Vyzývateľ Tesly? Startup na výrobu elektromobilov Rivian vstúpi na burzu tento rok

Ďalšia potenciálna firma, ktorá by mohla ťažiť z rozmachu elektrických vozidiel, bude z nej druhá Tesla?

0
612

Spoločnosť Rivian Automotive je americký startup, ktorý sa zaoberá výrobou elektromobilov, pričom ho podporujú a kryjú mu chrbát také mená ako Amazon či Ford. Podľa najnovších informácií od ľudí, ktorí sú oboznámení s touto situáciou, by mal nový vyzývateľ Tesly ponúknuť svoje akcie verejnosti v septembri s trhovou hodnotou na úrovni cca 50 mld. dolárov. Do septembra však času dosť a predpokladaný vstup na burzu či samotná valuácia by sa dovtedy mohli zmeniť. Je možné, že k IPO môže dôjsť aj neskôr v priebehu roka či začiatkom budúceho roka.

Firma doteraz vyzbierala od súkromných investorov už viac ako 8 mld. dolárov a tí očakávajú, že pick-up a SUV od Rivianu budú mať na americkom trhu dobré výsledky. Ak spoločnosť naozaj dosiahne hodnotu na úrovni 50 mld. dolárov, išlo by o jedno z najdôležitejších vstupov na burzu v tomto roku a taktiež najväčší vstup automobilky od vstupu Tesly v roku 2010. Startup bol ocenený v januárovom kole financovania na 27,6 mld. dolárov, pričom získal 2,65 mld. dolárov od skupiny investorov vedenej skupinou T. Rowe Price Group.

Rivian logo
Logo Rivian, zdroj: Rivian

Rivian by ponukou svojich akcií verejnosti nasledoval ďalších výrobcov elektrických automobilov, keďže v júli minulého roka čínsky startup Li Auto získal pri americkom IPO 1,26 mld. dolárov a ďalšia čínska spoločnosť XPeng v auguste 1,5 mld. dolárov. Ďalšou spoločnosťou, ktorej akcie sú obchodovateľné od roku 2020 je Nikola, ktorej sme sa taktiež venovali v našej analýze.

xtb

Spoločnosť Rivian má relatívne dobré vyhliadky aj vzhľadom na uzavreté partnerstvá, napr. so spomínaným Amazonom má dohodu o výrobe 100 000 elektrických dodávok na mieru do roku 2030. V krátkodobom horizonte obe spoločnosti tvrdia, že prvých 10 tisíc dodávok bude na cestách už v priebehu budúceho roka. Startup plánuje postaviť 3 rôzne modely dodávky, ktoré sú schopné prejsť cca 240 km na jedno nabitie.

Rivian R1T
Model Rivian R1T, zdroj obrázku: Car and Driver

Výroba a predaj debutového spotrebiteľského elektromobilu, modelu R1T, v rámci amerického trhu je naplánovaná na jún a cena by sa mala pohybovať vo výške 75 000 dolárov. Následne Rivian začne s výrobou svojho modelu R1S v auguste, ktorý by mal stáť 77 500 dolárov.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno