Vstup na burzu
Na burze existuje pravidlo, keď sa akciovým trhom darí, vstupuje na burzu väčšie množstvo firiem. To je aj dôvod prečo im v poslednom čase venujeme pomerne veľký priestor. V mnohých prípadoch totiž ide o dôležité spoločnosti a včera oznámil podanie žiadosti o vstup na americkú burzu aj 4. najhodnotnejší startup sveta, čínsky DiDi Chuxing.
Spoločnosť ponúkajúca podobný biznis model ako americký Uber vo svojom podaní uviedla ako svoje obchodné meno názov Xiaoju Kuaizhi. Procesom IPO ju budú sprevádzať banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a JP Morgan Chase, pričom sa očakáva, že by mohla získať trhovú hodnotu niekde v rozmedzí 70 až 100 miliárd dolárov, čím by sa zaradila medzi najcennejšie čínske technologické firmy na trhu. V posledných mesiacoch sa Didi na sekundárnom trhu obchodovala na cenách, ktoré jej dávali približnú hodnotu vo výške 95 miliárd dolárov.
Medzi najväčších súčasných akcionárov Didi patrí japonský konglomerát SoftBank, ale aj technologické spoločnosti Uber či Tencent, keď súhrnne vlastnia až 41% akcií. Manažment zatiaľ neinformoval či budú akcie Didi Chuxing kótované na burze Nasdaq alebo NYSE, ale mali by byť obchodované pod symbolom DIDI.
Z prvej verejnej ponuky akcií by firma mohla získať prostriedky vo výške 8% až 10% z trhovej hodnoty. Nadobudnutý kapitál chce firma použiť na investovanie do nových technológií, rozšírenie svojej prítomnosti na niektorých medzinárodných trhoch a zavedenie nových produktov. Zároveň plánuje svoj debut v západnej Európe ešte tento rok.
Didi Chuxing
Startup bol založený v roku 2012 bývalým zamestnancom spoločnosti Alibaby, ktorý sa roky v Číne stretával s Uberom, až kým sa americká firma v roku 2016 nestiahla z daného trhu a svoje podnikanie nepredala firme Didi. Medzitým svoje portfólio služieb rozšíril a expandoval už do 15 krajín. Dnes prevádzkuje taktiež logistické služby, ktoré umožňujú používateľom rezervovať dodávky s vodičmi na prepravu tovaru v hlavných mestách Číny alebo medzi nimi.
Zároveň sa rovnako ako mnoho ďalších technologických konkurentov začala spoločnosť zaoberať v roku 2016 vývojom vlastných autonómnych elektromobilov s pomocou starších automobilových hráčov. Minulý mesiac oznámila napr. partnerstvo so štátnym výrobcom automobilov Guangzhou Automobile Industry Group. Minulý rok sa Didi podarilo spustiť samoriadiacu „robotaxi“ službu v Šanghaji.
V roku 2020 podnik zaznamenal tržby na úrovni 21,6 miliárd dolárov a čistú stratu 1,6 miliardy dolárov. V prvom štvrťroku tohto roka, keď sa Čína spamätala z pandémie, sa však jeho príjmy z predchádzajúceho roka viac ako zdvojnásobili a dosiahli hodnotu 6,4 miliardy dolárov, pričom taktiež dokázal vytvoriť zisk 837 miliónov dolárov. Pre porovnanie, Uber vykázal v roku 2020 celoročné príjmy vo výške 11,14 miliárd dolárov a stratu 6,77 miliárd dolárov.
Hoci sa v posledných rokoch v odvetví zdieľania jázd objavilo niekoľko súperov, podľa spoločnosti Daxue Consulting si Didi zachováva drvivú dominanciu na rastúcom čínskom trhu, ktorý by mohol do roku 2023 dosiahnuť hodnotu 99,5 miliárd dolárov. V roku 2019 bola jeho hodnota iba 53,5 miliardy dolárov.
V minulosti si musel čínsky startup taktiež prejsť ťažkými obdobiami, keďže v roku 2018 vyvolalo verejné pohoršenie zavraždenie 2 cestujúcich vodičmi Didi. To viedlo k hromadnému mazaniu aplikácií. Od tej doby firma pracuje taktiež na vývoji nových bezpečnostných postupov pre ochranu zákazníkov, ale aj vodičov. Vedenie spoločnosti označilo túto udalosť ako najtemnejší deň v histórii podniku.
Stretnú sa akcie Didi Chixung s entuziazmom?
Napriek vysokému potenciálu ostáva otázkou či sa akcie Didi Chuxing stretnú s entuziazmom. Ako sme spomínali v mnohých predošlých článkoch, v súčasnosti čínske akcie trpia kvôli zvýšenému protimonopolnému boju zo strany domácich regulačných úradov, ktoré obmedzujú nespútaný rozmach technologických firiem.
K vyšším tlakom sa pridalo navyše aj USA, keďže od čínskych spoločností vyžaduje, aby boli ich účtovne závierky spracované podľa ich účtovných pravidiel, ináč budú vyradené z burzy. Zároveň musia predložiť informácie o zamestnancoch a majiteľoch, ktorí sú napojení na čínsku vládu z obavy špehovania.
Z týchto dôvodov sú aktuálne akcie spoločností Alibaba, Tencent, JD.com, Meituan, iQiyi či Baidu v poklese o minimálne 20% od svojej najvyššej hodnoty. Spomínaný boj čínskych úradov neobišiel ani samotnú firmu Didi Chuxing, keď inkasovala pokutu za porušovanie antimonopolných pravidiel.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania