Vstup na burzu

Vo februári sme informovalo o plánovanom vstupe firmy 23andMe na akciový trh. Včera sa debut uskutočnil a akcie 23andMe vzrástli v prvý deň obchodovania na burze Nasdaq stúpli o +21,2%, pričom uzavreli na cene $13,32 za kus. Spoločnosť zaoberajúca sa genetickým testovaním pre konečných spotrebiteľov vstúpili na burzu prostredníctvom akvizície SPAC s podnikom VG Acquisition Corp.

Akvizícia ocenila trhové akcie 23andMe na 3,5 miliardy dolárov. Prevažná väčšina akcionárov podniku VG Acquisition Corp., ktorý založil miliardár a majiteľ kozmickej spoločnosti Virgin Galactic, Richard Branson, hlasovala za dohodu o fúzii na stretnutí 10. júna. V stredu sa táto dohoda uzavrela.

Firma 23andMe so sídlom v Sunnyvale v Kalifornii uviedla, že plánuje využiť získaný kapitál na ďalšie investície s cieľom rozšíriť svoje aktivity v oblasti zdravia a liečby zákazníkov. Akcie 23andMe sa obchodujú pod skratkou ME.

23andMe

Inovatívna spoločnosť dosahuje v podstate všetky svoje príjmy z podnikania v oblasti spotrebiteľského výskumu a služieb, ktoré zahŕňajú predaj súprav na genetické testovanie a testovanie predkov.

Po rokoch rýchleho rastu podnik zaznamenal v poslednom fiškálnom roku končiacim 31. marca 2020 výrazný pokles, keď tržby sa v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom prepadli o -31% na 305,5 milióna dolárov. Za prvých 9 mesiacov fiškálneho roka 2021 firma dosiahla výnosy 155,3 milióna dolárov. Ku koncu januára mala taktiež 83 400 predplatiteľov 23andMe+, predplatiteľskej služby, ktorú spustila minulý rok v októbri za účelom poskytovať členom dodatočné reportovanie v oblasti genetického testovania.

spoločnosť 23andMe
Zdroj obrázku: Financial Times

Podobne ako väčšina nových verejne obchodovaných spoločností aj 23andMe generuje v rastovej fáze straty. V poslednom roku sa strata vyšplhala na 250,9 milióna dolárov, čo je viac ako v roku 2019, kedy firma zaznamenala stratu 183,5 milióna dolárov. Manažment pri podaní žiadosti SEC informovala, že aj v dohľadnej dobe bude podnikanie vytvárať značné výdavky a prevádzkové straty, keďže rozširuje svoj terapeutický výskum, pričom rozširuje aj svoje produkty a služby.

„Je to fenomenálny deň. Skutočne sa mi páči, že môžeme byť verejnou spoločnosťou, pretože máme silnú spotrebiteľskú značku a ide predovšetkým o to, aby sme čoraz viac angažovali našich zákazníkov,“ uviedla Anne Wojcicki, generálna riaditeľka spoločnosti 23andMe.

Ďalšie novinky o investovaní

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Adobe mieria k svojej najvyššej úrovni po výbornom 2. kvartáli 2021
Ďalší článokPlatforma Fantom – Top 5 výnosových farmien na novej sieti.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno