Ako to býva zvykom, v čase kedy sa akciovému trhu darí, vždy sa neprirodzene veľké množstvo spoločností rozhoduje pre vstup na akciovú burzu s cieľom získať čo najväčšie množstvo prostriedkov na financovanie svojho podnikania. V súčasnosti globálne akciové trhy prekonávajú svoje historické maximá a preto veľké množstvo podnikov ponúka verejnosti svoje akcie.

Hoci sa vždy snažíme tie najzaujímavejšie a najočakávanejšie debuty firiem spracovať do samostatných článkov, aby ste boli informovaní o nových možnostiach, súčasnému tempu sa ťažko dá stíhať len ťažko. Iba za včera totiž vstúpilo na burzu 10 spoločností (medzi nimi 4. najhodnotnejší startup sveta) a v predošlých dňoch ich bolo taktiež viac ako dosť. Medzi nimi napr. aj potenciálne firmy ako Confluent, Doximity či Sprinklr. Ďalšie články o debute akcií na burze z našej dielne možno nájsť na konci tohto článku.

Didi Chuxing

Kapitalizácia: $68,4 mld.
Skratka: DIDI
1. deň: +1,00%

Najočakávanejší vstup na burzu posledných týždňov patrí s určitosťou čínskemu startupu Chuxing. O plánoch „čínskeho Uberu“ sme informovali taktiež v našom samostatnom článku. Akcie Didi Chuxing sa obchodujú pod menom Didi Global Inc. so skratkou DIDI na burze NYSE v New Yorku. Tento debut možno označiť za zmiešaný, keďže zatiaľ čo na začiatku obchodného dňa sa akcie spoločnosti rýchlo zvýšili, na konci dňa sa sentiment investorov zmenil a ukončil prvý deň v pluse o +1% na cene $14,14.

Didi Chuxing založil bývalý zamestnanec Alibaby, ktorý v Číne vytvoril službu na zdieľanie jazdy medzi cestujúcimi. Po niekoľkých rokoch Didi získal podnikanie konkurenčnej služby Uber v najľudnatejšej krajine sveta výmenou za podiel v spoločnosti. Medzitým svoje portfólio služieb rozšírila a expandovala už do 15 krajín, pričom prevádzkuje taktiež logistické služby, ktoré umožňujú používateľom rezervovať dodávky s vodičmi na prepravu tovaru. Zároveň sa začala zaoberať v roku 2016 vývojom vlastných autonómnych elektromobilov. 

Nadobudnutý kapitál chce firma použiť na investovanie do nových technológií, rozšírenie svojej prítomnosti na niektorých medzinárodných trhoch a zavedenie nových produktov. Zároveň plánuje svoj debut v západnej Európe ešte tento rok.

Xometry

Kapitalizácia: $3,51 mld.
Skratka: XMTR
1. deň: +98,61%

Akcie spoločnosti Xometry, ktorá sa zaoberá digitalizáciou výroby na požiadanie, sa počas debutu na akciovom trhu takmer zdvojnásobili. Firma Xometry predala počas IPO zhruba 6,9 milióna akcií za $44, čo bolo nad plánom cenového rozpätia $38 až $42 za kus a počas prvého dňa následne cena akcií vzrástla až na $87,39.

Spoločnosť bola založená v roku 2013 a vyvinula trhový priestor so zameraním na výrobu, pričom prepája nákupcov, medzi ktorých patria inžinieri a riadiaci pracovníci v oblasti obstarávania z leteckých, obranných, robotických a automobilových spoločností s viac ako 200 000 malými výrobcami. Algoritmus Xometry pomáha vytvárať cenu pre kupujúceho a predávajúceho, čo pre strany vytvára dojem podobný elektronickému obchodu.

Od svojho založenia spoločnosť Xometry spojila približne 43 000 kupujúcich s približne 5 000 predajcami, ktorí poskytujú všetko od výroby plechov a 3D tlače po tlakové liatie a vstrekovanie, uviedol prospekt. Altschuler odhaduje, že celkový adresovateľný trh je 260 miliárd dolárov.

SentinelOne

Kapitalizácia: $10,78 mld.
Skratka: S
1. deň: +21,43%

Na burzu vstúpil aj podnik SentinelOne, ktorý poskytuje platformu kybernetickej bezpečnosti na báze umelej inteligencie. Firma z ponuky akcií získala 1,2 miliardy dolárov po predaji 35 miliónov akcií za cenu $35, čím získala trhovú kapitalizáciu 10,78 miliardy dolárov.

Platforma SentinelOne zhromažďuje a analyzuje údaje v reálnom čase s cieľom nájsť anomálie a odhaliť škodlivé alebo zlé subjekty. Jej softvér udržal v bezpečí viac ako 4 700 zákazníkov počas útoku na dodávateľský reťazec známeho ako SolarWinds Sunburst, ktorý zasiahol tisíce podnikateľov aj významné vládne agentúry USA.

SentineOne plánuje využiť získaný kapitál na rozšírenie svojho produktového portfólia nad rámec ochrany koncových bodov a budovať ďalšie produktové rady vrátane analýzy údajov. Zároveň by mohla časť peňazí využiť na ďalšie akvizície.

Integral Ad Science Holding

Kapitalizácia:
Skratka: IAS
1. deň: +14,33%

Integral Ad Science je ďalším zo zástupu firiem, ktoré sa začali včera obchodovať na akciovom trhu. Za predaj 15 miliónov akcií po $18 zinkasovala 270 miliónov dolárov, čo bolo viac ako sa pôvodne očakávalo. Počas prvého dňa akcie firmy vzrástli o 14,33% a ukončili obchodovanie na cene $20,58. Manažment plánuje použiť výnosy z IPO na burze Nasdaq na splatenie dlhu, ktorý k 31. marcu predstavoval 351,8 milióna dolárov.

Integral sa zaoberá overovaním digitálnej reklamy technológia, ktorá zaisťuje overenie toho či reklamu pozerá skutočne človek a nie robot, resp. že reklama „beží“ vedľa vhodného obsahu. Aktuálne má spoločnosť ako 2 000 zákazníkov, z ktorých mnohí sú významní inzerenti zo zoznamu Fortune 500 vrátane Coca-coly, Nestlé či Verizonu.

LegalZoom

Kapitalizácia: $7,34 mld.
Skratka: LZ
1. deň: +35,18%

Akcie LegalZoom, ktoré sa obchodujú pod skratkou LZ otvorili svoj prvý obchodný deň na burze Nasdaq na cene $28 za kus a ukončili ho na cene $37,85, čo predstavuje nárast o 35,18%. Spoločnosť počas IPO predala 19,1 milióna akcií a získala tak trhovú hodnotu 7,34 miliardy dolárov.

LegalZoom poskytuje online právne služby vo všetkých 50 štátoch USA. „Na úvod len poviem, že našou úlohou je demokratizovať právo,“ uviedol v stredu pre CNBC generálny riaditeľ spoločnosti LegalZoom Dan Wernikoff. „Samotný trh je pre právne služby mimoriadne veľký.“

Včera na burze debutovali aj firmy: Intapp, CVRx, CLEAR Secure, Aerovate Therapeutics, Pop Culture Group

Ďalšie spoločnosti, ktoré nedávno vstúpili na burzu

Akcie 23andMe, firmy zameranej na genetické testovanie DNA v 1. deň na burze vzrástli o 21%
Akcie fintech startupu Marqeta sa začnú obchodovať na burze už dnes
Európsky fintech startup Wise vstúpi na burzu v Londýne
Akcie Vimeo pri svojom vstupe na burze v mínuse o takmer 6%
Akcie Squarespace po nevydarenom debute včera v pluse o 14%
Do týchto 3 firiem, ktoré nedávno vstúpili na burzu investovala Cathie Wood
Akcie Applovin klesli o 18,5% pri svojom debute
Akcie Coursera stúpli v prvý deň obchodovania na burze o 36%
Akcie UiPath vzrástli v prvý deň obchodovania o 23%
Akcie Squarespace po nevydarenom debute včera v pluse o 14%
Akcie Bumble pri vstupe na burzu vystrelili o 63% nahor
Sarcos Robotics plánuje vstúpiť na burzu prostredníctvom SPAC
Vstup na burzu Affirm Holdings, od dnes bude možné nakupovať akcie
Akcie Honest, firmy Jessicy Alba bude možné obchodovať už dnes
Jeden z najhodnotnejších startupov sveta – Grab vstúpi na burzu cez SPAC
Hodnota Coinbase na úrovni $68 miliárd pred vstupom na burzu
Kyberbezpečnostná spoločnosť Darktrace vstúpi na londýnsku burzu
Vyzývateľ Tesly? Startup na výrobu elektromobilov Rivian vstúpi na burzu tento rok

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSpoločnosť Africrypt okradlo uživateľov o 3,6 miliárd dolárov v bitcoinoch
Ďalší článokBitcoin držaný na burzách klesol na šesťmesačné minimum
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno