BlackRock zníži poplatky na vybraných ETF fondoch takmer na nulu

0
584

BlackRock

BlackRock je jedným z najväčších správcov aktív na svete, pričom manažované aktíva dosahovali úroveň 8,68 biliónov dolárov vo na konci roka 2020. Zároveň je najväčší svetový emitent fondov obchodovaných na burze a včera vyšla správa, že manažment sa rozhodol znížiť mieru výdavkov deviatich ETF fondov iShares Morningstar na úroveň medzi 0,03% až 0,06%. To je významný pokles oproti predchádzajúcim poplatkom, ktoré sa pohybovali medzi 0,25% a 0,30%. Tieto fondy, ktoré investujú do spoločností podľa rôznych stratégií, ako je napr. veľkosť podniku, miera rastu spoločností alebo štýl investovania momentálne sledujú akciové indexy Morningstar Broad Style Indexes, ktoré boli uvedené na trh v januári.

Poplatky sa ukázali ako rozhodujúce bojisko o zákazníka v rýchlo sa rozvíjajúcom priemysle ETF fondov, ktorý má hodnotu 6 biliónov dolárov. A práve zintenzívňujúca sa konkurencia prinútila niektoré z najväčších fondov znížiť náklady na minimálne úrovne, aby prilákali investorov. Najväčším súperom BlackRocku je skupina Vanguard Group, avšak v tomto odvetví sa čoraz viac presadzujú i niektoré nové mená, ktoré sa špecializujú iba na jednu oblasť, ako napríklad Ark Investment Management od Cathie Woodovej, ktorej fondy sú extrémne agresívne, čo v súčasnom období expanzie prináša investorom obrovské výnosy a fondom zasa ďalší kapitál a popularitu.

Spoločnosti Ark Investment Management sme sa tiež venovali v našom minulotýždňovom článku Do týchto 3 firiem, ktoré nedávno vstúpili na burzu investovala Cathie Wood.

xtb
akcie BlackRock
Zdroj obrázku: Fortune

Odhodlanie ostať jednotkou na trhu

Rozhodnutie o znížení poplatkov odráža odhodlanie spoločnosti byť popredným poskytovateľom ETF vo všetkých segmentoch priemyslu. Ešte v júni BlackRock znížil mieru výdavkov svojho najväčšieho fondu spravujúceho 258 miliárd dolárov – iShares Core S&P 500 ETF na 0,03%, aby sa vyrovnal konkurenčnému produktu spoločnosti Vanguard.

„Chceli sme byť neuveriteľne konkurencieschopní na trhu pre kupujúceho, ktorý je zameraný na náklady,“ uviedol riaditeľ iShares Americas Armando Senra v telefonickom rozhovore pre Bloomberg.

Pred znížením poplatkov boli ETF fondy v od BlackRock pomerne drahé v porovnaní s ostatnými emitentmi. Najväčšie ETF, ktoré si prešlo „zlacnením“, rastový fond iShares Morningstar Growth ETF, predtým známy aj ako iShares Morningstar Large-Cap Growth ETF manažuje 2,3 miliárd dolárov a jeho miera výdavkov klesla z 0,25% na 0,04%. Tým sa fond z hľadiska poplatkov dorovná konkurenčnému Vanguard Growth ETF, ktorý spravuje aktíva v hodnote 68 miliárd dolárov.

Akcie BlackRock


Akcie BlackRock patria medzi tie, ktoré by mali mať investori vo svojom watchliste. Dokazuje to rastový trend počas posledných dekád. V priebehu aktuálneho roka vzrástli akcie spoločnosti zatiaľ o cca +3%.

Ak chcete viac informácií o ETF fondoch, prečítajte si náš článok Čo sú ETF fondy a prečo sa do nich oplatí investovať

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno