Vstup na burzu Affirm Holdings, od dnes bude možné nakupovať akcie

Vstup na burzu spoločnosti Affirm Holdings patrí medzi najočakávanejšie tohto roka. Akcie tejto raketovo rastúcej firmy sa budú môcť obchodovať na burze od dnes.

0
627

Affirm Holdings založil v roku 2012 Max Levchin, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov spoločnosti PayPal. Firma so sídlom v San Franciscu buduje platformu pre digitálny a mobilný obchod a poskytuje pôžičky na splátky online nakupujúcim. Včera pri svojej prvej verejnej ponuke akcií získala kapitál nad rámec očakávaní v hodnote 1,2 mld. dolárov. Tento vstup na burzu sme taktiež zaradili do nášho minulotýždňového článku 10 najočakávanejších IPO v roku 2021.

Podľa dnešného vyhlásenia, Affirm predala plánovaných 24,6 mil. akcií za $49, čím prekonala očakávania, ktoré boli pôvodne v rozpätí cien $33-38 a neskôr $41-44 za akciu. Fintech spoločnosť tak k dnešnému dňu dosiahla trhovú hodnotu 11,9 mld. dolárov. Najväčším akcionárom podniku je zakladateľ Max Levchin a medzi ďalších veľkých akcionárov patria Jasmine Ventures, GIC Pte, Khosla Ventures, Founders Fund, Lightspeed Venture Partners či kanadská technologická spoločnosť Shopify.

Z dokumentov, ktoré boli podané pri IPO vyplýva, že platformu Affirm Holdings aktuálne využíva viac ako 6 500 obchodníkov. Firma za tretí štvrťrok zaznamenala čistú stratu 15 mil. dolárov a výnosy na úrovni 174 mil. dolárov, v porovnaní s čistou stratou 31 mil. a príjmami 88 mil. za rovnaký kvartál v minulom roku. To predstavuje výrazne zlepšenie pri oboch kľúčových ukazovateľoch.

xtb
Vstup na burzu
Zdroj: Finance Yahoo

Najdôležitejšieho obchodného partnera Affirm predstavuje investormi obľúbená spoločnosť Peloton Interactive, ktorá sa podieľala na na trojmesačných výnosoch najvýraznejšie – 30%. Celkovo top 10 zákazníkov predstavuje až 37% príjmov spoločnosti čo môže predstavovať riziko, že ak by firma stratila jedného z týchto top obchodníkov, výrazne by sa to dotklo jej hospodárenia.

Vstup na burzu tohto rastového podniku sprevádzali investičné banky ako Morgan Stanley, Goldman Sachs a Allen & Co. Očakáva sa, že s akciami spoločnosti sa začne obchodovať v stredu na burze Nasdaq pod symbolom AFRM.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno