Rozmach investovania

Investovanie zažíva v posledných rokoch obrovský rozmach. Investičné fondy, maklérske spoločnosti a investičné platformy zaznamenali rekordný nárast prakticky vo všetkých ukazovateľoch. Teraz však prichádza čistka. Na trh prišlo veľa horúcich peňazí a počas niekoľkých posledných ťažkých mesiacov trh aj opustilo, často s citeľnou stratou. Potom sú tu dlhodobejší investori, ktorí majú horizont niekoľkých rokov, a ak vstúpili na trh nedávno, pravdepodobne tiež čelia určitým priebežným stratám. V nasledujúcom texte sa pozrieme na to, ako môžete ľahko znížiť svoju priebežnú stratu až o 20 % alebo zvýšiť svoje potenciálne priebežné zisky až o 20 %.

Podielové (investičné) fondy alebo ETF fondy?

Významná väčšina kapitálu sa stále investuje prostredníctvom tradičných investičných fondov. Tieto tradičné fondy sa vyznačujú týmito znakmi:

  • O správu investícií sa stará profesionálny portfólio manažér (alebo skupina), investor nemusí byť nijako aktívny.
  • Manažéri fondov sú vo všeobecnosti opatrnejší, a čo je dôležitejšie, nechcú stratiť výrazne viac, ako je priemer trhu.
  • Podľa všetkých dostupných štatistík prevažná väčšina aktívne riadených fondov nedosahuje výnosy nad priemerom trhu.
  • Táto správa fondu sa zvyčajne účtuje v rozmedzí od 1 % do 2,5 %, v priemere 1,5 % z kapitálu ročne, vrátane stratových rokov, čo prehlbuje trhovú stratu.

Zastavme sa pri poslednom bode, ktorý vlastne definuje nákladnosť samotnej investície. Ak sa priemerný výnos akcií dlhodobo pohybuje medzi 6 % a 9 % a každý rok sa hodnota vašej investície zníži o 1,5 % z tejto hodnoty, v tabuľke nižšie vidíte, že v dlhodobom horizonte existujú skutočne obrovské rozdiely.

ScenárPočiatočný vstupMesačný vkladPriemerný výnosRočný poplatokHorizontKonečná hodnota
A4000808,0 %0 %20 rokov63 000
B4000808,0 %1,5 %20 rokov52 000
C4000808,0 %0,2 %20 rokov61 000
Zdroj: vlastné výpočty

Efekt zloženého úročenia, ktorý vlastne reinvestuje dosiahnuté zisky, spôsobuje, že akékoľvek zvýšenie nákladov sa dramaticky zapíše do konečnej hodnoty investície. Scenár A simuluje priemerné výnosy počas 20 rokov bez akýchkoľvek poplatkov. Na druhej strane scenár B simuluje výnosy s priemerným poplatkom 1,5 %. Tu vidíme rozdiel oproti predchádzajúcemu scenáru 11 000 € v horizonte 20 rokov. Na tomto mieste je potrebné zopakovať, že prevažná väčšina aktívne riadených fondov nedosahuje vyššie výnosy, ako je priemer trhu (zvyčajne dosahujú výrazne nižšie výnosy). Napokon scenár C ukazuje pasívny nízkonákladový fond s poplatkom 0,2 % ročne, ktorý takmer dokonale kopíruje akciový trh reprezentovaný akciovým indexom. Pod týmito nízkonákladovými fondmi rozumieme ETF – Exchange Traded Funds.

Pre ETF fondy je charakteristické:

  • Nie sú aktívne riadené, len vo všeobecnosti kopírujú daný akciový index alebo inú definovanú skupinu akciových titulov.
  • Mimoriadne nízke náklady na správu fondu – zvyčajne menej ako 0,2 %, ale niektoré až 0,07 %.
  • K preceneniu fondov (a teda aj vašej investície) dochádza pri každom obchodovaní s ETF na burze.
  • Vyžaduje si aktívny prístup zo strany investora
image 2

A tu sa opäť zastavíme pri poslednom bode. Na rozdiel od tradičných investičných alebo podielových fondov, kde sa o svoje investície nemusíte starať, pri ETF sa musíte naučiť aspoň dôležité základy fungovania ETF. Zároveň, ak plánujete investovať pravidelne s mesačnými alebo aspoň štvrťročnými vkladmi, musíte vždy aktívne nakupovať daný ETF. V moderných investičných aplikáciách, ako je xStation alebo xStation mobile, trvá celý proces maximálne niekoľko minút, ale skúsenejším používateľom aj niekoľko desiatok sekúnd. Je potom na rozhodnutí každého investora, do akej miery chce naplniť tradičné príslovie „bez práce nie sú koláče“, a teda aký výnos je ochotný odovzdať investičnému fondu za to, čo dnes dokáže spravovať zväčša sám. Ako sme videli v scenároch vyššie, tento rozdiel medzi tradičným fondom a ETF môže byť v tisícoch eúr, ak sa pozeráme na dlhý investičný horizont.

Posledný výpočet na zamyslenie!

Konečná hodnota scenára B (fond)52000
Konečná hodnota scenára C (ETF)61000
Rozdiel9700
Počet mesačných operácií (za 20 rokov)240 (12 x 20 rokov)
Priemerný dodatočný mesačný zisk40
Zdroj: vlastné výpočty

Z uvedenej tabuľky vyplýva, že v prípade nízkonákladových ETF možno za 20 rokov očakávať dodatočný výnos vo výške takmer 9700 €. Tento dodatočný výnos si však vyžaduje, aby ste každý mesiac aktívne nakupovali ETF na svojom investičnom účte. Posledný riadok tabuľky ukazuje, o koľko viac zarobíte každý mesiac, ak budete dôsledne aktívne nakupovať ETF sledujúce priemerný akciový trh každý mesiac počas 20 rokov. Inými slovami, ak každý mesiac venujete jednu minútu svojho času zadávaniu nákupov ETF do svojej investičnej platformy, v dlhodobom horizonte získate za jednu minútu svojho času a pozornosti každý mesiac ďalších 40 € . To je takmer 9700 € za 20 rokov. Na druhej strane, ak svoje investície odovzdáte tradičným fondom, odovzdáte tento dodatočný zisk správcom fondov a ušetríte si minútu práce každý mesiac.

Viac informácií o fungovaní ETF na stiahnutie zadarmo >> Najobľúbenejšie ETF na XTB


V súvislosti s touto témou odporúčame tiež prečítať si náš článok na tému ETF fondov a jednotlivé články, v ktorých sme sa venovali určitým ETF fondom z vybraných oblastí:

xtb
xtb
Predchádzajúci článokXTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho najnovšieho globálneho ambasádora
Ďalší článokVstup na burzu cez SPAC. Čo je to a aké prináša výhody?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno