Sadzby v USA

Po júnovej pauze Fed podľa drvivej väčšiny predpokladov zvýšil úrokové sadzby o 0,25 p.b. na rozmedzie 5,25 až 5,5 %. Ide o 11. zvýšenie úrokových sadzieb za necelý rok a pol a nachádza sa tak na najvyššej hodnote za posledných 22 rokov.

Ďalšie utiahnutie menovej politiky v USA pritom paradoxne prichádza v situácii, keď inflácia je zjavne na zostupe. Silné ekonomické dáta za druhý kvartál značia, že rast ekonomiky je vyšší, než sa čakalo. Nad očakávania je napätý aj trh práce. Hoci je teda menová politika reštriktívna, možno ale stále nie tak dostatočne a dlho. Je však len otázkou času, kedy konečne uvidíme infláciu na svojom 2 % cieli.

„Musíme sa držať svojej práce. Myslíme si, že budeme musieť nejaký čas držať politiku na reštriktívnej úrovni. Musíme byť pripravení ďalej zvyšovať sadzby, ak si budeme myslieť, že je to vhodné,“ uviedol predseda Fedu Jerome Powell.

„Znižovať sadzby budeme, keď to bude pohodlné, a to tento rok nebude,“ povedal ďalej na tlačovej konferencii. Predpokladá ale návrat ekonomiky do rovnováhy bez väčších škôd.

Sadzby v eurozóne

Európska centrálna banka dnes v súlade s očakávaniami opäť zvýšila svoje úrokové sadzby o 0,25 p.b. Úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie a úroková sadzba pre medznú pôžičkovú facilitu a depozitnú facilitu budú s účinnosťou od 2. augusta 2023 zvýšená na 4,25 %, 4,50 % a 3,75 %.

Vývoj úrokových sadzieb Fed a ECB
Zdroj: Denník N

ECB sadzby začala navyšovať pred rokom v júli 2022, čo už sa v európskej ekonomike prejavuje. Ekonomika eurozóny sa v 1. štvrťroku 2023 zastavila, čo dokazuje 0 % rast HDP. Nemecko sa v rovnakom období prepadlo do recesie. Ďalší manévrovací priestor má tak ECB značne obmedzený.

Inflácia je síce v eurozóne najnižšia od januára 2022 a vypuknutie vojny na Ukrajine, s najnovšou, júnovou medziročnou hodnotou inflácie vo výške 5,5 % ale nemôže byť ECB spokojná. ECB tak stojí pred zložitou dilemou. Inflácia je síce stále vysoká, ďalšie navyšovanie sadzieb sa ale prejaví so značným oneskorením a hrozí ďalší ekonomický prepad.

Podľa ECB inflácia naďalej klesá, ale stále očakáva, že zostane príliš dlho vysoká. Rada guvernérov je preto vraj odhodlaná zabezpečiť, aby sa inflácia včas vrátila k svojmu 2 % strednodobému cieľu.

Pozitívne správy z USA

Kroky centrálnych bánk USA a eurozóny finančné trhy neprekvapili. Zvýšenie úrokovej sadzby tak nemalo na trhy významný vplyv, zato údaje o raste americkej ekonomiky áno. Tá v druhom štvrťroku 2023 rýchlejším tempom, než sa očakávalo, čo je znakom toho, že hrozba recesie v bezprostrednom horizonte pominula.

Predbežný odhad amerického hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom štvrťroku ukázal, že ekonomika počas 2. kvartálu rástla medziročným tempom 2,4 % a zrýchlila tak z 2 % z prvého štvrťroka. Ekonómovia očakávali rast na úrovni 1,8 %. Medzinárodný menový fond taktiež v úvode týždňa zvýšil odhad rastu ekonomiky USA v celom roku na 1,8 %.

2dZR3EW8e9XkCXYAnXs5DF8V6REoDevhDRw2JmmI05GNae1tuBfSqpaTHbgjptCLMuvKbzVLQ9GDPnOf7lKL7o7MBn6Jt4ZQ7JhNC8OY1Lh

Zverejnenie HDP bolo len jedným z niekoľkých pozitívnych správ. Americké ministerstvo práce oznámilo, že v týždni končiacom sa 22. júla požiadalo o dávky v nezamestnanosti 221 000 ľudí, čo je najnižší počet žiadostí od februára. Medzitým údaje amerického úradu pre sčítanie ľudu ukázali, že objednávky tovaru dlhodobej spotreby sa v júni zvýšili o 4,7 %. Nárast sa očakávali iba vo výške 1,3 %.

Ďalším pozitívnym faktorom je, že spotrebiteľská dôvera v USA v júli stúpla na najvyššiu hodnotu za 2 roky. Spotrebitelia vidia optimisticky ďalší vývoj trhu práce a inflačné tlaky sa zmiernili.

bSpeCH0Fj5wiEL2k2Bz59O WEo9jjXUu8Z4uClyENYZNKFAscASCqhWRfkbGnI2UixZJMlcmuKU9iy85CBmZrsIe1p19UUm63em6szkyW9SeHpaxBagRmwDsZM42IJVo0tD1Kg3rgl tdqg5 AVI8

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokVolkswagen investuje 700 miliónov USD do čínskeho elektromobilového startupu Xpeng
Ďalší článokIntel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno