Vstup na burzu

Akcie Squarespace absolvovali svoj obchodný debut na akciovej burze NYSE v stredu a klesli hlboko pod úroveň, na ktorú boli ocenené počas posledného kola fundraisingu. Spoločnosť sa začala obchodovať na cene $48 za akciu prostredníctvom priameho výpisu, čo je metóda zverejňovania, ktorá obchádza tradičné počiatočné verejné ponuky. Nakoniec sa však cena prepadla až na hodnotu $43,65, čo značí pokles o -9,06%.

V záznamoch manažment uviedol, že v marci získal prostredníctvom súkromného predaja akcií zhruba 300 miliónov dolárov, pričom ich cena bola na úrovni $68,42 za akciu, čo je vysoko nad cenovou úrovňou, na ktorej sa obchodovali akcie Squarespace pri debute na burze. Na konci svojho prvého dňa ocenil akciový trh firmu na 5,9 miliardy dolárov. Včera sa už cena akcií vyšvihla o +14,25% vyššie na cenu $49,87.

Squarespace (SQSP)

Squarespace poskytuje služby, ktoré umožňujú podnikom a spotrebiteľom vytvárať webové stránky. Predáva tiež nástroje pre e-shopy vrátane tých, ktoré majú pomôcť používateľom zvýšiť predaj, zlepšiť obsah a riadiť vzťahy so zákazníkmi prostredníctvom e-mailových kampaní a marketingových úloh. Medzi hlavné produkty spoločnosti patrí tiež Tock, softvérový systém na vybavovanie rezervácií a súvisiacich záležitostí v reštauráciách a iných pohostinských podnikoch.

Akcie Squarespace
Zdroj obrázku: SQSP Circle

V minulom roku dosiahol Squarespace podľa prospektu so zoznamom príjmy vo výške 621,2 milióna dolárov, čo predstavuje 28%-ný nárast oproti 484,8 miliónom dolárov v roku 2019. Čistý zisk medziročne klesol takmer o polovicu na 30,6 milióna dolárov po tom čo firma utrácal a viac na marketing, predaj či výskum a vývoj, pretože spoločnosť utratila viac za marketing a súvisiace úsilie o predaj, ako aj za výskum a vývoj. V tomto roku Squarespace očakáva príjmy vo výške najmenej 764 miliónov dolárov.

Vedenie podniku v prospektoch pri vstupe na burzu tiež uviedlo, že jej adresný trh má hodnotu viac ako 150 miliárd dolárov. Firemná platforma na trhu bojuje najmä s u nás určite známejším WordPressom. Medzi hlavných konkurentov Squarespace patria tiež spoločnosti GoDaddy alebo Shopify.

Ďaľsie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAmerický kongresman T0M EMMER vytvára daňový prístav kryptomien
Ďalší článokSú čisté energie v bubline?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno