Problémy na bankovom trhu

Posledné 2 mesiace sú na bankovom trhu poriadne rušné. Krach Silicon Valley BankSignature Bank, Credit Suisse a veľké problémy Charles Schwab a švajčiarskej Credit Suisse vyvolali na trhoch veľkú dávku neistoty. Tá sa však ale postupne upokojila, pretože trhy uverili tomu, že by sa problémy šíriť nemali a odvetvie zostáva zdravé. Ľudí o tom upokojoval aj samotný Warren Buffett, ktorý tvrdil, že o svoje peniaze na vkladoch nikto nepríde, hoci pripúsťal, že niektoré problémové banky ešte krachnúť môžu. A tak sa aj stalo.

Krach First Republic

V pondelok ráno spoločnosť JPMorgan Chase oznámila, že sa dohodla na prevzatí First Republic, ktorá čelila v posledných týžňoch masívnemu odlivu vkladov. First Republic tak nepomohol ani spoločný záchranný krok najväčších amerických bánk, ktoré do nej vložili 30 miliárd USD. Táto transakcia spraví najväčšiu svetovú banku podľa aktív ešte väčšou bankou, čo vyvoláva polemiky, či je dobré, aby v systéme fungovali tak obrovské banky, ale zároveň prevzatie minimalizuje škody na garančnom fonde Federal Deposit Insurance.

first republic bank

First Republic sa špecializovala na privátne bankovníctvo, najmä na firmy rizikového kapitálu. Problémom je, že výšky vkladov sú v USA poistené do výšky 250 000 USD. Keďže väčšinu klientov banky tvorili majetnejší ľudia s vyššími vkladmi presahujúcimi rámec poistenia, stala sa First Republic rovnako ako Silicon Valley Bank náchylnou na problémy v prípade nedôvery. V roku 2020 bola First Republic 14. najväčšia banka v USA s 80 pobočkami v 7 štátoch.

Banka sa dostala pod tlak po tom, čo Fed zvýšil úrokové sadzby v boji proti inflácii. Kvôli tomu sa znížila hodnota dlhopisov, ktoré banka kupovala, keď boli sadzby nízke. Medzitým klienti vyberali svoje vklady, čiastočne z dôvodu hľadnaia lepších výnosov a potom v strachu, keď sa šírili obavy o zdravie banky. Banka sa tak ocitla bez dostatočného kapitálu.

Koniec problémov?

Pád First Republic je druhým najväčším krachom banky v histórii USA a ide o štvrtú regionálnu banku, ktorej zlyhala od začiatku marca. Paradoxne viacerí predstavitelia vlády USA, ako aj generálny riaditeľ JPMorgan veria, že krach First Republic môže znamenať koniec problémov na bankovom trhu.

„Blíži sa to ku koncu a dúfajme, že to pomôže všetko stabilizovať,“ povedal CEO JPMorgan Jamie Dimon. Regionálne banky, ktoré v posledných týždňoch oznámili výsledky za prvý štvrťrok, „v skutočnosti mali celkom dobré výsledky,“ oznámil a dodal, že „americký bankový systém je mimoriadne zdravý.“

JPMorgan ako víťaz?

JPMorgan prevzatím First Republic získala približne 173 miliárd USD z pôžičiek regionálnej banky, 30 miliárd USD cenných papierov a 92 miliárd USD vo vkladoch. JPMorgan a FDIC (regulačný orgán zodpovedný za dohľad nad poistením bankových vkladov) súhlasili s tým, že sa podelia o bremeno strát, ako aj akékoľvek vymáhanie, na rodinné a komerčné pôžičky firmy, uviedla agentúra vo vyhlásení.

image

Napriek tomu, že JPMorgan bude musieť niesť aj spomínané bremeno strát, získa aj cenné aktíva a stane sa opäť väčšou bankou. To sa mnohým účastníkom trhu nepáči. „Zlyhanie First Republic Bank ukazuje, ako deregulácia ešte viac zhoršila problém príliš veľkých na to, aby padli,“ uviedla americká senátorka Elizabeth Warrenová na Twitteri. „Banku pod slabým dohľadom chytila ešte väčšia banka – v konečnom dôsledku budú na háku daňoví poplatníci. Kongres musí urobiť veľké reformy, aby napravil nefunkčný bankový systém.“

FDIC ale súhlasila s transakciou, pretože spoločnosť bola podľa dostupných informácií jediným uchádzačom, ktorý ponúkol, že prevezme celú problémovú banku. Konkurenčné ponuky chceli First Republic rozdeliť medzi viacero bánk, ale tkýto krok by stáli FDIC o niekoľko miliárd USD viac z jeho poistného fondu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokÚspešný hedžový fond varuje pred výpredajom akcií rozvojových trhov
Ďalší článokBritánia odmietla najväčšiu hernú akvizíciu v histórií, aké možnosti má teraz Microsoft?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno