3 najlepšie FinTech ETF fondy: Investícia do budúcnosti

Uvažujete nad investovaním do finančných technológií? Pozrite si tie 3 najlepšie FinTech ETF fondy.

0
1057

Jednou z najperspektívnejších oblasti súčasnosti je oblasť finančných technológií, resp. FinTech. Ľudia sa globálne čoraz viac obracajú k digitálnym peniazom a inovácie vo finančnom priemysle zjednodušujú a menia celý sektor. Dnes je už bežné, že platíme platobnou kartou či mobilom, meníme si peniaze prostredníctvom online platforiem, investujeme cez digitálnych brokerov či si posielame platobné transakcie s čoraz menšími poplatkami cez inovatívne platformy ako napr. PayPal. Fintech ETF

Čoraz viac sa medzi ľuďmi tiež skloňujú názvy ako blockchain či kryptomeny. Vývoj týchto technológií ešte viac urýchlila samotná pandémia, ktorá transformuje biznisy smerom k online sfére. Firmy, ktoré sa presunuli k digitalizácií sú nútení vyhľadať FinTech riešenia a tým sa adopcia celého odvetvia ešte viac zrýchľuje. Keďže má odvetvie FinTech veľkú perspektívu rozhodli sme sa pozrieť na 3 najlepšie FinTech ETF fondy v súčasnosti, ich stratégiu, zloženie, najväčšie podkladové aktíva, výnos a ďalšie dôležité informácie.

Zdroj obrázku: GeeksforGeeks

Global X Fintech ETF (FINX)

Najstarší a najuznávanejší FinTech ETF fond vôbec sa snaží investovať do spoločností na popredných priečkach v rozvíjajúcom sa sektore finančných technológií, ktorý zahŕňa celý rad inovácií pomáhajúcich transformovať etablované odvetvia, ako je poisťovníctvo, investovanie, získavanie finančných prostriedkov a poskytovanie úverov tretích strán prostredníctvom jedinečných mobilných a digitálnych riešení. Fond sa skladá z 40 akcií a spravuje 1,19 miliardy dolárov.

xtb

ETF ponúka tiež ročný dividendový výnos na úrovni 0,13%, zatiaľ čo miera výdavkov je 0,68%. Najväčšími podkladovými aktívami vo fonde sú tieto akcie: Square (8,69%), Afterpay (6,67%), Adyen (6,19%), PayPal (5,68%), StoneCo (5,21%), Intuit (5,20%), Fiserv (4,88%), Lufax (4,73%), Bill.com (4,60%), Xero (4,20%).

FinTech ETF Fondy: Global X FinTech ETF
FinTech ETF Fondy: Global X FinTech ETF

Z geografického hľadiska má tento fond najväčšiu expozíciu v USA a to až so 65%, nasleduje Austrália a krajiny EÚ. Cena ETF za 1 roka vzrástla až o 78,50% a od svojho vzniku v septembri 2016 o 205,80%. Aktuálne sa obchoduje fond o cca 10% lacnejšie ako bolo jeho maximum, avšak výrazný výpredaj akcií spred niekoľkých dní poslal nižšie aj cenu samotného fondu.


MSCI ESG Rating: A

ARK FinTech Innovation (ARKF)

ETF fondy od ARK sú známe ako tie najagresívnejšie a najrastovejšie aké nájdete na trhu. Fond ARK FinTech Innovation bol uvedený na trh začiatkom roku 2019 a investuje do spoločností, ktoré zavádzajú technologický nové produkty alebo služby v oblasti finančného sektora ako sú mobilné platby, digitálne peňaženky a blockchain technológie. ETF je aktívne riadené, skladá sa z 48 akcií a spravuje 3,86 miliardy dolárov.

Fond taktiež ponúka investorom ročný dividendový výnos vo výške 0,34% a mieru výdavkov 0,75%. Aktuálna úroveň ukazovateľa P/E je 174,98. Najväčšie zastúpenie v ETF majú akcie týchto spoločností: Square (10,34%), PayPal (5,48%), Zillow Group (5,04%), Intercontinental Exchange (4,15%), Silvergate Capital (4,00%), Tencent (3,89%), Sea (3,60%), Pinterest (3,56%), Shopify (3,46%) a Adyen (3,18%).

FinTech ETF Fondy: ARK FinTech Innovation ETF
FinTech ETF Fondy: ARK FinTech Innovation ETF

Vo fonde majú najväčšie zastúpenie podniky z USA (62,14%), Hong Kongu (17,74%) a Singapuru (4,01%). Svoju agresivitu potvrdilo ETF od ARK aj číslami na trhu, keď prvý FinTech fond v našom zozname prekonal dvojnásobne. Za jeden rok sa jeho cena zvýšila o 157,20%. V súčasnosti sa nachádza cca 18% pod svojim maximom.


MSCI ESG Rating: BBB

Ecofin Digital Payments Infrastructure Fund (TPAY)

Posledný fond v našom zozname investuje do firiem v oblasti infraštruktúry digitálnych platieb, do ktorej patria produkty a služby ako sieť kreditných kariet, spracovanie digitálnych transakcií, vydávanie platobných kariet, softvér na spracovanie online platieb a ďalšie finančné služby dostupné online. Súčasťou portfólia fondu sú firmy rôznych veľkostí, avšak podmienkou je, aby ich akcie boli kótované na rozvinutých trhoch. Fond je vyvážený a expozícia jednej firmy by nemala prekročiť 4,5%. Skladá sa z 55 akcií a pod manažmentom má 11,27 milióna dolárov.

Dividendový výnos ETF je vo výške 0,23% a z hľadiska miery výdavkov vychádza tento fond spomedzi všetkých troch najlacnejšie – 0,40%. Najlacnejšie vyzerá i čo sa týka ukazovateľa P/E, ktorý je aktuálne na čísle 62,16. Portfólio fondu TPAY sa skladá najväčšmi z týchto podkladových aktív: Afterpay (5,09%), American Express (5,07%), Discover Financial Services (5,03%), PayPal (4,82%), Mastercard (4,76%), Square (4,60%), Fiserv (4,54%), Global Payments (4,50%), Fleetcor Technologies (4,48%) a Adyen (4,48%).

FinTech ETF Fondy: Ecofin Digital Payments Infrastructure fund
FinTech ETF Fondy: Ecofin Digital Payments Infrastructure fund

Aj v poslednom fonde majú najväčšie zastúpenie firmy so sídlom v USA (76,36%), nasledujú tie z Austrálie (6,77%) a . Za obdobie jedného roka, cena ETF stúpla o 76,34% a v porovnaní s prvými dvoma je fond pomerne stabilnejší, keď počas spomínaného výpredaj akcií fond poklesol iba o cca 5%.


MSCI ESG Rating: BBB

Pozri tiež:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno