Jeden z najhodnotnejších startupov sveta – Grab vstúpi na burzu cez SPAC

Singapurský startup, ktorého hodnota sa odhaduje na 40 miliárd dolárov, vstúpi na akciovú burzu prostredníctvom najväčšej SPAC transakcie v histórií.

0
305

Vstup na burzu Grab

V posledných mesiacoch sa roztrhlo vrece s firmami, ktoré vstupujú na akciové trhy. Ďalším podnikom, ktorý zverejnil takýto plán je Grab Holdings, ktorý uviedol, že jeho akcie budú obchodované na americkej burze Nasdaq a vstup sa neuskutoční prostredníctvom klasického IPO, ale cez špeciálnu akvizičnú spoločnosť (SPAC).

Vďaka transakcii by mal Grab získať trhovú hodnotu 39,6 miliárd dolárov a pôjde o vôbec najväčší vstup na burzu cez SPAC v histórií a tiež o najväčší predaj akcií spoločnosti z juhovýchodnej Ázie na americkom trhu. V prípade, že neviete čo predstavuje SPAC, odporúčame prečítať si náš článok na túto tému.

K zlúčeniu dôjde so SPAC spoločnosťou Altimeter Growth v júli tohto roka a jeho súčasťou je taktiež plánované získanie finančných prostriedkov vo výške viac ako 4 miliárd dolárov. Grab môže tieto prostriedky získať prostredníctvom financovania PIPE, ktoré je typické pre SPAC transakcie a predstavuje možnosť súkromných investícií do verejného kapitálu, avšak maximálne do výšky 4,5 miliardy dolárov.

xtb

Spoločnosť Altimeter Capital, ktorá má spravovaných 16 miliárd dolárov, vedie kolo financovania PIPE s investíciou 750 miliónov dolárov. Ďalšími investormi sú firmy BlackRock, Counterpoint Global od Morgan Stanley a T. Rowe Price Associates či Temasek.

Grab vstup na burzu
Zdroj obrázku: Data Driver

Podnikanie Grab

Firma bola založená v roku 2012 a na trhu debutovala so službou zdieľaných jázd typu Uber či Bolt v juhovýchodnej Ázii, avšak časom sa vyvinula na jednotnú platformu, ktorá poskytuje celý rad služieb. Grab dnes okrem spomínanej služby zdieľaných jázd poskytuje taktiež donáškovú službu potravín a jedla, služby v oblasti digitálnych platieb a poistné produkty. Medzi jeho najlepších investorov patrí SoftBank Vision Fund, Uber Technologies a čínsky startup Didi Chuxing.

Aplikáciu spoločnosti má stiahnutú zhruba 214 miliónov ľudí v ôsmich krajinách juhovýchodnej Ázie a pandémia urýchlila adopciu jej služieb najmä na rozvojových trhoch. V minulom roku spoločnosť zaznamenala stratu vo výške 0,8 miliárd dolárov na báze EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou) a výnosy na úrovni 1,6 miliardy dolárov.

Manažment očakáva v ďalších rokoch rýchly rast, ktorý by mal dosahovať priemerné ročné tempo 40%. V roku 2023 by sa mali tržby podniku vyšplhať na 4,5 miliardy dolárov a EBITDA by malo dosiahnuť hodnotu 500 miliónov dolárov. Firma nedávno uviedla, že jej podnikanie so zdieľanou jazdou sa stalo ziskovým na báze EBITDA na všetkých trhoch, na ktorých pôsobí a jeho doručovateľské služby boli ziskové v piatich zo šiestich krajín, kde je prítomná.

Slovo manažmentu

Anthony Tan, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Grab, uviedol: „Sme nesmierne hrdí, že môžeme reprezentovať juhovýchodnú Áziu na globálnych verejných trhoch. Toto je míľnik na našej ceste k otvoreniu prístupu pre všetkých, ktorí majú úžitok z digitálnej ekonomiky. To je ešte dôležitejšie, keď sa náš región spamätáva z pandémie. Aj pre nás to bolo veľmi náročné, ale nesmierne nás to naučilo o odolnosti nášho podnikania. Naša diverzifikovaná stratégia superapp pomohla našim partnerom – vodičom, otočiť sa k donáškam a umožnila nám dosiahnuť rast a zároveň zvýšiť ziskovosť. Keď sa staneme verejne obchodovanou spoločnosťou, budeme ešte viac pracovať na vytvorení ekonomického postavenia pre naše komunity, pretože keď bude mať úspech juhovýchodná Ázia, bude mať úspech aj Grab.“

Brad Gerstner, zakladateľ a CEO spoločnosti Altimeter, poznamenal: „Grab ako jedna z najväčších a najrýchlejšie rastúcich internetových spoločností na svete pripravuje digitálnu cestu vpred pre 670 miliónov občanov juhovýchodnej Ázie. Sme nadšení, že spoločnosť Grab si vybrala Altimeter Capital Markets ako svojho partnera pre vstup na burzu a ešte viac nás teší, že sa staneme významným dlhodobým akcionárom tejto inovatívnej spoločnosti.“ Grab vstúpi na burzu cez SPAC

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno