Vstup na burzu

Akcie Honest, spoločnosti a populárnej značky s produktmi osobnej starostlivosti, ktorú spolu založila herečka Jessica Alba, bude možné obchodovať na akciovom trhu už dnes pod skratkou HNST. Akcionári podniku počas počiatočnej verejnej ponuky (IPO) predali zhruba 25,8 milióna akcií, ktoré boli obchodované s priemernou cenou 16 dolárov. Firma tak vyzbierala od investorov 413 miliónov dolárov.

Táto cena akcií dáva spoločnosti trhovú hodnotu približne 1,45 miliárd dolárov a pri zarátaní opcií, obmedzených akcií a akcií pre zamestnancov táto hodnota stúpa na viac ako 1,7 miliardy dolárov. Tá si v minulosti prešla siedmimi kolami súkromného financovania, pri ktorých získala 503 miliónov dolárov.

Honest

Spoločnosť Honest, ktorá bola založená v roku 2011, sa za dekádu rozrástla na národnú značku a uzavrela partnerstvá s najväčšími americkými maloobchodmi ako Target či Amazon. Jej špecializácia sú predovšetkým detské výrobky, ako sú plienky a obrúsky, ktoré tvorili 63% z posledného ročného predaja. Firma produkuje tiež čistiace potreby pre domácnosť a predmety osobnej starostlivosti.

Akcie Honest IPO - Jessica Alba
Akcie Honest IPO – zdroj obrázku: Honest

Jessica Alba sa v minulosti vyjadrila, že v mladosti trpela viacerými alergiami a astmou, pričom v obchodoch neboli dostupné produkty s menším počtom škodlivých chemikálií. Práve túto medzeru na trhu sa pri zakladaní Honest pokúsila známa herečka vyplniť.

Rýchly rast a následné problémy

Spoločnosť si poctivo budovala dôveru u zákazníkov a tí jej ju vracali svojimi nákupmi. Hneď v prvom roku firma zaznamenala tržby vo výške 12 mil. dolárov, do roku 2014 sa znásobili viac ako desaťnásobne na hodnotu 150 mil. a postupne sa vyšplhali na 300 miliónov dolárov v roku 2016, avšak v tom istom roku sa začalo vyšetrovanie, ktorého výsledkom bolo súdne rozhodnutie hovoriace, že niektoré výrobky značky Honest obsahujú agresívnu chemikáliu, ktorej sa zaviazala vyhnúť. V ďalšom roku sa predaje firmy prepadli.

Spoločnosť zaplatila za urovnanie sporu 7,35 milióna dolárov, pričom sa dopustila nesprávneho označovania prísad v niektorých výrobkoch ako prírodných, rastlinných alebo chemických látok. Táto udalosť znamenala, že populárna značka stratila dôveru mnoho zákazníkov a jej ďalší rast výrazne spomalil.

V poslednom čase sa firma Jessicy Alba vracia k rastu, keď minulom roku podnik vygeneroval tržby vo výške približne 301 miliónov dolárov, čo je oproti roku 2019 nárast o +28%. Čistá strata bola na úrovni 14,5 milióna dolárov. Akcie Honest

Ďalšie novinky

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAnalýza – kryptomena Cardano, predikcia ceny na rok 2021
Ďalší článokAkcie Etsy sa prepadli o 12%, boom spôsobený pandémiou končí
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno