Hodnota Coinbase na úrovni $68 miliárd pred vstupom na burzu

Trhová hodnota kryptomenovej burzy by mohla zatieniť i tie najznámejšie a najväčšie akciové burzy na svete.

0
687

Vstup na burzu

Coinbase Global, najväčšia americká kryptomenová burza, v stredu uviedla, že nedávne transakcie uskutočnené na súkromnom trhu ocenili spoločnosť tento rok na zhruba 68 miliárd dolárov pred plánovaným vstupom na akciový trh. Ponuku akcií Coinbase sme avizovali ešte začiatkom roka a zaradili sme ju medzie tie najočakávanejšie vstupy na burzu v súčasnom roku.

Do očí bijúce ocenenie vzhľadom na to ako sa vnímaná hodnota Coinbase v priebehu roka zvýšila za relatívne krátky čas. Podľa dátovej platformy PitchBook bola spoločnosť počas svojho posledného súkromného financovania v októbri 2018 ohodnotená na úroveň viac ako 8 miliárd dolárov. Prudký nárast možno spájať s rastúcou cenou kryptomeny Bitcoin, zvýšeným obchodovaním digitálnych mien ako aj čoraz vyššou akceptáciou alternatívnych platidiel.

Zatienenie tých najväčších búrz

Implicitné ocenenie spoločnosti Coinbase zatieni aj ocenenie tých najvýznamnejších búrz ako Intercontinental Exchange (ICE -materská spoločnosť NYSE), Nasdaq, Londýnska burza cenných papierov a chýba jej iba 4 miliardy dolárov od operátora termínových búrz CME Group. Posledné ocenenie spoločnosti Coinbase predstavuje takmer 53-násobok jej tržieb za rok 2020 (P/S). Pre porovnanie, podľa Refinitiv Data sa ICE v súčasnosti obchoduje s ukazovateľom P/S na úrovni 10,67.

xtb
Platforma Coinbase, zdroj obrázku: coinbase.com

Úspešný vstup na burzu spoločnosti Coinbase, ktorej obchodná činnosť je primárne zameraná na digitálne meny, by predstavoval významný míľnik pre zástancov kryptomien, keďže napriek čoraz širšej akceptácií ich najväčší investori ako aj regulačné orgány naďalej odmietajú.

Coinbase

Aktuálne má platforma viac ako 43 miliónov aktívnych používateľov vo viac ako 100 krajinách. Manažment v poslednom podaní neuviedla, či získala súhlas od regulačných orgánov, ktoré by jej umožnili obchodovať s kryptomenami, ktoré boli v USA klasifikované ako cenné papiere.

Potenciálna prvá verejná ponuka akcií podniku so sídlom v San Franciscu prichádza v čase kedy cena Bitcoinu prekonáva svoje historické maximá. V sobotu najznámejšia kryptomena dosiahla rekordné maximum na úrovni 61 781,83 dolárov. Cenu digitálnej meny poslali následne nižšie správy o plánoch Indie na úplný zákaz kryptomien.

Správa podaná regulátorom z minulého mesiaca poskytla prvý podrobný pohľad na financie spoločnosti prevádzkujúcej najväčšiu kryptomenovú burzu od jej založenia v roku 2012. Správa ukázala, že minulý rok prudko vzrástla a dostala sa do zelených čísel na čo mal významný vplyv práve rýchly nárast Bitcoinu. Podľa dokumentov plánuje firma ponúknuť na akciovom trhu zhruba 114,9 milióna akcií.

Bitcoin bude atakovať 115 000 USD, tvrdí zakladateľ Pantera Capital

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno