Vstup na burzu


Včera debutovali na burze akcie spoločnosti Vimeo, ktorá bola vyčlenená z materskej firmy IAC Interactive. Nevydarený debut, pri ktorom akcie Vimeo poklesli o -12,85% a uzavreli prvý deň na cene $52,08 prichádza v čase, kedy vstupuje na akciový trh rekordný počet spoločností či už prostredníctvom špeciálnej akvizície (SPAC), IPO alebo priameho výpisu. Akcie známej online video platformy sa obchodujú na burze Nasdaq so skratkou VMEO. Aktuálna trhová hodnota firmy je na úrovni 8 miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti, Anjali Sud, plánuje využiť získané prostriedky z ponuky akcií na nové akvizície menších podnikov a ďalšie investície.

„Za posledných pár rokov sme uskutočnili niekoľko akvizícií, všetko od živého vysielania až po tvorbu videa založeného na umelej inteligencii. To všetko sme následne integrovali do platformy Vimeo,“ uviedol Sud pre Yahoo Finance Live. „Takže aj naďalej sa budeme pozerať a vyhľadávať na možností ďalších fúzií či akvizícií a to všetko od nových technológií, inštitucionálnych znalostí, duševného vlastníctva, ktoré zatiaľ nemáme, až po neuveriteľné tímy a talenty. Fúzie a akvizície sme vždy používali ako ďalšiu rastovú páku a budeme to tak robiť naďalej, ak to má zmysel.“

Vimeo

Spoločnosť Vimeo bola založená v roku 2004 a dnes prevádzkuje online video platformu, ktorá konkuruje napríklad službe Youtube od Alphabetu. Prostredníctvom platformy môžu používatelia nahrávať, zdieľať a sledovať videá a to aj v reálnom čase. Služba poskytuje tvorcom tiež podporné služby ako marketing, analytiku, hosting a ďalšie riešenia pre správu účtu.

Firma uvádza, že má aktuálne viac ako 200 miliónov používateľov a 1,6 milióna platených predplatiteľov z viac ako 190 krajín, pričom každý deň je na platforme uverejnených zhruba 350 000 nových videí. Celkový počet prehratí videí mal prekonať úroveň 100 miliárd. Akcie Vimeo

Akcie Vimeo, videoplatforma konkurujúca Youtube
Platforma Vimeo, zdroj obrázku: Tubefilter

Vimeo v prvom štvrťroku tohto roka zaznamenalo 57%-ný rast výnosov, z 57 miliónov na 89,4 miliónov dolárov, keďže firmy počas pandémie investovali značné prostriedky do profesionálnych video nástrojov či už pre marketing alebo iné účely. Upravený prevádzkový zisk dosiahol výšku 1,8 milióna dolárov. Ide tak o tretí kvartál v rade, ktorý bol v zelených číslach na základe tejto metriky. Čistý zisk bol na úrovni 3,3 milióna dolárov.

Akcie Vimeo však pri debute napriek tomu poklesli, keď manažment informoval potenciálnych investorov, že v ďalšom zvyšku roka by mohlol byť podnik nerentabilný kvôli zvýšeným výdavkom na kľúčové investície. „Vidíme vysoký dopyt po našich produktoch, takže sa snažíme získať viac povedomia o našej ponuke,“ uviedol Sud v súvislosti s investičnými plánmi spoločnosti na tento rok. Akcie Vimeo

Ďalšie spoločnosti, ktoré nedávno vstúpili na burzu

Do týchto 3 firiem, ktoré nedávno vstúpili na burzu investovala Cathie Wood
Akcie Applovin klesli o 18,5% pri svojom debute
Akcie Coursera stúpli v prvý deň obchodovania na burze o 36%
Akcie UiPath vzrástli v prvý deň obchodovania o 23%
Akcie Squarespace po nevydarenom debute včera v pluse o 14%
Akcie Bumble pri vstupe na burzu vystrelili o 63% nahor
Vstup na burzu Affirm Holdings, od dnes bude možné nakupovať akcie
Akcie Honest, firmy Jessicy Alba bude možné obchodovať už dnes
Jeden z najhodnotnejších startupov sveta – Grab vstúpi na burzu cez SPAC
Hodnota Coinbase na úrovni $68 miliárd pred vstupom na burzu
Kyberbezpečnostná spoločnosť Darktrace vstúpi na londýnsku burzu
Vyzývateľ Tesly? Startup na výrobu elektromobilov Rivian vstúpi na burzu tento rok

xtb
Predchádzajúci článokNajväčšie riziko bitcoinu ? Jeho úspech tvrdí Ray Dalio.
Ďalší článokAkcie Ford najvyššie od roku 2016 po predstavení agresívnej stratégie v oblasti elektromobility
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno