Berkshire sa zbavuje podielu v Activision

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta predala v druhom štvrťroku 70 % podielu svojej investície v Activision Blizzard, keď federálny sudca uviedol, že Microsoft môže dokončiť svoj nákup výrobcu videohier za 68,7 miliardy USD, prostredníctvom ktorej chcel expandovať do herného metaverse.

Berkshire regulačnom podaní uviedla, že vlastnila približne 14,7 milióna akcií Activision, respektíve 1,9 % podiel v hodnote 1,24 miliardy USD k 30. júnu, čo je pokles zo 49,4 milióna akcií a 6,3 % podielu z 31. marca. Investícia Activision bola formou arbitráže, pričom Buffett vnímal investorov ako príliš pesimistických na to, aby regulačné orgány schválili spojenie podnikania Microsoftu s hernými konzolami Xbox s vydavateľom franšíz „Call of Duty“ a „Candy Crush“.

Jeden z portfóliových manažérov Berkshire investoval do spoločnosti Activision už koncom roka 2021, pričom Buffett v roku 2022 zvýšil podiel na takmer 10 %. Miliardár povedal akcionárom na výročnom stretnutí Berkshire v apríli 2022, že nevie, či regulačné orgány požehná fúziu, ktorá ocenila Activision na 95 dolárov za akciu, ale „jedna vec, ktorú vieme, je, že Microsoft má peniaze“.

Zostávajúci podiel Berkshire v Activision je 14 658 121 akcií. To je presne taký podiel , aký bol predtým, ako Buffett začal nakupovať, čo naznačuje, že opustil arbitrážnu stávku. Akcie Activision vzrástli po tom, čo okresná sudkyňa USA Jacqueline Scott Corley v San Franciscu odmietla argumenty Federálnej obchodnej komisie USA, že fúzia poškodí hospodársku súťaž v oblasti cloudových hier, konzol a predplatiteľských služieb. Britský regulátor hospodárskej súťaže, Úrad pre hospodársku súťaž a trhy, sa tiež postavil proti fúzii, ale súhlasil so zotrvaním na základe odvolania spoločnosti Microsoft, aby mal na vyriešenie sporu viac času.

Nekonečná akvizícia Microsoft-Activision

Microsoft, ktorý sa snaží výraznejšie presadiť na hernom trhu, v januári minulého roka oznámil, že plánuje kúpiť najhodnotnejšie herné vydavateľstvo na svete – Activision Blizzard. To však vyvolalo otázky či to nebude mať negatívne dopady na herný trh a bolo jasné, že prípadom sa budú zaoberať regulačné orgány.

Prvotná ponuka Microsoftu znela 95 USD za 1 akciu spoločnosti, ale akcie Activision sa vtedy obchodovali za 76,5 USD. To znamenalo možný jednoduchý výnos na úrovni 18%, ktorý ale ako môžeme spätne ohodnotiť nebol realizovateľný. V auguste minulého roka si však na túto arbitráž stavil aj Warren Buffet, ktorý vtedy zvýšil svoj podiel vo firme na 9,5 %, pretože veril, že k akvizícii skutočne dôjde.

V súčasnosti dohoda stále čelí protimonopolnej žalobe FTC, ktorá tvrdí, že nákup by poškodil hospodársku súťaž v hernom priestore. Ale víťazstvom na federálnom súde sa Microsoft ocitol o krok bližšie k dokončeniu tejto akvizície. „Sme sklamaní týmto výsledkom vzhľadom na jasnú hrozbu, ktorú toto spojenie predstavuje pre otvorenú súťaž v oblasti cloudových hier, predplatených služieb a konzol,“ uviedol vo vyhlásení hovorca FTC Douglas Farrar. „V najbližších dňoch oznámime náš ďalší krok, aby sme pokračovali v boji za zachovanie hospodárskej súťaže a ochranu spotrebiteľov.“

Akcie Berkshire Hathaway


Akcie Berkshire Hathaway v priebehu tohto roka stúpli o +1,3 % a za posledných 12 mesiacov o +5,2 % . Aktuálne sa akcie firmy obchodujú na cene 342,4 USD respektíve za 23,0 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 32,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 27,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTOP 50: Najvýkonnejšie ETF fondy za posledných 12 mesiacov
Ďalší článokAutomobilový priemysel očami investora: ako zarobiť v novej ére?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno