Historický okamih Bitcoinu je tu!

Horská dráha na kryptomenovom trhu pokračuje. Po raketovom raste posledných mesiacov prišiel prvý veľký prepad tohto roku. Okrem makroekonomickej a geopolitickej situácie sa teraz pridávajú aj faktory špecifické pre trh kryptomien – bitcoin halving prebehne už 19. – 20. apríla. Ako tieto udalosti ovplyvnia cenu kryptomien v nasledujúcich dňoch a týždňoch?

Trh s kryptomenami v posledných mesiacoch zažil veľký rast, a to samozrejme vrátane jeho najväčšieho a najstaršieho zástupcu, ktorým je Bitcoin. Ten, aj napriek prepadu v posledných dňoch, vyrástol od začiatku roka o viac ako 40 % a oproti minimám z konca roku 2022 už vzrástol o zhruba 300 %. Všeobecne kryptomenovému trhu v raste pomáhali očakávania zníženia úrokových sadzieb, stále relatívne vysoká inflácia, klesajúca dôvera v centrálne banky aj schválenie spotových bitcoinových ETF v USA a v poslednom čase aj v Hong Kongu.

Avšak zmeny očakávaní v oblasti sadzieb v USA a zhoršujúca sa situácia na Blízkom východe sa postarali o zmenu trendu. Geopolitika a makroekonómia budú na trhoch vždy rizikovým faktorom. Ak sa však pozrieme na trh kryptomien, od svojho počiatku kryptomeny padajú a rastú vo veľmi podobných štvorročných cykloch a bitcoin halving bol vždy kľúčovou udalosťou.

Najskôr sa však sluší podať krátke vysvetlenie, čo having (polenie) vlastne znamená. Veľmi zjednodušene povedané, bitcoin vzniká ťažbou pomocou špecializovaného hardvéru. Ťažiari za túto prácu dostávajú určitý počet bitcoinov, ktorý sa každé zhruba 4 roky znižuje na polovicu. Inými slovami, odmena za každý vyťažený blok bude opäť polovičná a logika hovorí, že keď je rýchlosť, s akou sa niečo pridáva do obehu, menšia, mala by sa daná vec stať vzácnejšia.

Ako už ale bolo spomenuté, Bitcoin a trh s kryptomenami ako celok však ovplyvňuje aj množstvo ďalších faktorov, od menovej politiky cez legislatívny rámec až po aktuálny geopolitický stav sveta, takže samotný dopad halvingu je bez ďalších faktorov ťažké určiť. To však nič nemení na skutočnosti, že po každom z predchádzajúcich polení dosiahla cena skôr či neskôr nové maximá. Bude tomu tak aj tentoraz? Pozrime sa do minulosti. Bitcoin je aktívum, ktoré od svojho vzniku veľmi silne rastie. Ak by sme použili klasický graf, vyzeral by nejako takto:

Historický okamih Bitcoinu je tu! Ako zareaguje cena?
Zdroj: xStation

Na  grafe vidíte vývoj ceny Bitcoinu od roku 2012 a tri predchádzajúce polenia (halvingy) z rokov 2012, 2016 a 2020 vyznačené zvislými čiernymi čiarami. Skutočnosť, že cena výrazne rástla, však znamená, že v grafe nemôžeme presne vidieť vývoj ceny medzi jednotlivými halvingmi. Na podobné účely je zvykom používať logaritmický graf, ktorý upravuje zvislú os tak, aby bol graf čitateľnejší – rozostupy medzi jednotlivými úrovňami nie sú rovnomerné, ale v čase rastú s tým, ako rastie cena aktíva.

Historický okamih Bitcoinu je tu! Ako zareaguje cena?
Zdroj: xStation

Tento graf vyzerá čitateľnejšie a vidíme, že po každom z predchádzajúcich halvingu Bitcoin rástol, aj keď neskôr došlo k menšej či väčšej korekcii. Počas halvingu v roku 2012 bola cena za 1 Bitcoin približne 12 USD, v roku 2016 približne 680 USD av roku 2020 približne 8600 USD. Vo všetkých predchádzajúcich obdobiach medzi polením teda ceny výrazne rástli, aj keď sa tempo rastu pochopiteľne spomalilo, keď trh rástol.

Historický trend rastu po halvingu je teda očividný. Treba však povedať, že tohtoročný cyklus má mnoho prvenstiev. Nikdy predtým cena bitcoinu neprekonala svoje maximá pred halvingom. Vďaka spotovým ETF je bitcoin tiež dostupnejší ako kedykoľvek predtým a počet inštitucionálnych investorov narastá, s čím sa dá očakávať aj zmena celkového správania trhu. Navyše každé polenie má z ekonomického pohľadu menší vplyv, než polenie predošlé. Aj napriek tomu však bezpochyby ide o historický moment, ktorý stojí za pozornosť.

Ak sa chcete o svete kryptomien dozvedieť viac, XTB nedávno predstavilo nový ebook TOP 5 kryptomien u XTB, v ktorom sa dozviete:

  • Charakteristiky a aktuálnu situáciu kryptomien
  • Technický pohľad na kryptomeny
  • Plusy a mínusy piatich najobchodovanejších kryptomien u XTB
  • CFD a ETF na Bitcoin

Ebook je zadarmo dostupný na linku tu: https://sk.xtb.com/top-5-kryptomien-u-xtb

Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Bitcoinové ETF si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
Predchádzajúci článokNetflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
Ďalší článokAkcie na 10 minút #5 Irán vystavil trhom stopku a výsledková sezóna začala

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno