zdroj obrázku: europa.eu

1.iShares Global Clean Energy ETF (ICLN)

Najväčší ETF fond investujúci do obnoviteľných energií má úzke portfólio globálnych spoločností s rôznou veľkosťou a ktoré pôsobia v oblasti biopalív, geotermálnej energie, vodnom, solárnom a veternom priemysle. Okrem firiem, ktoré energiu vyrábajú fond zahŕňa tiež i podniky zaoberajúce sa vývojom nových technológií používaných v procese tvorby čistej energie. ETF od spoločnosti Blackrock je zložené z 32 firiem a spravuje 6 mld. dolárov.

Ročný výnos je momentálne vo výške 0,36%, miera výdavkov 0,48% a ukazovateľ P/E určujúci hodnotu na úrovni 66,04. Dominujúce akcie v portfóliu fondu: Plug Power (9,91%), Enphase Energy (5,68%), Daqo New Energy (4,96%), Xinyi Solar (4,83%), VERBUND AG (4,66%), Ormat Technologies (4,61%), Siemens Gamesa (4,44%) a Meridian Energy (3,94%).

Zelené ETF - ICLN
Zelené ETF – ICLN, zdrojové údaje: ETF.com

Geograficky je portfólio relatívne výrazne diverzifikované, pričom najväčší podiel má USA – tretinový. V predošlej dekáde sa akciám z oblasti zelených energií až tak nedarilo, čo možno vidieť aj na cenovom vývoji tohto ETF. Situácia sa však zmenila koncom roka 2019, kedy fondy s obnoviteľnými energiami začali prudko rásť, hoci na krátku chvíľu tento vzostup zastavila pandémia. Počas nej poklesla cena ETF až na úroveň pod $9, avšak dnes sa už vyšplhali na $26,79 a to značí nárast o takmer 300%.


MSCI ESG Rating: AA

2.Invesco Solar ETF (TAN)

Fond ponúka investorom jedinečný prístup k obnoviteľnej energii a drží koncentrované portfólio spoločností, ktoré pôsobia v oblasti solárnej energie, čím odstraňuje zvyšné časti trhu s obnoviteľnou energiou. ETF sa skladá z firiem s rôznymi úrovňami trhovej kapitalizácie, solárnymi technológiami (kryštalická, tenkovrstvá, fotovoltická) a úrovňami hodnotového reťazca (suroviny, inštalatéri, vývoj a výskum, financovanie). Fond sa skladá z 31 spoločností a spravuje 4,18 mld. dolárov.

Toto solárne ETF ponúka taktiež ročný výnos na úrovni 0,09%, pričom miera výdavkov je 0,69%. Aktuálna výška hodnotového ukazovateľa P/E je 146,31. Najväčšie zastúpenie v portfóliu majú akcie týchto firiem: Enphase Energy (10,45%), GCL-Poly Energy (8,04%), SolarEdge Technologies (7,90%), Xinyi Solar (7,33%), Daqo New Energy (6,92%), Sunrun (6,59%), First Solar (5,37%) a Sunpower (5,37%).

Zelené ETF - TAN
Zelené ETF – TAN

Z geografického hľadiska má fond najväčšiu expozíciu vo vyspelých krajinách ako USA (53,91%), Hong Kong (15,33%), Čína (8,33%) a v štátoch EÚ. Vývoj ceny tohto ETF je priam identický ako v prvom prípade. Počas koronakrízy sa cena fondu prepadla až na $22,80, hoci aktuálne sú už na $103,34, čo predstavuje nárast o 350% za necelý rok, ešte viac ako v prípade iShares Global Clean Energy.


MSCI ESG Rating: A

3.First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund (QCLN)

QCLN vlastní široké portfólio spoločností kótovaných na burze NASDAQ v oblasti čistej energie. Firmy v portfóliu sú výrobcami, vývojarmi, distibútormi alebo inštalatérmi jedného z týchto 4 odvetví: pokrokové materiály (umožňujú čistú energiu alebo znižujú potrebu ropných produktov), energetická inteligencia (inteligentná sieť), skladovanie a konverzia energie (hybridné batérie) alebo výroba obnoviteľnej elektriny (solárna, veterná, geotermálna,…). ETF sa skladá z 45 spoločností a manažuje 3 mld. dolárov.

Akcionári fondu získavajú taktiež výnos na úrovni 0,28%, miera výdavkov je 0,60% a súčasné P/E = 237,44. Najväčší podiel v portfóliu majú akcie týchto podnikov: Tesla (8,30%), Enphase Energy (6,85%), Plug Power (6,72%), NIO (6,61%), Albemarle Corporation (5,38%), SolarEdge Technologies (4,78%), ON Semiconductor (4,64%) a Cree (4,27%).

Zelené ETF - QCLN
Zelené ETF – QCLN

Posledné ETF v našom zozname má najnižšiu geografickú diverzifikáciu. Až 78% spoločností, do ktorých investuje je z USA, zastúpenie v portfóliu majú tiež firmy z Číny, Kanady a Chile. Čo sa týka cenového vývoja, aj tento sa veľmi podobá na predchádzajúce dva. Počas prepadu v marci minulého roka cena ETF poklesla až na $24,20 a v súčasnosti je na úrovni $114,21. To predstavuje najväčšie zhodnotenie (+370%) nami vybraných fondov zameraných na obnoviteľnú energiu.


MSCI ESG Rating: A

Pozri tiež:

xtb
Predchádzajúci článokAkcie McDonald s: Reťazec vstupuje do boja s kuracími sendvičmi
Ďalší článokStrategické partnerstvo: Beyond Meat a McDonald ´s budú spoločne vyvíjať „rastlinné mäso“.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno